Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Amazon nie zapłaci podatków w Europie? Gigant wygrał w sądzie z Komisją Europejską

11
Podziel się:

Amazon nie zapłaci ok. 250 mln euro zaległych podatków Luksemburgowi - orzekł Sąd Unii Europejskiej. Komisja Europejska, z którą cyfrowy gigant toczył spór o zaległe daniny, rozważa, czy nie odwołać się do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Amazon nie zapłaci podatków w Europie? Gigant wygrał w sądzie z Komisją Europejską
Amazon uniknie podatków w Europie? Komisja Europejska przegrała z gigantem przed Sądem UE. (Materiały prasowe, Amazon)

Sądowy spór z Komisją Europejską zakończył się pomyślnie dla Amazona - pisze agencja Reuters. Oznacza to, że - na razie - koncern nie będzie musiał zapłacić Luksemburgowi ok. 250 mln euro z tytułu zaległych podatków.

Sąd UE podkreślił w orzeczeniu, że KE nie wykazała, że Luksemburg potraktował amerykańską firmę na szczególnych zasadach, z naruszeniem zasad pomocy państwa. Tym samym Komisja nie udowodniła zarazem, że Amazon zapłacił podatek niższy, niż powinien.

Zobacz także: Opłata reprograficzna. Kukiz: System jest dziurawy

A jednak spółka nie zapłaciła ani eurocenta podatków, gdyż wykazała ona stratę w wysokości 1,2 mld euro w całym 2020 roku. Uzyskała za to ulgę podatkową w wysokości 56 mln euro na następne lata, o ile wykaże zysk.

Amazon przyjął orzeczenie z satysfakcją. Natomiast KE przeanalizuje uzasadnienie i następnie zdecyduje, czy odwoła się do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Agencja zwraca uwagę, że to orzeczenie to wizerunkowy cios dla wiceprzewodniczącej wykonawczej KE Margrethe Vestager, która stara się wymusić na gigantach cyfrowych płacenie podatków w Europie. Reuters przypomina, że niemal przed rokiem KE przegrała z innym koncernem z USA - Apple. Wtedy to Sąd UE orzekł, że gigant nie musi płacić 13 mld euro podatków w Irlandii.

Reuters zwraca uwagę, że część europejskich polityków nawołuje do opodatkowania cyfrowych gigantów i firm bigtech jednolitym podatkiem obowiązującym na terenie całej UE. Być może temat podatku cyfrowego znów rozgrzeje Parlament Europejski po ostatnim orzeczeniu Sądu UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
barabara
3 lata temu
od 10 lat, w tak zwanych "komisjach" UE, sa zatrudniane całkowicie niekompetentne, ale za to spolegliwe w stosunku do merklusi, osoby. Tak naprawde to trudno uwierzyć, że majac całe tabuny "prafnikóf" RE nie potrafi napisać spójnego pozwu sadowego.... Ostatecznie SĘDŻIOWIE to tylko "ułomni" ludzie, a historia pokazuje jednoznacznie, że łapówki to biora w sposób wręcz perfekcyjny. wszak sa śędziami...
Onella
3 lata temu
Amazone w dobie covida ma rekordowe zyski . Podobnie jak firmy kurierskie. Skończą się lockdowny a część klientów i tak nie wróci do sklepów stacjonarnych Hossa dla nich trwa
Sme
3 lata temu
A nasz premier chce z nimi wygrać....a przynajmniej tak podjudza
Auf dem Kniee
3 lata temu
To, że Luxemburg i Malta są jak Las Vegas. Tylko nie żetonami a akcjami.
Maniek
3 lata temu
Jak można osiągnąć rekordowy zysk i mieć stratę? Myślałem że na portalu Money.pl potrafią rozróżnić przychód od dochodu. Przychód to nie zysk. Chyba że to celowe żeby nastawić odpowiednio opinie publiczna.