Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

W tym miejscu ma powstać pierwsza w Polsce elektrownia atomowa. Jest decyzja

1037
Podziel się:

Nadmorska gmina Choczewo została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa — poinformowała w środę spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Inwestor będzie się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych.

W tym miejscu ma powstać pierwsza w Polsce elektrownia atomowa. Jest decyzja
Lubiatowo-Kopalino preferowanym miejscem dla pierwszej elektrowni atomowej w Polsce (Adobe Stock, IndustryAndTravel)

Lokalizację nazwaną "Lubiatowo-Kopalino" wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 r. szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Te wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców — podkreśliła PEJ.

Druga potencjalna rozpatrywana lokalizacja leżała nad Jeziorem Żarnowieckim.

Pierwsza w Polsce elektrownia atomowa

Jak czytamy w komunikacie, na początku procesu wyboru lokalizacji rozpatrywano aż 92 potencjalne miejsca.

Analizy uwzględniły m.in. takie czynniki jak właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000 oraz obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury jak na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe. Wyniki analiz potwierdziły sprzyjające warunki do wybudowania elektrowni jądrowej w województwie pomorskim

- podano.

Wybór preferowanej lokalizacji nie oznacza finalnej zgody na realizację inwestycji w takim wariancie. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych — zaznaczyła spółka.

Zobacz także: Wysadzili elektrownię. Krok w kierunku zielonej energii

Elektrownia jądrowa w Polsce

- Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii – oceniła, cytowana w komunikacie minister klimatu Anna Moskwa.

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, dodał, że Polska dąży do dywersyfikacji swojego miksu energetycznego, a wskazanie preferowanej lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest tego dowodem. - Wykorzystanie tego bezpiecznego, zeroemisyjnego i stabilnego źródła wytwarzania energii, jakim jest energia jądrowa, zapowiadaliśmy od początku i potwierdziliśmy w strategicznych dokumentach m.in. w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku i Programie Polskiej Energetyki Jądrowej podkreślił.

Z rządowej strategii "Polityka energetyczna Polski do 2040 roku" wynika, że pierwszy blok elektrowni atomowej o mocy ok. 1-1,6 GW powinien zostać uruchomiony w 2033 roku. Łącznie, do 2043 r. powstać ma sześć bloków jądrowych o mocy do 9 GW.

Szacuje się, że całość może kosztować nawet 30 mld dol.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1037)
Elektryk
2 lata temu
Wiśle jest za mało wody do chłodzenia elektrowni? Warszawka to chyba najlepszy pomysł, i tak tam syf i różnicy dla zdrowia nikomu nie zrobi, a woda jak musi czysta być to przefiltrować, a nie skażać czyste obszary natury. Do tego położenie w centralnej Polsce ułatwi przesył energii do szerszej rzeszy odbiorców i zmniejszy straty przesylu.
Ewa
2 lata temu
Nie zgadzam się, to najpiękniejsze tereny w Polsce
Ulka
2 lata temu
Tam gdzie sa elektrownie szpitale sa przepelnione chorymi n'a raka a pobliskie okolice wyludnione.Wlochy robily référendum n'a zgode.
czytelnik
2 lata temu
dlaczego nie w warszawce . my na pomorzu nie potrzebujemy nastepnej smieciowej inwestycji jak np umiejscowienie wojsk amerykanskich. proponuje warszwke w poblizu domu prezesa
yOLO
2 lata temu
30 Miliardow to moze kosztowac dzis,za 12 lat przy tej infacji BEDZIE KOSZTOWAC 300 MILIARDOW !!!!
...
Następna strona