Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Energia atomowa ma być zielona. Korzystny dla Polski projekt Brukseli

37
Podziel się:

Energia jądrowa i gaz mają być traktowane jako zielone źródła energii. Komisja Europejska przyjęła projekt tzw. taksonomii, która ma uwzględniać rolę atomu i gazu w unijnej transformacji energetycznej. Decyzja Brukseli jest korzystna m.in. dla Polski, która planuje budowę pierwszej elektrowni atomowej.

Energia atomowa ma być zielona. Korzystny dla Polski projekt Brukseli
Bruksela chce, żeby energią jądrowa była traktowana jako zielone źródło energii (Adobe Stock, david@engel.ac)

Komisja Europejska w środę przyjęła projekt taksonomii, który uwzględnia rolę gazu i energii nuklearnej w transformacji energetycznej.

- Projekt aktu uwzględnia szereg postulatów Polski. Jest dla nas korzystny" - powiedział PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Oznacza to, że m.in. będzie na nie można pozyskać pieniądze od UE i na rynkach finansowych.

Zobacz także: Zobacz też: Jak firmy telekomunikacyjne dostosowują swoją strategię i ofertę do zmieniającego się świata?
"Biorąc pod uwagę opinie naukowe i obecny postęp technologiczny, Komisja uważa, że w okresie przejściowym (transformacji energetycznej — PAP) rolę odegrają inwestycje prywatne w działalność związaną z gazem i energią jądrową. Wybrane działania związane z gazem i energią jądrową są zgodne z celami klimatycznymi i środowiskowymi UE oraz pozwolą nam przyspieszyć odejście od bardziej zanieczyszczających źródeł, takich jak węgiel, w kierunku przyszłości neutralnej dla klimatu, opartej głównie na odnawialnych źródłach energii" – informuje Komisja Europejska.

Pomysł Brukseli jest korzystny dla Polski

Jest to z punktu widzenia Polski bardzo korzystna decyzja Brukseli. Może pomóc w budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej, której lokalizacje poznaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Mniej korzystna będzie dla Niemców, którzy rezygnują z atomu.

- Projekt aktu uwzględnia szereg postulatów Polski i innych państw członkowskich w odniesieniu do gazu i energii atomowej. Jest dla nas korzystny, bardziej nawet od propozycji wyjściowej z 31 grudnia. Mamy nadzieję, że regulacja znajdzie teraz większość w Parlamencie Europejskim – powiedział Sadoś.

Polska złożyła do projektu poprawki, z których duża część miała według PAP zostać uwzględniona.

Zgodnie z unijnym projektem uwzględnione zostaną projekty, zarówno w przypadku gazu, jak i energii jądrowej, które przyczyniają się do przejścia na neutralność klimatyczną. W przypadku energii jądrowej muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa jądrowego i środowiskowego, a w przypadku gazu przyczyniać się do przejścia z węgla na odnawialne źródła energii. Do założeń mają zastosowanie bardziej szczegółowe warunki, które zostały określone w projekcie.

Projektem zajmie Rada i Parlament Europejski, które będą miały cztery miesiące na zbadanie dokumentu i ewentualny sprzeciw. Obie instytucje mogą zażądać dodatkowych dwóch miesięcy na kontrolę.

Rada Europejska będzie miała prawo sprzeciwić się wzmocnioną większością kwalifikowaną, co oznacza, że co najmniej 72 proc. państw członkowskich (tj. co najmniej 20 państw członkowskich) reprezentujących co najmniej 65 proc. ludności UE musi sprzeciwić się aktowi delegowanemu. Parlament Europejski może sprzeciwić się większością głosów swoich członków głosujących przeciw na posiedzeniu plenarnym (co najmniej 353 posłów).

Jeżeli żaden ze współprawodawców nie wyrazi sprzeciwu, projekt wejdzie w życie i zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

Według unijnych dyplomatów projekt powinien uzyskać poparcie większości rządów, ale uznanie energii nuklearnej i gazu za "zielone" jest krytykowane przez organizacje ochrony środowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
🙄🙄🙄
6 miesięcy temu
Szkoda, że węgiel nie jest eko... Atom jest eko, tylko że na wieki zostają odpady radioaktywne z reatorów, które są większą bombą ekologiczną miż węgiel..🤷🏻‍♂️ No ale francuska energetyka opiera się na atomie, więc wszystko jest ok. Niemcy bez ruskiego gazu też się obejść nie mogą, więc gaz też ok... Tak wygląda polityka interesów w UE..
Alpejczyk
6 miesięcy temu
Jak sie Niemcy i Austria zgodza! Ale musze przyznac ze odrzucanie energetyki atomowej to najwiekszy blad Niemiec od czasow napasci na Zwiazek Radziecki.
Jurek
6 miesięcy temu
Jak się czyta ten artykuł to wybucha para w głowie, ale zastawki w uszach są już tak rozrobione, że w sumie nawet przyjemnie świszczy…
Monia
6 miesięcy temu
Dla jakiej Polski? Chyba ze liczymy wszystkie jądra
covid
6 miesięcy temu
Niemcy się pomylili na swoją korzyść
...
Następna strona