Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Enea ma problem. Bogdanka nie dostarczy jej spółkom zakontraktowanego węgla w całości

88
Podziel się:

W Bogdance doszło w ostatnim czasie do zaciśnięcia nowej ściany wydobywczej, co przekłada się na harmonogram dostaw. Pierwsze skutki tej sytuacji odczuwa Enea. Zgodnie z szacunkami kopalni nawet ok. 1,44 mln ton zakontraktowanego węgla może nie trafić do spółek z grupy Enea - przekazała firma w komunikacie.

Enea ma problem. Bogdanka nie dostarczy jej spółkom zakontraktowanego węgla w całości
Do spółek z grupy Enea może nie trafić nawet 1,44 mln ton węgla (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Kirill Gorlov)

Informacja przekazana przez spółkę Lubelski Węgiel Bogdanka dotyczy niewykonania umów ze spółkami: Enea Wytwarzanie, Enea Elektrownia Połaniec oraz Enea Ciepło - przekazała Enea w komunikacie. W scenariuszu pesymistycznym może zabraknąć wolumenu ok. 1 mln 441 tys. ton węgla do końca 2022 r. Ponadto kopalnia nie odniosła się do dostaw w kolejnych latach.

Wyjątkowa sytuacja

Enea podaje, że w takiej sytuacji dla utrzymania wymaganego systemowo poziomu zapasów paliwa oraz dla wywiązania się z zawartych kontraktów na sprzedaż energii elektrycznej na 2022 r. potrzeba ok. 965 tys. ton paliwa od dostawców innych niż Bogdanka.

Firma uruchomiła już proces przeglądu otrzymywanych ofert oraz kontraktacji dostaw węgla od dostawców alternatywnych. Prace w tym zakresie trwają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Węgiel z Ukrainy to kropla w morzu potrzeb. "Czeka nas trudny sezon grzewczy"

Z uwagi na obecną sytuację geopolityczną zakup węgla oznaczać będzie konieczność poniesienia dodatkowych, istotnych - jak zaznacza Enea - kosztów. Szczegółowe analizy w zakresie oszacowania koniecznych do poniesienia dodatkowych kosztów oraz wysokości rezerw z tego tytułu pozostają w toku - podaje firma.

Gorąco w Bogdance

Bogdanka jest spółką akcyjną notowaną na GPW, lecz prawie 65 proc. jej akcji ma kontrolowana przez Skarb Państwa Enea. W środę 14 września Bogdanka obniżyła do 8,3 mln ton z 9,2 mln ton plan produkcyjny węgla handlowego w 2022 r.

Spółka wyjaśniła, że w ścianie uruchomionej w dniu 31 sierpnia br. nastąpił nagły i niespodziewany wzrost ciśnienia eksploatacyjnego, w wyniku czego doszło do jej zaciśnięcia. Po tym zdarzeniu firma podjęła działania w celu uwolnienia zaciśniętych sekcji i wznowienia eksploatacji. Z uwagi na skalę zjawiska prace są skomplikowane pod względem technicznym i organizacyjnym - podkreślała Bogdanka

Także w środę do sprawy odniósł się wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Polityk na Twitterze przekazał, że jest po rozmowie z prezesem Enei, a rada nadzorcza Bogdanki rozpatrzy wniosek o odwołanie prezesa Artura Wasila. W piątek 16 września został on odwołany ze stanowiska, a rada powierzyła obowiązki prezesa zarządu Bogdanki wiceprezesowi ds. ekonomiczno-finansowych Arturowi Wasilewskiemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(88)
ememems
2 lata temu
"niespodziewany wzrost ciśnienia eksploatacyjnego, w wyniku czego doszło do jej zaciśnięcia" - specjalnie używają technicznego języka żeby ludzie nie zrozumieli że walą im się ściany wydobywcze i węgla nie będzie. A to wszystko przez obsadzanie niekompetentnymi pociotkami nie tylko zarządów, ale nawet stanowisk technicznych gdzie brak wiedzy może powodować właśnie takie katastrofy jak w Turowie, a teraz w Bogdance. Ja kupuję zapas świec, kuchenkę turystyczną i ciepłe ubrania na zimę.
Obserwator
2 lata temu
Kibice Motoru pisali, ze Bogdanka to prywatna firma. Strategiczny sponsor klubu przeinwestowal w Zmarzlika, Hampela i Kubere. Juz za chwileczke, juz za momencik kola w Lublinie przestana sie krecic, a zlotowy uciekna .
co się z wami...
2 lata temu
Ręce i cycki opadają co się wyprawia w tym tekturowym landzie ! Jeszcze takiego powodu niewydobycia węgla nie słyszałem. To sabotaż.
Polak. Pl
2 lata temu
Może kurskiego szykują wszak to spec od wszystkiego.....
Luk
2 lata temu
Przecież wszystko jest OK. Tak zwana Umowa Społeczna jasno mówi że kopalnie mają się trzymać planu zmniejszającego wydobycie węgla w Polsce i tak będą robić wszystkie. A nam się tylko oczy mydli!!! Pinokio wyraźnie mówi w przemówieniach ze kopalnie zwiększą wydobycie a defacto od roku pracują na trzy zmiany i nic z tego nie będzie. Muszą się trzymać planu porozumienia. Oni już dawno wiedzą że węgla dla elektrowni będzie brakować a teraz sprowadzają jakieś barwione błoto i To w jakiej Cenie ( elektrownie miały zakontraktowany węgiel do końca roku w cenie ok 300 zł za Tonę ) a teraz importowany sami słyszycie po Ile ~1200 ??. To kto po nowym roku zapłaci za te różnice Tego nikt nie mówi. Sorry ale rozPisałem :-) ale Człowiek już nie daje rady finansowo a zimą to już tylko sznurek zostanie . Pozdrawiam
...
Następna strona