Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fort Trump coraz bliżej. Umowa może być podpisana już w czerwcu

Prezydenci Andrzej Duda oraz Donald Trump mają podpisać umowę o trwałym wzmocnieniu obecności wojsk USA w Polsce - informuje "Rzeczpospolita". I to szybciej, niż się pierwotnie spodziewano.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Podczas wizyty w Białym Domu, 18 września 2018 (Fot: AP/Associated Press/East News)

Może do tego dojść już 12 czerwca podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, a nie we wrześniu. Nowy termin ma być efektem inicjatywy Donalda Trumpa.

Wynikać to może, jak czytamy w "Rzeczpospolitej", z tego, że nastąpił przełom w rokowaniach. - To będzie deklaracja najwyższej formalnej rangi. Określi model zwiększonej obecności wojskowej USA w naszym kraju, który potem trzeba będzie szczegółowo przygotować na poziomie operacyjnym i technicznym - mówi cytowany w gazecie Krzysztof Szczerski, szef Gainetu Prezydenta.

Szczerski zapewnia też, że w planach jest przyjazd amerykańskiego prezydenta do Polski, który ma mieć miejsce 1 września. Gdy dojdzie do podpisania umowy, Polska stanie sią czwartym po Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii krajem o największym kontyngencie wojsk amerykańskich w Europie, podkreśla dziennik. Ma ich być ok. 6 tys.

Obejrzyj także: USA kontra Iran. Rośnie napięcie w regionie

Jerzy Haszczyński w komentarzu dla "Rzeczpospolitej" pisze, że zwiększenie naszego bezpieczeństwa na lata byłoby wielkim sukcesem PiS i że sprawa jest warta dużej ceny. Przestrzega jednak, że by nie okazało się nią wysłanie polskich żołnierzy do Iranu.

W marcu w mediach pojawiła się informacja, jakoby Stany Zjednoczone odrzuciły możliwość budowy fortu w Polsce. W kwietniu informacje były już zgoła odmienne.

"Bloomberg" pisał wówczas, że jeśli do podpisania umowy międzyrządowej rzeczywiście dojdzie, można spodziewać się kolejnej wizyty Trumpa nad Wisłą jesienią 2019 roku. Prezydent USA ma zdaniem portalu darzyć szacunkiem Polaków, którzy często wchodzą w spory z Unią Europejską i kładą duży nacisk na kwestie obronności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-05-2019

mariuszToż to zdrada! Ten głupek zamierza płacić obcym wojskom za okupację naszego kraju. Przecież to amerykanom bardziej zależy, żeby mieć tu bazy. Nic … Czytaj całość

30-05-2019

myWarunek, zwrot mienia żydowskiego.................

30-05-2019

PolakSuper!

Rozwiń komentarze (17)