Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Stawka VAT na żywność. Domański: w przyszłym tygodniu może być decyzja

36
Podziel się:

Finanse państwa mamy pod kontrolą. Polska gospodarka nabiera tempa. Duży udział będą miały w niej środki unijne - mówił w TVP Info minister finansów Andrzej Domański. - Polska wróci gdzie jej miejsce, do krajów najszybciej rozwijanych się w Unii Europie - dodał. Zapowiedział też decyzje dotyczącej stawki VAT na żywność.

Stawka VAT na żywność. Domański: w przyszłym tygodniu może być decyzja
Andrzej Domański i Donald Tusk (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Szef polskich finansów przekonywał na antenie TVP Info, że finanse państwa są w stabilnym stanie. - Mamy je pod kontrolą - podkreślał. - Mamy spore zainteresowanie inwestorów zagranicznych, nie mamy również problemu z emisją długu.

Jak podkreślił, jeszcze w ubiegłym roku nasza gospodarka prawie się nie rozwijała. To ma się jednak zmienić. - Polska wróci gdzie jej miejsce, do krajów najszybciej rozwijanych się w Unii Europejskiej. Prognozujemy, że w tym roku gospodarka wzrośnie o 3 proc. a w kolejnym roku o 3,5 proc. Gospodarka nabiera więc tempa.

Jak podkreślał minister, znaczący udział będą miały w niej środki unijne. - To bardzo duże środki. Będą one wpływały przede wszystkim w 2025 roku, ale i w przyszłym roku KPO będzie się przekładało o jeden punkt proc. - wyjaśniał.

Obietnice wyborcze

Pytany o obietnice wyborcze podkreślił, że zostaną one "dowiezione". - Nie wycofujemy się z żadnej obietnicy. Polska gospodarka potrzebuje nowych silników wzrostów. To nie tylko środki unijne, ale także kapitał prywatny.

Zapowiedział, że chce, aby nowa kwota wolna od podatku wchodziła od nowego roku podatkowego, w więc od 2025 r. W przyszłym tygodniu będzie ogłoszona decyzja w sprawie stawki VAT na żywność. - Z jednej strony ceny żywności spadają, z drugiej koszt żywności dla niektórych gospodarstw stanowi bardzo dużą część koszyka - zaznaczył.

Rozmawiamy z premierem Tuskiem o tym i myślę, że w przyszłym tygodniu możemy spodziewać się decyzji.

- Na najbliższej radzie ministrów wakacje kredytowe się pojawią i będzie to wariant bardziej korzystny dla kredytobiorców. Nie będzie on jednak dla tzw. wszystkich - zaznaczył.

Straty w NBP

Andrzej Domański odniósł się również do miliardowych strat w NBP. -  Będziemy dostosowywać nasze plany do nowej sytuacji. Muszę opierać na poważnych dokumentach, a nie doniesieniach medialnych.

Jak wynika ze wstępnej wersji "Sprawozdania finansowego NBP na dzień 31 grudnia 2023 r." oraz "Sytuacji majątkowej i kapitałowej, oraz wyniku finansowego NBP za 2023 r.", polski bank centralny w ubiegłym roku zanotował dokładnie 20 800 024 000 zł straty (blisko 21 mld zł) - dowiedział się money.pl. Ta kwota może jeszcze ulec zmianie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
A2
2 miesiące temu
Ceny żywności spadają bo trwa wojna pomiędzy marketami głównie w segmencie nabiał głównie masło i jaja gdzie te produkty sprzedawane są nawet poniżej cen zakupu np jajka po 2,69 czy masło po 3 zł i to przekłada się na niższa inflacje .
Babcia Ania
2 miesiące temu
Dziś odbyły się rozmowy Tuska i ministrów rolnictwa z rolnikami. Z sali został usunięty obecnie rolnik a w rządzie Olszewskiego minister rolnictwa Gabriel Janowski. W relacji TVN24 gdy tylko Gabriel Janowski zaczął mówić co się stało. Stacja przerwała relacje i wrzuciła reklamy. Rząd Olszewskiego został rozbity przez Lecha Wałęsę i Donalda Tuska. Dlaczego, bo Olszewski chciał przeprowadzić dekomunizację. Tusk się boi Janowskiego. Dlatego kazał go wyrzucić bo Janowski nie dał by się nabrać na kłamstwa Tuska, Siewierskiego i Kołodziejczyka.
nicky
2 miesiące temu
Niedługo po wyborach 7 kwietnia poznacie dobroć koalicji czerwonych serduszek. Z niepopularnymi decyzjami będą zwlekali do wyborów samorządowych.
Rolnik Maszew...
2 miesiące temu
Reżim chce zagłodzić Polaków.
nocna zmiana
2 miesiące temu
czego sie sportowiec chwyci to jest tragedia.
...
Następna strona