Notowania

eurostat
08.11.2019 13:33

Eurostat zbadał zadowolenie z życia. Polacy wysoko w rankingu

Polacy na tle Europejczyków wysoko oceniają satysfakcję z życia, wyprzedzając m.in. Niemców. Niestety finansowo ciągle zostajemy z tyłu i mamy tego świadomość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Polacy są zadowoleni z życia. (Fot: Adam Staskiewicz / East News)

Wszystkie statystyki pokazują, że rośnie zamożność Polaków. Oczywiście daleko nam do najbogatszych krajów, ale jest coraz lepiej. Najnowsze badania Eurostatu (europejski odpowiednik GUS) pokazują, że niezależnie od kwestii finansowych ogółem jesteśmy zadowoleni z życia.

Na pytanie ankietowe: "czy w ciągu ostatnich 4 tygodni byłeś w większości zadowolony?" odpowiedziało pozytywnie prawie 70 proc. respondentów z Polski. To wynik zdecydowanie powyżej średniej w Unii Europejskiej, która wyniosła 62 proc.

Co ciekawe, wyprzedziliśmy bezpośrednio Francuzów, Niemców i Szwedów, zostawiając w tyle m.in. Czechów, Włochów czy Greków. Najmniej pozytywnych odpowiedzi w ankiecie udzielili mieszkańcy Łotwy. Zaledwie 31 proc. respondentów przyznało, że są zadowoleni z życia.

Zarobki posłów. "Uważam, że powinni być dobrze wynagradzani"

Tuż przed Polską w rankingu znalazła się Dania i Hiszpania. Najwyżej uplasowali się Belgowie i Holendrzy z wynikiem na poziomie 76 proc.

Jeszcze wyżej w rankingu jesteśmy pod względem satysfakcji z życia. Ankietowani w tym przypadku mieli w skali od 0 do 10 ocenić swoją satysfakcję. Polacy średnio dali prawie 8 pkt. Wyprzedzili nas tylko Finowie (8,1 pkt), Austriacy i Duńczycy. Średnia dla UE to 7,3 pkt.

Zdecydowanie najniższy wynik mają Bułgarzy. Oceną na poziomie 5,4 pkt odstają od poprzedzających ich Chorwatów i Litwinów.

Warto zwrócić uwagę na wykres, gdzie słabszym kolorem oznaczone są słupki odzwierciedlające wyniki tego samego badania z 2013 roku. Okazuje się, że z czołówki Polska odnotowała najwyższy progres.

Większość krajów ma lepsze notowania, choć nie wszystkie. W czołówce satysfakcja z życia u np. Duńczyków, Holendrów czy Szwedów w ciągu pięciu lat spadła.

Jest jeden aspekt, w którym ciągle odstajemy w dół od średniej. To aspekt finansowy. Satysfakcja Polaków z ich własnej sytuacji finansowej nie jest najwyższa, choć rośnie. W skali od 0 do 10 średnio oceniliśmy ją na 6,3 pkt. Kolejność w rankingu odpowiada mniej więcej poziomi zarobków i zamożności mieszkańców poszczególnych krajów.

Na czołowych pozycjach rankingu satysfakcji z sytuacji finansowej są Duńczycy, Finowie i Szwedzi. Niemcy plasują się na ósmej pozycji, a Polacy na 15. Znowu daleko z tyłu zostają Bułgarzy, przed którymi są Litwini i Chorwacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: eurostat, satysfakcja, ankieta, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-11-2019

Król PolskiTo niesamowite jak 500+ mogło skorumpować i zdemoralizować opinie publiczną.

08-11-2019

zugZa pare lat poprawimy ranking !! Kraje zachodnie nie radza sobie z emigrantami ,ktorych jest coraz wiecej !

08-11-2019

tfTo wszystko przez ,,reżim,, PIS. i jak tu żyć?

Rozwiń komentarze (22)