Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Fort Trump coraz większy. Kolejny tysiąc amerykańskich żołnierzy w Polsce

41
Podziel się

Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu ma nie być tylko kurtuazyjna. "Financial Times" informuje, że podpisane zostanie wtedy porozumienie o zwiększeniu kontyngentu wojskowego USA w Polsce.

Donald Trump i Andrzej Duda mają się spotkać w czerwcu w Waszyngtonie
Donald Trump i Andrzej Duda mają się spotkać w czerwcu w Waszyngtonie (East News)
bDTsmwnF

Porozumienie może być podpisane 12 czerwca, podczas spotkania prezydentów Andrzej Dudy i Donalda Trumpa w Waszyngtonie - podaje w sobotę strona internetowa brytyjskiego dziennika "Financial Times". Chodzi o zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce o tysiąc żołnierzy. Obecnie jest ich cztery tysiące.

Anonimowe źródła wskazały jednak, że trwają dyskusje odnośnie modelu finansowania tej operacji, co może opóźnić oficjalne ogłoszenie porozumienia aż do września.

bDTsmwnH
Zobacz także: Zobacz też: Trump w Polsce ogłosi "coś ważnego". Kobosko i Kowal zastanawiają się, o co może chodzić

O stworzenie stałej bazy amerykańskich wojsk, czyli tzw. "Fortu Trump", zabiegamy już od roku. Rachunek miałby nas wynieść dwa miliardy dolarów. Urzędnicy zaangażowani w rozmowy zaznaczali, że to deklaracja "trwałej" obecności Stanów Zjednoczonych w Polsce - informuje "FT”.

Wojska specjalne w Polsce

Do Polski mieliby zostać skierowani m.in. członkowie wojsk specjalnych. Planowane jest też stworzenie wspólnego wojskowego centrum treningowego. Żołnierze mieliby stacjonować w wielu bazach na terenie kraju.

bDTsmwnN

Według informacji "FT" Duda z Trumpem będą rozmawiać także o innych kwestiach, w tym o chęci zakupu przez Polskę myśliwców F-35A, a także o współpracy energetycznej. Chodzi o aktywność PGNiG w USA i zakupy gazu płynnego.

Jak dodano, w trakcie spotkania poruszony zostanie także temat postulowanego przez rząd w Warszawie zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA.

bDTsmwnO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTsmwoi
KOMENTARZE
(41)
Jan
2 lata temu
PiS zaprasza ich i żywi na koszt Polaków!
nn
2 lata temu
Jak wplątacie Polskę w wojnę to bądźcie pewni że narodowcy i kibole nie wypuszczą was z kraju
Jakub91gda
2 lata temu
Polska powinna się zbroic na potęgę i zacząć realnie myśleć o broni jądrowej
bDTsmwoj
Dawid
2 lata temu
2mld dolarów za to można by zrobić 2-3 Polskie dewizje ciezkie wraz z uzbrojeniem roczny budzet MON to 10 mld euro to o czym my mówimy o bazach ktore zostaną ewakuowane w razie konfliktu??
Donald tRump
2 lata temu
PIS chce utrzymac wladze "za wszelka cene" ale nie ma zadnej rozsadnej koncepcji rzadzenia. Sprowadzanie amerykanskiej armi do Polski jest olbrzymim bledem.
...
Następna strona