Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monday News
|

Fatalne statystyki dotyczące samobójstw. Coraz częściej powodem są finanse

45
Podziel się:

O blisko jedną piątą wzrosła w tym roku liczba prób samobójczych. Z danych policji wynika, że obecnie jednym z głównych powodów targnięcia się na swoje życie są kwestie finansowe.

Fatalne statystyki dotyczące samobójstw. Coraz częściej powodem są finanse
Liczba samobójstw rośnie (Adobe Stock)

Dane Komendy Głównej Policji pokazują, że w pierwszych pięciu miesiącach br. było prawie 5,7 tys. zamachów samobójczych (kobiety – blisko 1,7 tysięcy, mężczyźni – niespełna 4 tys.). To więcej niż w analogicznym okresie ub.r. – 4,8 tys. (kobiety – 1,3 tysięcy, mężczyźni – 3,5 tys.). Tegoroczny wynik jest też większy niż zaobserwowany dwa lata w tym samym okresie – 4,9 tys. (kobiety – 1,3 tysięcy, mężczyźni – 3,6 tys.)

– Pandemia oprócz tego, że sama w sobie może napawać lękiem, dodatkowo spotęgowała wszystkie dotychczasowe problemy ludzi. Tym samym podniosła wyżej wymienione wskaźniki – mówi psycholog Michał Murgrabia, założyciel i prezes platformy ePsycholodzy.pl.

Z policyjnych statystyk dodatkowo wynika, że w analizowanym okresie tego roku 2,2 tys. zamachów samobójczych zakończyło się śmiercią (w ciągu pięciu miesięcy ub.r. – ponad 2 tysiące, a dwa lata temu – przeszło 2,1 tys.). Jednak biorąc pod uwagę dane dotyczące prób w poszczególnych okresach, widać, że nieznacznie spadł odsetek zgonów (ostatnio – 38,9 proc., rok temu – 42,5 proc., w 2019 r. – 43,4 proc.).

– Z obecnymi problemami najtrudniej radzą sobie tzw. młodzi dorośli, którzy w czasie pandemii nierzadko próbowali rozpocząć swoją pierwszą pracę, ale mieli z tym kłopot. W nietypowych warunkach zaczynali studia i przeprowadzali się. Do tego nie mogli się spotykać ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi. A to właśnie oni najbardziej potrzebują wsparcia i fizycznego kontaktu z bliskimi – komentuje psycholog Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji "Twarze depresji".

Zobacz także: "Mój Elektryk". Ponad 18 tys. zł dopłaty na zakup auta

W dużej części zamachów powód nie został ustalony (2,2 tys. z 5,7 tys. przypadków w tym roku, prawie 2 tys. z 4,8 tys. – rok temu, ponad 2 tys. z 4,9 tys. – dwa lata temu). Większość ekspertów zgadza się z tym, że w ogóle faktyczna liczba samobójstw może być nawet kilka razy większa niż się notuje, co podkreśla psycholog Michał Murgrabia. I dodaje, że wiele z takich zdarzeń może mieć przypisywane inne przyczyny.

– Wiele osób, zanim zdecyduje się na popełnienie samobójstwa, wcześniej mówi innym o swoich problemach. Niestety ich komunikaty bywają zagłuszane przez otoczenie, które np. nie dopuszcza możliwości zachorowania na depresję w swojej rodzinie. Ta choroba nie jest oczywiście jedynym, ale pozostaje bardzo częstym i ukrytym powodem ww. zamachów – alarmuje prezes Fundacji „Twarze depresji”.

Wśród ustalonych przyczyn samobójstw najczęściej wymienia się chorobę psychiczną lub zaburzenia psychiczne (ostatnio – 1,5 tysięcy, rok temu – 1,2 tysiące, dwa lata temu – ponad 1 tys.). Na drugim miejscu wskazuje się zawód miłosny (odpowiednio – 572, 478 i 472 przypadki), a na trzecim – nieporozumienie rodzinne bądź przemoc w rodzinie (554, 445 i 533).

– Próby samobójcze najczęściej podejmowane są w związku z sytuacjami stresowymi, w tym wynikającymi z nieporozumień międzyludzkich. Najwyższym czynnikiem ryzyka są jednak ciężkie i nawracające zaburzenia nastroju – zwraca uwagę ekspert z platformy ePsycholodzy.pl.

W pierwszych pięciu miesiącach br. w 70 przypadkach powodem próby samobójczej była nagła utrata źródła utrzymania. To ponad dwa razy więcej niż w 2019 roku (34 przypadki) i więcej niż w ubiegłym roku (53).

– Nagła utrata źródła dochodu to bez wątpienia bardzo stresująca sytuacja, często negatywnie wpływająca na poczucie własnej wartości. Niepewność związana z lockdownem, frustracja wynikająca z nieudanych prób rozwiązania problemów i brak nadziei na przyszłość może popychać do dramatu – zauważa prezes Murgrabia.

Ponadto policyjne dane wskazują, że najczęściej wybieranym miejscem zamachu samobójczego jest dom lub mieszkanie. W pierwszych pięciu miesiącach br. tak było w 3,5 tys. przypadków, roku temu – w 2,7 tysiącach, a dwa lata temu – 2.8 tys.

– Miejsce najczęściej jest powiązane ze sposobem odebrania sobie życia. Częściej próby samobójcze są dokonywane poprzez zażycie leków lub powieszenie się niż np. w wyniku rzucenia się pod pociąg – wyjaśnia Michał Murgrabia.

Według danych KGP do zamachów samobójczych najczęściej dochodzi w poniedziałki (br. – 898, 2020 rok – 728, 2019 rok – 756). Dalej w tegorocznych statystykach jest niedziela (849). Najrzadziej wybieranym dniem jest środa (744).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
MondayNews
KOMENTARZE
(45)
Robay
2 lata temu
Zapraszam do lektury która przekladzie w Polsce ukazała się dopiero po 50 latach od premiery ....książka nazwa się " Tresowany mezczyzna " Esther Vilar......tej pani za głoszenie prawdy grożono śmiercią....książka znienawidzona w środowiskach feministycznych....oraz bestseler europejski ostatnich lat ...."Dlaczego mężczyźni pragną seksu a kobiety miłości"....znów pani doktor opisuje zachowania kobiet w stosunku do mezczyzn i techniki manipulacji.. Książka oparta o statystyki sądowe krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.....zapraszam do lektury
Robay
2 lata temu
Zapomniałem dodać że policzek goi się parę dni ....uraz psychiczny zostaje na całe życie ..... W mózgu za uraz psychiczny i fizyczny odpowiada to samo miejsce więc uraz psychiczny zostając na długo lub zawsze niszczy wiele innych czynników naszego życia ...stąd oszukany mężczyzna przez swoją partnerkę załamuje się będąc dobijamy jeszcze ograniczeniami finansowymi z powodu alimentów oraz braku wsparcia prawnego i psychiatrycznego stąd załamanie które się może pogłębiać .....wniosek prosty ....kobiety nic sobie że zdrady nie robią skacząc z kwiatka na kwiatek w celu znalezienia właściwej gałęzi.....mężczyzna przeżywa zdradę dużo mocniej bo jest to ujma na jego męskości .....plus alimenty plus brak wsparcia i plus to że kobieta zazwyczaj by pokochać następnego musi znienawidzić poprzedniego więc zdrade poprzedza zazwyczaj niechęć do mężczyzny jeszcze na etapie związku i powodowanie sytuacji konfliktowych a wiemy że mężczyźni są bardziej wylewni ....to wynika z zasad wyrobionych przez tysiące lat na polach bitew.....nie jesteśmy tacy sami i nigdy nie byliśmy dlatego prawo by było sprawiedliwe powinno uwzględniać te różnice a tym czasem od nas wymaga się byśmy byli jak kobiety....a nigdy z powodu różnic hormonalnych tacy nie będziemy ....stąd w sądach kobiecych jesteśmy przegrani na starcie.....i problemy się zaczynaja
Robay
2 lata temu
Mężczyźni popełniają samobójstwa z powodu kobiet bo nie mają szans w sądach rodzinnych gdzie 99 procent sędzia to kobiety....to patologia w której mężczyzna na starcie jest przegrany bo jest mężczyzną....a płacić na dzieci pomimo że matki się puszczaja nie zważając na dobro dzieci....liczy się tylko ja.....ja jestem najważniejsza ... Dla mężczyzn taka sytuacja to mat ....nie mają jak się utrzymać bo my nie dostajemy pieniędzy od państwa i nic nam się nie należy....należy się płacić i patrzeć jak żona piszczą się z innym ....kobietom nic nie grozi ....są bezkarne a taki uraz już się nie goi ....stąd depresja , problemy finansowe i w końcu poddanie się....samobójstwo ....a te panie żyją dalej korzystając z dobrodziejstw dodatków i socjali.....tak wyglądają dziś półki ..nie mają kręgosłupa moralnego...wartości rodzinne upadły a co dalej będzie ....burdel bo nasi chłopcy nie będą chcieli mieć w takim świecie dzieci bo to grozi problemami......gratuluję totalnie zidiocialego na punkcie tych niewinnych kobiet prawa....tak dalej a naród wyginie....a może komuś o to chodzi by w ten sposób zdestabilizować państwo.....w sądach nie ma sprawiedliwości .....sędziowie tak manipulują zapisem do protokołu by notować temat zgodnie z ich kierunkiem ....tak też jak to że robią sobie kpinę z prawa przeprowadzając rozprawy karne w salach bez zapisu cyfrowego.....bo za dużo by się nagralo ...i wyszloby tak jak chcą sędziowie....nie ma sprawiedliwości w sądach i nie ma kar dla złych kobiet dlatego mężczyźni popadają w problemy i nie potrafią z nich wyjść....taka jest rzeczywistość w demokratycznej Polsce...korupcja i nepotyzm w urzędach bez zmian od pokolen
Robay
2 lata temu
To do pani która usonela mój komentarz 2 krotnie ...bo niby hejtuje kobiety a podalem tylko przykłady z życia wzięte....niewygodna prawda dla kobiet
Robay
2 lata temu
Ja nie hejtuje innych ...mówię prawdę jak jest ....czy pani tego nie widzi że zdobilyscie nam z życia piekło...czas uderzyć się w piers
...
Następna strona