Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Jaka jest przyszłość złotego? Glapiński: trzeba utrzymać go na zawsze

106
Podziel się:

Własną walutę trzeba utrzymać na zawsze - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński w rozmowie z "Gazetą Bankową". Szef banku centralnego chciałby również zwiększenia rezerw złota.

Jaka jest przyszłość złotego? Glapiński: trzeba utrzymać go na zawsze
Polacy zawsze będą płacić w złotówkach? Tego chciałby prezes NBP Adam Glapiński (na zdjęciu). (YouTube, NBP)

- Rezerwy w złocie zwiększyliśmy ponad dwukrotnie. To była bardzo dobra decyzja, ale nie ostatnia. Chciałbym, jeśli będzie mi to dane w drugiej kadencji, dojść do istotnie wyższego udziału złota w rezerwach banku centralnego. Złoto zawsze dobrze wpływa na wiarygodność państwa - powiedział Adam Glapiński w wywiadzie dla "Gazety Bankowej".

Prezes NBP stwierdził również, że bank centralny przygotowywał się na kryzys od początku jego kadencji. Dlatego wybuch pandemii koronawirusa go nie zaskoczył.

- W ciągu dwóch lat uporządkowaliśmy regulacje wewnętrzne, przygotowywaliśmy instrumenty. Sprawdzaliśmy, co jest nam jeszcze potrzebne, by zadziałać skutecznie, na przykład przeprowadzić skup obligacji. Dorobiliśmy brakujące elementy, przećwiczyliśmy zespoły - opowiadał.

Zobacz także: RPP abdykowała? Prof. Hausner w mocnych słowach o Glapińskim

- Już co najmniej rok przed wybuchem kryzysu pandemicznego byliśmy porządnie przygotowani. Kiedy kryzys przyszedł, wystarczyło nacisnąć guzik. Ale taka decyzja także wymagała odpowiedniej oceny sytuacji, szybkości decyzji, gotowości do podjęcia ryzyka - ocenił szef banku centralnego.

Złotego należy utrzymać

Adam Glapiński zabrał również głos w debacie nad przyszłością złotego. Polska zobowiązała się do przyjęcia euro wraz z dołączeniem do Unii Europejskiej. Nie sprecyzowała, kiedy to dokładnie nastąpi. Zdaniem prezesa NBP nasz kraj nie powinien nic zmieniać.

- Własną walutę trzeba utrzymać - nie, jak niektórzy mówią, najdłużej jak się da, ale utrzymać na zawsze - kategorycznie stwierdził. Dodał, że utrzymanie własnej waluty jest kwestią suwerenności państwa, a także pozwala amortyzować szoki i wahania koniunktury nie zmianami stopy bezrobocia, ale zmianami kursu waluty.

- Próbuje się nam wmawiać, że wystarczy utrzymywać zdyscyplinowaną politykę wewnętrzną, przede wszystkim budżetową, aby euro przynosiło same korzyści. To zaś nieprawda, bo kryzysy przychodzą także z zewnątrz, a wówczas kraj bez własnej waluty nie ma narzędzi, aby chronić własną gospodarkę. Nie może być lepszego zderzaka niż własna waluta. Jest ona czymś tak ważnym jak własne wojsko, własne terytorium, własne prawo - przekonywał Adam Glapiński.

Zapewnił też, że Polska jest krajem stabilnym i w pełni wiarygodnym, który się szybko rozwija. Ocenił, że Polska "niesłychanie szybko" przebija się do czołówki państw pod względem rozwoju gospodarczego, co powinno nastąpić w perspektywie kolejnych 20-30 lat.

Adam Glapiński został wyróżniony Nagrodą Specjalną Redakcji "Gazety Bankowej" Bankowy Menedżer Roku 2020. Jak wyjaśniła gazeta, to nagroda za działania podjęte przez bank centralny w czasie pandemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(106)
Miodzik
10 miesięcy temu
Glapiński prędzej to wszystko odbędzie się jeszcze za twojego życia jak złoty pierdnie.Pzdr....Tam gdzie się wybierasz niczego ze Sobą nie weżmiesz na 100 procent bez ujemnych.
Ssssss
11 miesięcy temu
Jakie wojsko taka waluta.
Dojna zmiana
11 miesięcy temu
Naszą walutę tak wszyscy szanują i cenią a jaką ma wysoką wartość po przeliczeniu zarabiamy jakieś 700 euro a ceny europejskie , nie każdy zarabia 60tys złotych.
anakin
11 miesięcy temu
Własną waluta to nieograniczone możliwości okradania własnych obywateli.
humel
11 miesięcy temu
no tak, bo aby drukowac euro potrzebne sa nowoczesne drukarki, a instrukcja w języku angieleskim i brak umiejętności. barachło +
...
Następna strona