Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Europa w kryzysie. Słowackie PKB o ponad 9 proc. w dół

Tegoroczny PKB Słowacji spadnie najpewniej o ponad 9 proc. do końca roku pracę może stracić, w wariancie pesymistycznym, 100 tys. osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Na Słowacji pracę może stracić 100 tys. pracowników

Narodowy Bank Słowacji ogłosił na swojej stronie internetowej najnowsze prognozy makroekonomiczne na ten rok. Zakładają one, że z powodu pandemii koronawirusa PKB naszych południowych sąsiadów skurczy się o co najmniej 5,8 proc., choć możliwy jest też spadek aż o 13,5 proc. A najbardziej prawdopodobne jest zmniejszenie się wskaźnika o 9,3 proc. Deficyt finansów publicznych wyniesie 6,9-10,3 proc. PKB, zaś dług publiczny wzrośnie do 57-64 proc. PKB. Z kolei tegoroczna inflacja miałby sięgnąć 1,8 proc. – informuje "Puls Biznesu".

Z powodu recesji w 2020 r. zniknąć może 46-100 tys. miejsc pracy. W pesymistycznym scenariuszu efektem byłby wzrost stopy bezrobocia nawet do poziomu dwucyfrowego. Jednocześnie bank podkreśla, że podjęte przez rząd w Bratysławie działania osłonowe pozwoliłby jednak uratować około 50 tys. miejsc pracy.

Martę Czaplę od trzech lat zaskakuje w Czechach "normalność" warunków prowadzenia biznesu.
Koronawirus może ułatwić decyzję o ucieczce z firmą do Czech. "Nadal zaskakuje tu normalność"

Po tegorocznym radykalnym obniżeniu gospodarczym już w kolejnym roku – w opinii analityków NBS – miałoby nastąpić znacznie odbicie: słowacki PKB wzrósłby o około 8 proc. W 2022 r. ten wzrost wyniósłby natomiast 4,3 proc.

Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki w Polsce. Rzecznik rządu o otwarciu galerii. "Obowiązuje podwójny limit"

Bank centralny w Bratysławie zakłada więc scenariusz, w który po znacznym spowolnieniu następuje szybkie ożywienie (czyli odbicie w kształcie litery "V"). Analitycy uważają, że zarówno globalna, jak i słowacka gospodarka osiągnie dno w bieżącym kwartale.

Słowacja to pod względem importu do Polski 10. co do wielkości partner gospodarczy Polski. W zeszłym roku – jak podaje GUS –sprowadziliśmy od południowych sąsiadów towary i usługi o łącznej wartości 23,7 mld zł, co stanowiło 2,4 proc. całego polskiego importu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus kryzys, słowacja, pkb, gospodarka, wiadomości, koronawirus
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-04-2020

BorysBSłowacja należy do Strefy Euro i to uratuje słowacką ekonomię! Polacy wkrótce będą jeździć za chlebem na Słowację !

30-04-2020

ojejkto teraz będzie pracować na socjal dla słowackich Romów, stanowiących ok 10% ludności.

01-05-2020

RumekSłowacja tak jak Węgry postawiły na przemysł motoryzacyjny, jeżeli w normalnych warunkach to się sprawdza to w kryzysie niekoniecznie.

Rozwiń komentarze (3)