Notowania

"Emerytura plus" uchwalona przez Sejm. Dla kogo przygotowano świadczenie i kiedy wypłata środków?

"Emerytura plus" została oficjalnie uchwalona przez Sejm. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie. Podpowiadamy dla kogo przygotowano projekt "Emerytura plus" oraz kiedy odbędą się pierwsze wypłaty nowego świadczenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
"Emerytura plus" uchwalona przez Sejm. Na zdj. premier Mateusz Morawiecki

"Emerytura plus" oficjalnie uchwalona przez Sejm

Na czwartkowym posiedzeniu Sejmu uchwalono projekt "Emerytura plus". Ustawa została przyjęta niemal jednogłośnie. Przeciw zagłosowało tylko trzech posłów, dziewięciu wstrzymało się od głosu. Jest to uchwała o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Pierwsze i drugie czytanie projektu odbyło się środę. Posłowie opozycji, głównie Kukiz'15 i Polskiego Stronnictwa Ludowego, chcieli wniesienia do niego poprawek. Dotyczyły one cykliczności wypłacanego świadczenia, jego waloryzacji oraz by nie podlegało opodatkowaniu. Poprawki jednak przepadły w głosowaniu - podaje PAP.

"Emerytura plus" została przedstawiona jako jedna z nowych propozycji programowych Prawa i Sprawiedliwości. Jest to element tzw. "Piątki Kaczyńskiego" - przedstawionej na konwencji partii w lutym br. Wśród propozycji partii rządzącej pojawiła się również m.in. deklaracja o wypłacie "500+" na pierwsze dziecko.

"Emerytura plus". Dla kogo świadczenie zostało przygotowane i w jakiej wysokości?

"Emerytura plus" wyniesie tyle, co minimalna emerytura w 2019 r., czyli 1100 zł brutto - 888, 25 zł "na rękę". Dodatkowe świadczeniem przysługuje każdej osobie pobierającej emeryturę, bez względu na jej wysokość. Popularna "trzynastka" oprócz emerytów trafi również do rencistów.

- Nasi seniorzy, nasi emeryci, nasze mamy, babcie, dziadkowie i ojcowie są powiernikami naszej tradycji, oni przekazali nam całą wiedzę, to jest też miłość, którą nas obdarowali - powiedział podczas oficjalnego ogłoszenia programu premier Mateusz Morawiecki. - Dzisiaj chcemy w ramach możliwości, na które państwo stać, przekazać też emerytom pewne dodatkowe środki - dodał, cytowany przez PAP.

Jak poinformowała minister rodziny Elżbieta Rafalska, osób uprawnionych do otrzymania świadczenia będzie niemalże 10 mln. Koszt realizacji ustawy wyniesie 10 miliardów 800 milionów złotych.

"Emerytura plus". Kiedy pierwsze wypłaty nowego świadczenia?

Zgodnie z projektem, "Emerytura plus" nie będzie wliczana do dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, o dodatkach mieszkaniowych oraz o świadczeniu wychowawczym. Świadczenie nie zostanie także objęte egzekucją komorniczą. Co istotne świadczenie będzie również wypłacone "z urzędu", bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

Zgodnie z założeniem, pierwsze wypłaty w ramach projektu "Emerytura plus" ruszą w maju br. Jednak jak zapowiadała minister rodziny Elżbiet Rafalska, pieniądze zostaną wypłacane już wcześniej. - W związku z tym, że 1 maja mamy święto, część z tych osób może otrzymać to świadczenie w ostatnich dniach kwietnia. Ale będą również te świadczenia, które będą wypłacone na początku czerwca. Dotyczy to np. zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, bo wtedy one są wypłacane, czy jeżeli są wypłacane kwartalnie, to na początku lipca - tłumaczyła Rafalska, cytowana przez PAP.

"Emerytura plus" będzie wypłacana razem ze świadczeniami, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc.

Źródło: PAP, money.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-04-2019

Antek.No; teraz już nikt, nie za kłuci moich marzeń. Za 13-tkę; wyjadę na wczasy, nad Polskie morze!

16-04-2019

xyz880zł raz na kilka lat...emeryci nie sa tak glupi

16-04-2019

prawdaNa 500+ było dla emrytów nie - to dostali ochłapy

Rozwiń komentarze (4)