Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Francja chce walczyć z rajami podatkowymi. Jasna deklaracja Macrona

11
Podziel się:

Francja opowiada się za wprowadzeniem globalnego podatku od koncernów technologicznych i walką z rajami podatkowymi. - Francja jest na pierwszej linii tej walki - powiedział prezydent Emmanuel Macron.

Francja chce walczyć z rajami podatkowymi. Jasna deklaracja Macrona
Francja popiera globalną rewolucję podatkową. (GETTY, Anadolu Agency)

Wprowadzenie minimalnego 15 proc. globalnego podatku CIT popiera 130 państw, w tym Polska.

- Dzięki inicjatywom proponowanym i wspieranym przez Francję sytuacja na świecie też się zmienia! Należy pamiętać, że w pierwszych dniach lata 2021 r. społeczność międzynarodowa w bezprecedensowym wysiłku zdecydowała o globalnym opodatkowaniu wielonarodowych przedsiębiorstw na poziomie, co najmniej 15 proc., co tym samym położy kres unikaniu opodatkowania i rajom podatkowym. Francja była na pierwszej linii tej walki i przyczyniła się do tego, by poruszyć Europę i świat - powiedział Macron w przemówieniu do narodu wygłoszonym w poniedziałek wieczorem.

1 lipca 130 krajów, w tym Polska, przyjęło plan reformy międzynarodowego systemu podatkowego opracowany na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Zobacz także: Polski Ład sfinansują nowe podatki? "Mamy dwie propozycje"

Autorzy reformy zwrócili uwagę na problem optymalizacji podatkowej. Największe spółki przenoszą swoje siedziby do rajów podatkowych i z nich prowadzą globalną działalność. Po zmianach mają one płacić w każdym kraju, w którym osiągają zysk.

W money.pl pisaliśmy, że w ten sposób opodatkowania uniknęły m.in. Amazon i Apple. Od pierwszego koncernu 250 mln euro zaległych podatków domagał się Luksemburg, a od tego drugiego - 13 mld euro domagała się Irlandia. Cyfrowym gigantom jednak rację przyznały sądy unijne, które zwracały uwagę, że na dziś nie ma prawa skutecznie opodatkowującego koncerny.

Drugim elementem globalnej reformy podatkowej ma być minimalny podatek, "który kraje mogą nakładać w celu ochrony swojej bazy podatkowej". Ma on wynieść co najmniej 15 proc., ale stawka ta może jeszcze ulec podwyższeniu.

Jak wylicza OECD, pierwszy filar reformy przyniesie budżetom państw 100 mld dolarów rocznie, drugi - 150 mld.

Propozycja została również poparta przez ministrów finansów i szefów banków centralnych krajów G20 podczas trwającego 9 i 10 lipca szczytu grupy w Wenecji.

Również premier RP Mateusz Morawiecki wielokrotnie opowiadał się za walką z rajami podatkowymi i unikaniem opodatkowania przez wielkie koncerny.

"Polska głośno woła w Brukseli, domagając się sprawiedliwego systemu podatkowego VAT, ale też CIT. Mówimy o tym od 2015 r., a nie tylko wtedy, kiedy wybuchają kolejne afery" - pisał w artykule opublikowanym pod koniec kwietnia we francuskim dzienniku "L’Opinion" Morawiecki.

Zawartego w ramach OECD porozumienia nie podpisało na razie siedem z biorących udział w negocjacjach krajów, w tym Irlandia, Węgry i Estonia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
A3OB
rok temu
Czyli mam rozumiec ze zgnile koncerny jak YT, FB, Apple i wiele innych swietych krow bedzie placic podatki a wujek Sam sie na to po prostu zgodzi??
Piorun
rok temu
Walka z rajami podatkowymi to typowy socjalizm. Zamiast obniżać podatki i nakręcać rozwój, za wszelką cenę ściga się tych, którzy potrafią zarobić i nie chcą płacić nadmiernych danin. Eurokomuna! :(((
ale
rok temu
raj podatkowy to panstwo ktore mniej kradnie
asda
rok temu
Zgniłą Łunia nie bedzie nam mowila co robić! włąśnie że zmniejszymy podatki bo wstaliśy z kolan. szkoda z
Chrisz77
rok temu
Teraz to wszyscy są za ale poczekajmy parę miesięcy...by nie okazało się za kilka miesięcy że koncerny dostaną różnego rodzaju ulgi,zwolnienia i inne odpisy...