Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Fort Trump coraz bliżej. Umowa może być podpisana już w czerwcu

17
Podziel się:

Prezydenci Andrzej Duda oraz Donald Trump mają podpisać umowę o trwałym wzmocnieniu obecności wojsk USA w Polsce - informuje "Rzeczpospolita". I to szybciej, niż się pierwotnie spodziewano.

Podczas wizyty w Białym Domu, 18 września 2018
Podczas wizyty w Białym Domu, 18 września 2018 (East News, AP/Associated Press/East News)

Może do tego dojść już 12 czerwca podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, a nie we wrześniu. Nowy termin ma być efektem inicjatywy Donalda Trumpa.

Wynikać to może, jak czytamy w "Rzeczpospolitej", z tego, że nastąpił przełom w rokowaniach. - To będzie deklaracja najwyższej formalnej rangi. Określi model zwiększonej obecności wojskowej USA w naszym kraju, który potem trzeba będzie szczegółowo przygotować na poziomie operacyjnym i technicznym - mówi cytowany w gazecie Krzysztof Szczerski, szef Gainetu Prezydenta.

Szczerski zapewnia też, że w planach jest przyjazd amerykańskiego prezydenta do Polski, który ma mieć miejsce 1 września. Gdy dojdzie do podpisania umowy, Polska stanie sią czwartym po Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii krajem o największym kontyngencie wojsk amerykańskich w Europie, podkreśla dziennik. Ma ich być ok. 6 tys.

Zobacz także: Obejrzyj także: USA kontra Iran. Rośnie napięcie w regionie

Jerzy Haszczyński w komentarzu dla "Rzeczpospolitej" pisze, że zwiększenie naszego bezpieczeństwa na lata byłoby wielkim sukcesem PiS i że sprawa jest warta dużej ceny. Przestrzega jednak, że by nie okazało się nią wysłanie polskich żołnierzy do Iranu.

W marcu w mediach pojawiła się informacja, jakoby Stany Zjednoczone odrzuciły możliwość budowy fortu w Polsce. W kwietniu informacje były już zgoła odmienne.

"Bloomberg" pisał wówczas, że jeśli do podpisania umowy międzyrządowej rzeczywiście dojdzie, można spodziewać się kolejnej wizyty Trumpa nad Wisłą jesienią 2019 roku. Prezydent USA ma zdaniem portalu darzyć szacunkiem Polaków, którzy często wchodzą w spory z Unią Europejską i kładą duży nacisk na kwestie obronności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
Prawda
2 lata temu
NATO go home
s4
2 lata temu
My będziemy płacić za amerykanów a kto zapłaci za naszych żołnierzy?
kuyg
2 lata temu
Bazy amerykańskie w niemczech nie są do wzmocnienia bezpieczeństwa tylko przeciwko odrodzeniu faszyzmu. Takie było założenie od 1945 r. Amerykanie nikomu nie gwarantują bezpieczeństwa a płacenie za ich bazę Fort Tramp to ewidentne opłacanie wojsk najemnych. Historia tak to traktuje. W Polsce od zawsze tak było.
jydtf
2 lata temu
Podłość i ignorancja w stosunku do własnej armii.
Logaj
3 lata temu
4000 to nie okupacja, ruskich było więcej. A liczyć się z nami w UE i tak muszą bo koalicja Grupy Wysz. Państw Trójmorza pokazuje swoją siłę i jedność. Wojska Amerykańskie. są potrzebne na trzymanie na dystans wschodu. A tam robi się kociołek 😕