Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Fort Trump coraz większy. Kolejny tysiąc amerykańskich żołnierzy w Polsce

41
Podziel się:

Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu ma nie być tylko kurtuazyjna. "Financial Times" informuje, że podpisane zostanie wtedy porozumienie o zwiększeniu kontyngentu wojskowego USA w Polsce.

Donald Trump i Andrzej Duda mają się spotkać w czerwcu w Waszyngtonie
Donald Trump i Andrzej Duda mają się spotkać w czerwcu w Waszyngtonie (East News)

Porozumienie może być podpisane 12 czerwca, podczas spotkania prezydentów Andrzej Dudy i Donalda Trumpa w Waszyngtonie - podaje w sobotę strona internetowa brytyjskiego dziennika "Financial Times". Chodzi o zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce o tysiąc żołnierzy. Obecnie jest ich cztery tysiące.

Anonimowe źródła wskazały jednak, że trwają dyskusje odnośnie modelu finansowania tej operacji, co może opóźnić oficjalne ogłoszenie porozumienia aż do września.

Zobacz także: Zobacz też: Trump w Polsce ogłosi "coś ważnego". Kobosko i Kowal zastanawiają się, o co może chodzić

O stworzenie stałej bazy amerykańskich wojsk, czyli tzw. "Fortu Trump", zabiegamy już od roku. Rachunek miałby nas wynieść dwa miliardy dolarów. Urzędnicy zaangażowani w rozmowy zaznaczali, że to deklaracja "trwałej" obecności Stanów Zjednoczonych w Polsce - informuje "FT”.

Wojska specjalne w Polsce

Do Polski mieliby zostać skierowani m.in. członkowie wojsk specjalnych. Planowane jest też stworzenie wspólnego wojskowego centrum treningowego. Żołnierze mieliby stacjonować w wielu bazach na terenie kraju.

Według informacji "FT" Duda z Trumpem będą rozmawiać także o innych kwestiach, w tym o chęci zakupu przez Polskę myśliwców F-35A, a także o współpracy energetycznej. Chodzi o aktywność PGNiG w USA i zakupy gazu płynnego.

Jak dodano, w trakcie spotkania poruszony zostanie także temat postulowanego przez rząd w Warszawie zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(41)
Jun
2 lata temu
Usa wypad z Pl
daro
2 lata temu
Kolejny tysiąć żołnierzy przełożyć się ma na kolejny milion wyborców Dudy? To może od razu z 15 tysięcy .... i po wyborach!
Realista
3 lata temu
Strategiczne partnerstwo z USA jest jedyna nadzieją dla Polski w przypadku konfliktu. Widać ze Putin w ramach swojej mocarstwowej polityki konsekwentnie od lat odbudowuje Rosje w jej 19 wiecznych granicach ( dla przypomnienia - obejmowała również wiekszosć obecnej Polski) - ostatni głosne są próby wchłonięcia Białorusi. Jednocześnie Rosja zbroi sie na potege ( oficjalnie ponad 30 % budzetu idzie na armie - u nas ledwo 2 %) Nawet jakbysmy , jak niektórzy nawołują sami sie zbroili, poświecając na to i50 % budzętu ( a wiec praktycznie likwidując np szkolnictwo, bezpłatną opieke zdrowotną, wszelki socjal) to nawet po 20 latach byśmy nie dorównali Rosji militarnie. Swoją Armię musimy mieć, i na nią łożyc, ale w starcu z byłym mocarstwem możemy liczyć tylko na sojusze. A jedynym krajem ktory dotrzymywał sojuszy militarnych i wysyłał swoje wojska na obce tereny sa USA.
Bul Ból
3 lata temu
"Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu ma nie być tylko kurtuazyjna". REdkacyjny ćmoku. Powinnio być "Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu ma być nie tylko kurtuazyjna' Chodziłeś do lichej wiejskiej szkoły? Bo w dobrych to nawet PO wsiach lepiej uczą...
Baltazar
3 lata temu
Żałosny finał rozbuchanej propagandy. "Fort Trump" miał być przecież dużą bazą bojową. Zamiast tego przyjedzie trochę urzędników od logistyki. Ale żeby się nie nazywało, że ponieśliśmy klęskę, to propaganda teraz będzie nazywać tych panów Fortem Tramp. Żenada.
...
Następna strona