Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Niedźwiecki
|
aktualizacja

Tak zarabia się w Szwajcarii. W Polsce to kwoty niewyobrażalne

258
Podziel się:

Szwajcaria jest jednym z najbogatszych krajów Europy. Zachwyca pięknymi krajobrazami, górami i jeziorami, ale również wysokimi zarobkami. Kraj liczy około 8,5 mln mieszkańców. Obowiązującą walutą jest frank szwajcarski. Ze względu na wysokie wynagrodzenia coraz więcej ludzi wybiera ten kraj w celu stałego osiedlenia się.

Wynagrodzenia w Szwajcarii są wysokie, ale warto również zwrócić uwagę na koszty życia
Wynagrodzenia w Szwajcarii są wysokie, ale warto również zwrócić uwagę na koszty życia (Shutterstock.com)

W Szwajcarii nie obowiązuje płaca minimalna. W 2014 roku wyborcy odrzucili propozycję wprowadzenia płacy minimalnej w wysokości 22 CHF (87 PLN) za godzinę. Obecnie decyzje dotyczące wysokości wynagrodzeń są pozostawione pracodawcom, choć niektóre branże podlegają zbiorowym układom pracy, które ustalają wysokość płacy minimalnej.

Szwajcarski rząd ustala natomiast limity godzin pracy – 45 godzin dla pracowników biurowych i sprzedawców detalicznych oraz 50 godzin dla innych pracowników najemnych. Dopłaty za nadgodziny powinny mieć wysokość 125 proc. stawki godzinowej. Zamiast dopłaty pracodawca może wynagrodzić nadgodziny w postaci dodatkowego czasu wolnego, który musi trwać minimum tyle co dodatkowy czas pracy.

Urlopy

Pracownicy powyżej 20. roku życia mają prawo do czterech tygodni urlopu rocznie (osoby poniżej 20. roku życia mają pięć tygodni). Często jednak zdarzają się sytuacje, że pracodawca zwiększa liczbę dni urlopowych pracownikom o długim stażu pracy.

Prawo do czterech tygodni urlopu obowiązuje wszystkich pracowników, bez względu na to w jakim wymiarze godzin pracują. Pracownicy, którzy nie wykorzystali całego urlopu w danym roku mają prawo wykorzystać je później, ponieważ urlop przepada dopiero po pięciu latach.

Prowadzenie działalności gospodarczej w Szwajcarii

Wiele przedsiębiorstw ma swoją siedzibę w Szwajcarii lub właśnie tam zaczynają swoją działalność. Jest to uzasadnione, ponieważ Szwajcaria zachęca obywateli do rozpoczynania samodzielnej działalności. Podatki są znacznie niższe niż w innych krajach, a nawet istnieje możliwość negocjowania z gminą indywidualnych stawek.

Dodatkowo poniżej 100 000 CHF (394 654 PLN) obrotów rocznie przedsiębiorcy nie muszą prowadzić księgowości, płacić VAT-u ani rejestrować działalności w Rejestrze Handlowym. Kraj zdecydowanie zachęca do założenia własnej działalności, gdyż w przypadku niepowodzenia można bez konsekwencji się wycofać.

Imigranci w Szwajcarii

Imigranci pracujący w Szwajcarii mają prawo do wynagrodzenia w wysokości odpowiadającej szwajcarskiej pensji w wybranym zawodzie. W celu sprawdzenia, czy zagraniczni pracownicy w Szwajcarii zarabiają tyle samo co obywatele tego kraju, rząd przeprowadza losowe kontrole wynagrodzeń.

W przypadku nieprzestrzegania tego rozporządzenia, firma może zostać ukarana grzywną oraz zobowiązana do wypłacenia reszty wynagrodzenia pracownikom. W związku z tym, że w Szwajcarii nie ma ustalonego minimalnego wynagrodzenia dla większości zawodów, wysokości zarobków ustalane są indywidualnie na podstawie różnych czynników takich jak stanowisko, kwalifikacje czy godziny pracy.

Zarobki w Szwajcarii

Wynagrodzenia w Szwajcarii są zróżnicowane w zależności od branży. Najwyższe zarobki otrzymują pracownicy w branży finansowej. Mediana wynagrodzeń osób pracujących w tej branży wynosi 8 499 EUR brutto miesięcznie. 25% zarabia poniżej 6 303 EUR, a co czwarty finansista otrzymuje stawki powyżej 11 604 EUR. Najniższe zarobki otrzymują pracownicy zatrudnieni w handlu. Mediana wynagrodzeń w tej branży wynosi 5 074 EUR.

Luka płacowa

Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn są problemem niemal w każdym kraju. Według danych Eurostat w 2017 roku Szwajcarki zarabiały o 17 proc. mniej niż mężczyźni (średnia luka płacowa w EU wynosi 16 proc.). Rząd jednak postanowił wprowadzić nowe przepisy w sprawie równości płac.

Od 2020 roku przedsiębiorstwa zatrudniające 100 lub więcej pracowników będą musiały przeprowadzać wewnętrzne analizy różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Firmy mają czas na sporządzenie pierwszych raportów do połowy 2021 roku.

Wyniki analiz będą udostępniane pracownikom przedsiębiorstwa. Raporty mają być sporządzane co cztery lata aż do 2032 roku. Obecnie nie zostały jeszcze ustalone kary w przypadku braku analiz w ramach nowego systemu. Nowe zasady obejmują jedynie 0,9 proc. szwajcarskich firm.

Jednakże przedsiębiorstwa te zatrudniają 46 proc. wszystkich pracowników w kraju. Według danych Eurostat za rok 2017 w Szwajcarii najwięcej jest firm zatrudniających do 9 pracowników (67,1 proc.) oraz 10 – 19 pracowników (17,88 proc.).

Wysokość wynagrodzeń w Szwajcarii jest zróżnicowana w zależności od grupy zawodowej oraz płci. Pracując na tych samych stanowiskach, na wyższe zarobki mogą zwykle liczyć mężczyźni, lecz w przypadku pracowników biurowych mediana wynagrodzeń kobiet jest nieznacznie wyższa od mediany wynagrodzeń mężczyzn (o 1,7 proc.). Tabela 1. przedstawia mediany wynagrodzeń całkowitych w grupach zawodowych w zależności od płci.

Koszty życia

Wynagrodzenia w Szwajcarii są wysokie, ale warto również zwrócić uwagę na koszty życia. Poniżej przedstawiamy zestawienie cen wybranych produktów w Polsce i Szwajcarii w 2019 roku.

Porównując ceny wybranych produktów w Polsce i w Szwajcarii można zauważyć, że wszystkie produkty w Szwajcarii są znacznie droższe niż w naszym kraju. Największa różnica jest zauważalna w przypadku drobiu. W Szwajcarii trzeba zapłacić o 522 proc. więcej niż w Polsce. Duża różnica w cenach jest również w przypadku jabłek (o 440 proc. drożej). Cena biletu autobusowego jest o 314 proc. wyższa niż w Polsce, podczas gdy litr benzyny tylko o 29 proc.

Najwyżej opłacane zawody

W 2018 roku najwyżej opłacanym zawodem w Szwajcarii był lekarz. Mediana wynagrodzenia całkowitego na tym stanowisku wynosiła 8 564 EUR. Niewiele niższe zarobki otrzymywali prawnicy – 8 495 EUR. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w Polsce w 2018 roku wynagrodzenia na tych stanowiskach były o wiele niższe.

Mediana wynagrodzeń lekarzy (za pracę na etacie) wynosiła 1 127 EUR, a prawników – 1 138 EUR. Porównując zarobki osób w wybranych zawodach okazuje się, że pracownicy w Szwajcarii zarabiali nawet do 9 razy więcej niż w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Sedlak&Sedlak
KOMENTARZE
(258)
Matt
2 lata temu
jeśli chodzi o Szwajcarię to sama bym chciała mieszkać tam. I jeśli moja synowa mi powiedziała , że butelka Nałęczowianki kosztuję po przeliczeniu na zł 15,- a pęczęk rzodkiewek 20,- to ja bym chciała mieć taką emeryturę jak mają Szwajcarzy,dalej nie ma zakazu aborcji i jest w ramach ubezpieczenia , ale jednak się dzieci rodzą nie to co w Polsce , gdzie strach zajśc w ciąze . WSzwajcarii kara jest nieuchronna . Kary są za palenie papierosów w miejscach publicznych (na ulicy - wysokie) .
akku
2 lata temu
ale księżom i biskupom żyje się dobrze..Górnicy..lekarze..fryzjerzy..stolarze..psy policyjne..wojsko..wójtowie..- oni mają się dobrze..
Patriota
3 lata temu
Jak jest tak źle i drogo żyć w Szwajcarii, to szukam do sprzątania ludzi ze Szwajcarii, żeby popracowały w Polsce... Stan faktyczny jest mylny, przede wszystkim dlatego, że w Polsce cały czas trwają różnego typu przekręty w płacach. Podaje się zarobki brutto w Polsce i porównuje do zarobków netto w innych państwach. Nikt nie dodaje, że ze względu na coraz większą nędzę w Polsce, w sklepach są produkty gorszej jakości, mniejszych opakowaniach itd. Np. samo pieczywo w Polsce już nie jest tak dobre jak kiedyś, nabiał też jest oszukany i mięso, gdzie jest prowadzony ubój chorych zwierząt, a do produkcji żywności wykorzystuje się zwykłą sól drogową itd. Koszty i jakość życia w Polsce rosną co roku bardzo dramatycznie, bo Polska waluta jest słaba i służy jedynie spekulacjom i politykom, w rzeczywistości każdy Polak "kombinuje", mamy to od czasów zaborów , każdy urzędnik w Polsce traktuje obywatela jako przeciwnika, któremu trzeba utrudnić życie, a żaden urzędnik,czy polityk nie ma żadnej odpowiedzialności, więc żeby żyć, trzeba "kopać się z koniem" w prawie każdej sprawie. Tymczasem w innych państwach są reguły, czasem uciążliwe, ale obywatel nie jest przeciwnikiem, któremu za wszelką cenę trzeba zniszczyć życie.
asd
3 lata temu
ale porównanie beznadziejne... czy w PL pracownik biurowy zarabia 4000-5000 euro? Wydaje mi się że raczej z 500-600 EUR, wtedy wychodzi, że życie w CH w porównaniu do zarobków jest o połowę tańsze niż w PL.
Polski rzemie...
3 lata temu
Chciałbym usłyszeć jak w Szwajcari urzędy skarbowe traktują firmy będące dłużnikami wobec innych podmiotów gospodarczych ???
...
Następna strona