Notowania

Firmy nawet się nie kryją. Zapowiadają podwyżki cen

Ankieta NBP nie pozostawia złudzeń. Ceny będą rosły. Firmy są bardziej skore do podwyżek niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nie można liczyć na obniżki cen w sklepach. (Fot: Reporter)

Narodowy Bank Polski opublikował wyniki ankiet przeprowadzonych wśród 2730 przedsiębiorstw z całego kraju. Wynika z nich, że częściej niż jeszcze trzy miesiące wcześniej przewidują one wzrost cen oferowanych produktów. Tłumaczą to wyższymi kosztami produkcji.

"Zwiększył się, w stosunku do poprzedniego badania, odsetek firm planujących podnoszenie cen wyrobów własnych i obecnie przewyższa odsetek firm planujących redukcję cen. Jednocześnie wzrosła przeciętna skala planowanych podwyżek cen oferowanych produktów" - czytamy w raporcie NBP.

W horyzoncie najbliższych 12 miesięcy większość ankietowanych przedsiębiorstw (61 proc.) oczekuje wzrostu cen produkcji. Jedynie 3 proc. spodziewa się spadków.

Najczęściej podwyżki są planowane w przemyśle (68 proc. firm), w tym w szczególności w energetyce, a także w budownictwie (67 proc.) i handlu (64 proc.). Relatywnie rzadziej przedsiębiorstwa spodziewają się wzrostu cen w transporcie (55 proc.) i pozostałych usługach (48 proc.).

Jak zmieniły się ceny za rządów PiS i PO? Robimy zakupy w "sklepie Kaczyńskiego"

"Do wyższych prognoz cen producentów przyczyniły się obawy o istotny wzrost cen energii dla przedsiębiorstw (głównie w związku z drożejącymi uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla). Około 40 proc. badanych w SM NBP przedsiębiorstw uznało właśnie ceny surowców - w tym 18 proc. firm ceny energii - za podstawowy czynnik podnoszący ceny produkcji - czytamy w raporcie.

Około 59 proc. podmiotów uważa, że podniesienie cen będzie skutkowało odpływem klientów do konkurencji lub zmniejszeniem popytu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nbp, ceny, inflacja, gospodarka, wiadomości
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-01-2019

takie mam zdanieuważam, że syn Ukraińca Bodnar i członek Petru mieszkającego w ZSRR Szojring-Wielgus, są odpowiedzialni za śmierć Adamowicza

28-01-2019

hłehSpoczko, będzie się do Niemiec jeździło na zakupy.

28-01-2019

miłego popołudniajest pytanie, czy po większych cenach, będą kupowane

Rozwiń komentarze (54)