Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Fotyga ostro o Nord Stream 2. Pyta o lobbing i dezinformację

14
Podziel się:

Europosłanka PiS Anna Fotyga wystosowała oficjalne zapytanie do szefa dyplomacji UE Josepa Borrella o gazociąg Nord Stream 2. Była szefowa polskiego MSZ porusza w nim temat lobbingu i dezinformacji ze strony zwolenników tego projektu gazowego.

Anna Fotyga chce uwrażliwić polityków w UE na naciski z zewnątrz.
Anna Fotyga chce uwrażliwić polityków w UE na naciski z zewnątrz. (East News, THIERRY MONASSE/REPORTER)

Wcześniej PE zajął bardzo zdecydowane stanowisko wobec Nord Stream 2. Parlament uznał, że gazociąg zagraża bezpieczeństwu Europy i niweczy wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw energii.

Fotyga przyklaskuje tym deklaracjom, ale pokazuje też w swoim zapytaniu amerykańskie stanowisko w tej sprawie.

Zobacz także: Obejrzyj: PKN Orlen rozgląda się za nowymi stacjami poza Polską. "Ciągle monitorujemy rynek"

"Z dużym zadowoleniem przyjęłam więc procedowane przez amerykański Kongres sankcje wobec firm zaangażowanych w budowę gazociągu, zarówno jego udziałowców (austriacka OMV, niemiecka BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell), jak i wykonawców (szwajcarską firmę Allseas i włoską Saipem).Także ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie gazociągu OPAL jasno wskazuje, iż zasada solidarności energetycznej nie może być tylko pustosłowiem" - pisze, cytowana przez PAP, Fotyga w interpelacji do Borrella.

Europosłanka pyta w niej również, czy szef unijnej dyplomacji uwrażliwił pracowników Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, w tym przedstawicielstwo UE w Waszyngtonie, na skalę lobbingu i nacisków, w tym politycznych.

Polityczka pyta wprost, czy Borrell podziela jej pogląd, iż "reprezentowanie przez przedstawicieli UE i państw członkowskich stanowiska Gazpromu jest przykładem ingerencji stron trzecich w interesy UE jako całości" oraz czy "śledzi, także za pośrednictwem East StratCom Task Force, działania dezinformacyjne i propagandowe wspierające Nord Stream".

Przypomnijmy, Senat USA zatwierdził we wtorek sankcje wobec firm zaangażowanych w budowę NS2.

Projekt ten został zaszyty w ustawie dotyczącej budżetu na obronę kraju. Potencjalne sankcje dotyczące budowy gazociągu są bardzo szerokie.

Niemiecko-rosyjska izba handlowa ogłosiła w zeszłym tygodniu, że gazociąg jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Europy i wezwała do wprowadzenia sankcji odwetowych w USA, jeśli ustawa zostanie przyjęta.

Amerykańscy prawodawcy odpowiedzieli, że w ten sposób Europa wyśle miliardy dolarów do Moskwy i znacznie zwiększy wpływy prezydenta Władimira Putina na Starym Kontynencie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Góral
4 lata temu
Jeżeli ta pani zna trochę niemiecki język to niech porozmawia z ze zwykłymi Niemcami, a jeszcze lepiej z osobami zajmującymi się gospodarką Niemiec, to może zrozumie, że bez zapewnienia sobie dostaw gazu i ropy z Rosji na 30 lat, gospodarka niemiecka, podobnie i francuska padnie.Na duże i po normalnych cenach dostawy gazu z USA nie można liczyć.
gas
4 lata temu
Oczywiście lepiej wysłać miliardy do usa ,wtedy jest cacy. Ręce i nogi opadają.
... nasz sąsi...
4 lata temu
.............. mnie ciekawi jak długo ten rząd będzie się podpierał takim staruchami ... jak by nie było młodych i wykształconych .. z Rosji bierzemy węgiel to d Niemca gaz i ropę też ...blisko.. po sąsiedzku .. za drzwiami ..
Bas
4 lata temu
Rusinek - Sama ta nazwa mówi za siebie co ci jet bliskie .
Janek
4 lata temu
Myślałem że ona nie żyje , była i jest beznadziejna