Firma nie zdąży wdrożyć KSeF? Wiadomo, co wtedy zrobi fiskus
Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że w tym roku nie są przewidywane kary za opóźnienia i błędy we wdrażaniu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Nie oznacza to jednak przyzwolenia, by przedsiębiorcy nie dostosowywali się do nowego systemu. Fiskus może zażądać uzasadnienia takiego zaniechania.
Wiceminister finansów i wiceszef KAS Zbigniew Stawicki potwierdził, że podatnicy nie będą karani do końca tego roku za opóźnienia i błędy we wdrażaniu KSeF. Konsekwencji nie będą mieli również ci przedsiębiorcy, którzy nie dosłali faktur w trybie offline do systemu w przewidzianych terminach.
Katalog tych wyłączeń jest zamknięty. Od przyszłego roku omijanie KSeF oznaczać będzie już pełne kary - do 100 proc. podatku z faktury poza KSeF lub do 18,7 proc. należności bez VAT.
Pomijanie KSeF? Fiskus może żądać wyjaśnień
Jarosław Neneman, wiceminister finansów, zapewnił, że brak sankcji za błędy luub opóźnienia we wdrażaniu KSeF nie zwalnia z wcześniej obowiązujących sankcji, np. za oszustwa typu wystawianie "pustych faktur". "Nikt rozsądny nie oczekuje, że poluzujemy przepisy dla oszustów" - skomentował w serwisie LinkedIn.com.pl Jarosław Neneman.
KSeF od lutego. Firmy ostrzegają: to ryzyko
"Wbrew aktualnie pojawiającym się wpisom o abolicji i możliwości odłożenia wdrożenia na rok 2027, powyższe wcale nie oznacza, że jesteśmy całkowicie bezkarni" - przypomina na swoim blogu Kajetan Kubicz, ekspert ds. prawa podatkowego.
Ekspert ds. KSeF Bogdan Zatorski z firmy Symfonia w rozmowie z serwisem pit.pl podkreśla, że od ,"fakturowanie za pomocą KSeF jest obowiązkowe i nie można się od tego uchylać". "To, że przepisy o automatycznych karach za brak fakturowania za pomocą KSeF wejdą w życie w 2027 roku nie oznacza oczywiście, że podatnicy mogą całkowicie zignorować fakturowanie w KSeF. Brak fakturowania będzie trzeba uzasadnić, w przypadku, gdy US zwróci się do podatnika z pytaniem o wyjaśnienie stanu faktycznego" - dodaje kierownik do spraw analiz biznesowych w Symfonii.
Źródło: pit.pl, Kancelaria LTCA