Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KKG
|

Emerytura o 5 lat wcześniej. Dla kogo emerytury stażowe?

358
Podziel się

Czy emerytury stażowe będą obowiązywać w Polsce? O działaniach na rzecz ich wprowadzenia poinformowało we wtorek Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych w Warszawie. Jak twierdzą związkowcy, emerytury stażowe pozwalają przejść na emeryturę o 5 lat wcześniej, jeśli opłaca się składkę emerytalną w przypadku kobiet przez 35 lat i 40 lat w przypadku mężczyzn.

Emerytura o 5 lat wcześniej. Dla kogo emerytury stażowe?
Wielu Polaków umiera przed osiągnięciem wieku emerytalnego. (money.pl, Rafał Parczewski)
bErehJqt

Jak przypomina „Superexpress”, przy emeryturach stażowych wiek nie miałby znaczenia tak jak to jest teraz. W Polsce kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni – w wieku 65 lat.

- To kapitałowy system, w którym wysokość emerytury zależy od kwoty wpłaconych do ZUS pieniędzy. Dlatego emerytura stażowa to nie przywilej, lecz prawo do wcześniejszego skorzystania z wpłaconych przez pracowników środków finansowych. Ma zabezpieczyć osoby, które rozpoczęły pracę w młodym wieku – powiedział cytowany przez dziennik Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ i dodał, że nowy pomysł nie zwiększa kosztów dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

- W pierwszych latach wprawdzie wydatki zwiększyłyby się, ale następnie zauważalny byłby spadek – powiedział Radzikowski.

bErehJqv
Zobacz także: Reforma podatków. Wyższa kwota wolna zamiast 13. i 14. emerytury?

Jak czytamy w "Superexpressie", z wyliczeń OPZZ wynika, że pracownica opłacająca składkę przez 35 lat i pracownik 40, zgromadzą wystarczający kapitał na wypłatę emerytury minimalnej. Dlatego do emerytury stażowej nikt nie dopłaca.

- OPZZ już 10 lat zabiega o emerytury stażowe i niewygasający charakter emerytur pomostowych. Nasz projekt zyskał poparcie 800 tys. obywateli – powiedział Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

bErehJqB

Związkowcy podkreślają, że zależy im na tym, by pracownicy doczekali emerytur w dobrym zdrowiu, czy raczej – doczekali emerytur. Przytaczają dane, z których wynika, że nawet 40 proc. mężczyzn umiera przed ukończeniem 64. roku życia. Polska pod tym względem nadal wypada bardzo niekorzystnie na tle innych krajów europejskich.

Jak czytamy w dzienniku, wiek dożywania Polaków jest krótszy o kilka lat: mężczyzn o ok. 8 lat, kobiet o 4-5 lat w porównaniu do mieszkańców Europy Zachodniej oraz niektórych krajów skandynawskich. 25 marca GUS ogłosił, że średnie dalsze trwanie życia 60-latka spadło w stosunku do poprzedniej tablicy o 13,8 miesiąca, a 65-latka o 13,3 miesiąca".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErehJqW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(358)
STiga15
2 miesiące temu
Pracuje od 17 roku życia, po ostatnich rewelacjach pana Kaczora, usiadłem i policzyłem, ile zyskam na ich pomysłach globalnego rozdawnictwa z nie swoich pieniędzy, wyszło na to, ze jestem w d..ę o ponad 1500 parszywych złotych. Obiecywanie ludziom nie swoich pieniędzy, rozdawnictwo różnych plusów dla PO PiS - kiej elity. Należę do tej grupy, która nie ma już szans na te ich wszystkie plusy, ale to właśnie nasza (najwięcej pracujących ) musi ponosić koszty tej złodziejskiej polityki, i na co mogę liczyć, bo już mniej więcej wiem... 1200 parszywców na miesiąc za tyle lat pracy, jeszcze do tego to ja musze udowodnić ze gdzieś pracowałem za komuny bo bandycki ZUS palcem nie kiwnie w sprawie dokumentów. To ma być kraj mlekiem i miodem płynący? Niech te wieprze z wiejskiej wsiada do Tir - a, pójdą do pracy w jakimś szpitalu albo do marketu, popracują wymagane minimum do emerytury a potem za to żyją.
STiga15
2 miesiące temu
Rządy PO PiS - tów
Tadek
3 miesiące temu
Rząd świadomie nie chce wprowadzić emerytury stażowej wychodząc z założenia im więcej pracujesz tym mniej żyjesz . Rządzący tacy katoliccy, ciekawe! Judasze 21wieku.
bErehJqX
ryszard
3 miesiące temu
od 15 roku zycia szkola zawodowa praca dzis 44 lata pracy a mlodziez czy dziecioroby pojda i kiedy oddadza tyle skladek duda obudz sie wreszcie
Zwiazkowiec
3 miesiące temu
Na stażówce nie będziesz mógł dorabiać. Kwota przyznana stażowej emerytury do końca życia nie będzie coś takiego że osiągniesz wiek do normalnej emerytury i na tym zyskasz.
...
Następna strona