Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Euro w Czechach. Bank centralny analizuje konsekwencje

44
Podziel się:

Czeski bank centralny (CzNB) w opublikowanej w poniedziałek analizie konsekwencji ewentualnego wejścia przez Czechy do strefy euro stwierdził, że przyjęcie wspólnej waluty powinno jeszcze bardziej zwiększyć otwartość gospodarki kraju, ale wiąże się z ryzykiem utraty niezależnej polityki pieniężnej.

Euro w Czechach. Bank centralny analizuje konsekwencje
CzNB jest zdania, że oceniając wpływ przyjęcia wspólnej waluty, należy oceniać sytuację w samej strefie euro (money.pl, Rafał Parczewski)

Przedstawiona analiza wymienia trzy grupy konsekwencji wejścia do strefy euro.

Przejście na wspólną walutę oznaczałoby wyeliminowanie ryzyka kursowego i obniżenie kosztów transakcyjnych w całym handlu z krajami strefy euro.

"Za" przemawia również możliwość łagodzenia turbulencji i kryzysów ekonomicznych wewnątrz strefy euro przy jednoczesnym obniżeniu kosztów związanych z utratą niezależnej polityki pieniężnej.

Zrównanie poziomu cen i płac

Analitycy uznali, że wyrównywaniu poziomu gospodarczego Republiki Czeskiej z krajami wspólnej waluty nie towarzyszyło zrównywanie się poziomu cen i płac, co uznali za czynnik przemawiający przeciw zbyt wczesnemu przyjęciu euro.

Zobacz także: Przyjęcie euro wpłynie na nasze pensje?

Jako ryzykowne ocenili różnice w strukturze czeskiej gospodarki, która w wyższym stopniu uzależniona jest od przemysłu niż ta strefy euro. Kolejnym zagrożeniem, według CzNB, jest przyszłość stabilności finansów publicznych, wynikająca m.in. ze starzenia się społeczeństwa i braku reform systemów emerytalnych i opieki zdrowotnej.

CzNB jest zdania, że oceniając wpływ przyjęcia wspólnej waluty, należy równocześnie oceniać sytuację w samej strefie euro. Zdaniem analityków nieznane są wszystkie potencjalne zobowiązania, które w związku z przyjęciem euro mogą powstać w przyszłości dla Republiki Czeskiej.

CzNB podkreślił, że analiza nie formułuje żadnych zaleceń dotyczących wspólnej waluty.

Polacy boją się euro

Jak jest w Polsce? Co czwarty Polak uważa, że Polska powinna wprowadzić euro. Nieco ponad połowa jest przeciwnego zdania - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie money.pl. Większość podziela więc opinię prezesa NBP Adama Glapińskiego, który złotego zostawiłby na zawsze.

Polska zobowiązała się do przyjęcia euro wraz z dołączeniem do Unii Europejskiej. Nie sprecyzowała jednak, kiedy to nastąpi. W tym tygodniu prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział w wywiadzie dla "Gazety Bankowej", że złotego trzeba utrzymać "na zawsze". Co na to Polacy?

Co czwarty Polak (25,2 proc.) uważa, że Polska powinna przyjąć unijną walutę. Z kolei nieco ponad połowa (53 proc.) jest przeciwnego zdania - wynika z badania UCE Research przeprowadzonego na zlecenie money.pl. 17,5 proc. Polaków nie ma zdania na ten temat, a dla 4,4 proc. ta sprawa jest obojętna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
WYRÓŻNIONE
Polak
3 lata temu
Placac za cokolwiek co jest z zagranicy tak naprawde rozliczamy sie i placimy za to w USD lub EUR wiec ponosimy dodatkowe koszty za wysoki dla tak slabej waluty jak PLN spread i obsluge zwiazana z wymiana PLN. Ale tu chodzi o to, ze majac PLN NBP moze kombinowac oslabiajac te walute i generujac dla siebie zysk kosztem obywateli. Tak wysoka inflacja u nas jest wlasnie dzieki temu ze mamy PLN i takich rzadzacych ktorzy mu nie pomagaja.
yyyyyy
3 lata temu
nie martwmy sie Polska zrobila wszystko by jak najpozniej przyjac euro a najpewniej to wogole
Paweł
3 lata temu
Przecież przeciętny człowiek jest głupi, jak noga od stołu, więc po co pytać go o sprawy, których nigdy nie zrozumie.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (44)
nie dla euro
2 lata temu
polska waluta to polska tradycja. utożsamiamy się z polskim złotym tak jak z polskimi wartościami.
Goody
3 lata temu
Jeśli nie wejdziemy w Euro nigdy nie będziemy jakiej kolwiek mieć transparencji ,a jeśli Polczkom się nie podoba to niech wyjdą z Unii Europejskiej, i tak od 30 lat jesteśmy w ....z tymi rządami i sędziami, wszystko jest tu absurdem i bajzlem większym jak za socjalizmu .
sdfsdf
3 lata temu
Precz z IV RZESZĄ i nową BUNDES MARKĄ !!!
sdfsdf
3 lata temu
Co....chcą przyjąć NOWĄ BUNDES MARKĘ ?!?! A niech przyjmą !!! I my możemy przyjąć tylko pora przestać wtedy PIETOWAĆ POLSKI OPÓR Z WRZEŚNIA 1939 skoro teraz sami damy "dupy" Niemcom BEZ JEDNEGO WYSTRZAŁU. Niemcy się już nie kryją z planami - nowa FEDERACJA EUROPEJSKA POD PRZEWODNICTWEM NIEMIEC już oficjalnie w opiniach w mediach. A jakie w tej federacji prawa będą miały OKUPOWANE ... ops "sfederowane" kraje (wtedy juz nie będzie "krajów") TO WIDZIMY WŁAŚNIE - Bruksela ma zamiar DYKTOWAĆ WSZYSTKO. Ale jednego ludzie nie wiedzą -w takiej federacji gdy będzie już istnieć tylko "DZIELNICA - KRAJ WARTY" komornik z UE będzie mógł SWOBODNIE EGZEKWOWAĆ WSZYSTKIE DŁUGI w tym te które na WAS WZIĄŁ Morawiecki. Wted ysię obudzicie ;)
Jprdle
3 lata temu
Ocho..., zaczyna się - teraz już wiadomo, dlaczego ceny u nas tak wystrzeliły w kosmos, a zarobki społeczeństwa urosły jedynie w mediach. Zaraz temat niby podłapią i u nas.
...
Następna strona