Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
16.09.2019 08:30

Europejski Zielony Ład. Przy pracy nad nim brakuje polskich polityków

Komisja Europejska rozpoczęła pracę nad Europejskim Zielonym Ładem. Obecni są na nim ministrowie gospodarek największych europejskich państw, ale brakuje tych z Polski. A zmiany, które nowy program ma wprowadzić, istotnie wpłyną na polski przemysł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Nowy program KE może wpłynąć istotnie na polski przemysł. Na rozmowach o nim jednak brakuje przedstawicieli resortu Jadwigi Emilewicz (Fot: Leszek Szymański)

Opracowywane pomysły istotnie wpłyną na polski przemysł, który wciąż w głównej mierze opiera się na węglu. Tzw. masterplan ma zostać ogłoszony 2 października i ma wprowadzić m.in. dekarbonizacje przemysłu i energetyki oraz większym skupieniu się na odnawialnych źródłach energii – podaje "Puls Biznesu".

Waży się tym samym przyszłość polskiego sektora przemysłowego – tymczasem na rozmowach brakuje przedstawicieli rządu. Natomiast uczestniczą w nich ministrowie gospodarki dwunastu państw UE, m.in. Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii.

"PB" zapytała Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, dlaczego brakuje jego przedstawicieli na rozmowach toczących się w Brukseli. Resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz odpowiedział, że na obradach są obecni "przedstawiciele przemysłu energochłonnego", a także, że "w dyskusji nt. neutralności klimatycznej polskie interesy przemysłu reprezentowane są przez europejskie stowarzyszenia".

Zobacz także: KGHM i PGE będą współpracować przy projektach fotowoltaicznych

MPiT również zapewniło, że wewnątrz resortu trwają już prace nad wdrożeniem strategii niskoemisyjnej do 2050 roku i mają zakończyć się w czwartym kwartale br. Uwzględnić by ona miała dyskusję nt. neutralności klimatycznej, która już toczy się w Komisji Europejskiej.

W Strategii zrównoważonego rozwoju Grupy Tauron do 2025 roku, ochrona środowiska jest jednym z priorytetów
TAURON robi zwrot w stronę ekologii

"PB" informuje, że Europejski Zielony Ład (European Green Deal) ma skupić się na elektryfikacji zakładów przemysłowych, digitalizacji i wprowadzenia wodoru do procesów produkcyjnych. Za jego wprowadzenie odpowiadać ma komisarz ds. klimatu – Frans Timmermans. Dzięki nowemu planowi przemysł UE miałby osiągnąć do 2050 roku neutralność klimatyczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-09-2019

bolekZa dobrze nam idzie. Polacy nie chcą pracować dla Panów z EZ i mamy . Zniszczą nasz przemysł i myślą że wrócimy do nich na zmywaki. Tam są … Czytaj całość

16-09-2019

kielDlatego nie uczestniczą, bo ich język angielski jest niewystarczający do prowadzenia dyskusji. Unikają takich sytuacji, bo się wstydzą.

16-09-2019

KonfederacjaCzas opuścić Unię. Nic o nas bez nas

Rozwiń komentarze (6)