Lokalizację nazwaną "Lubiatowo-Kopalino" wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 r. szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Te wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców — podkreśliła PEJ.
Druga potencjalna rozpatrywana lokalizacja leżała nad Jeziorem Żarnowieckim.
Pierwsza w Polsce elektrownia atomowa
Jak czytamy w komunikacie, na początku procesu wyboru lokalizacji rozpatrywano aż 92 potencjalne miejsca.
Analizy uwzględniły m.in. takie czynniki jak właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000 oraz obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury jak na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe. Wyniki analiz potwierdziły sprzyjające warunki do wybudowania elektrowni jądrowej w województwie pomorskim
- podano.
Wybór preferowanej lokalizacji nie oznacza finalnej zgody na realizację inwestycji w takim wariancie. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych — zaznaczyła spółka.
Elektrownia jądrowa w Polsce
- Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii – oceniła, cytowana w komunikacie minister klimatu Anna Moskwa.
Elektrownia atomowa w Polsce. Jest decyzja
Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, dodał, że Polska dąży do dywersyfikacji swojego miksu energetycznego, a wskazanie preferowanej lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest tego dowodem. - Wykorzystanie tego bezpiecznego, zeroemisyjnego i stabilnego źródła wytwarzania energii, jakim jest energia jądrowa, zapowiadaliśmy od początku i potwierdziliśmy w strategicznych dokumentach m.in. w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku i Programie Polskiej Energetyki Jądrowej – podkreślił.
Z rządowej strategii "Polityka energetyczna Polski do 2040 roku" wynika, że pierwszy blok elektrowni atomowej o mocy ok. 1-1,6 GW powinien zostać uruchomiony w 2033 roku. Łącznie, do 2043 r. powstać ma sześć bloków jądrowych o mocy do 9 GW.
Szacuje się, że całość może kosztować nawet 30 mld dol.