Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
JCK
|

Komisja Europejska podwyższa prognozę dla Polski. Ma być lepiej

10
Podziel się

Komisja Europejska podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. z 3,1 proc. do 4 proc. Jeszcze lepszy ma być 2022 rok. Wtedy KE prognozuje, że PKB Polski wzrośnie o 5,4 proc.

Komisja Europejska podwyższa prognozę dla Polski. Ma być lepiej
Komisja Europejska podnosi prognozy dla Polski (Getty Images, Getty Images)
bEiOZcBN

Zdaniem unijnych urzędników, wraz ze stopniowym znoszeniem ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, gospodarka powinna się ożywić w latach 2021 i 2022, wspierana przez popyt konsumentów i napływ środków z funduszu odbudowy.

Unijni eksperci szacują również, że inflacja w 2021 r. w Polsce wyniesie 3,5 proc., a w 2022 r. 2,9 proc.. Dla porównania w 2020 r. było to 3,7 proc.

Zobacz także: Uwaga! Tam dają podwyżki. "Znacząco podniesiono stawki"
bEiOZcBP

Gowin: rok zakończymy z 4 na czele

- Tempo rozwoju polskiej gospodarki gwałtownie przyspiesza i potwierdzam prognozy wszystkich tych, którzy mówią, że rok zakończymy z czwórką na czele - powiedział w środę podczas konferencji Impact CEE wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Rząd również z optymizmem patrzy na wskaźniki gospodarcze.

- Potwierdzam prognozy wszystkich tych, którzy mówią, że rok zakończymy z czwórką na czele - stwierdził wicepremier.

bEiOZcBV

Gowin ocenił, że jeśli chodzi o bezrobocie, "dzisiaj większym problemem polskiej gospodarki jest brak rąk do pracy".

Wicepremier powiedział, że w polskiej gospodarce bardzo optymistyczne dane płyną z sektora przemysłowego, rośnie eksport, a w piątek spodziewane są dane o PKB za pierwszy kwartał tego roku.

- Uda się nam zahamować tempo spadku, mimo że cały I kwartał to był czas ogromnego nasilenia pandemii - powiedział Gowin. Jak podkreślił, prognozowany spadek PKB w tym okresie to "1,5 proc., dla porównania w IV kw. 2020 r. odnotowaliśmy 2,7 proc. spadek".

bEiOZcBW

Gowin ocenił, że "to koniec złych danych, bo tempo rozwoju polskiej gospodarki gwałtownie przyspiesza".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiOZcCq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
szafran69
miesiąc temu
nalezy dzwonic do herr Tuska zeby zrobil porzadek w swoich szeregach esesmanow
Adam N 1973
miesiąc temu
Fatalne wieści dla Totalnych. Nie dość że nici z recesji, to jeszcze inflacja którą próbowali rozdmuchać przez POdwyżki opłat samorządowych, zaczyna słabnąć i istnieje groźbą że będzie mniejsza niż 4%. No, ale oni i tak nazwą ją kosmiczną
Ejjk
miesiąc temu
A inflacja ile wyniesie?
bEiOZcCr
POlonia
miesiąc temu
i znowu pełowcom to nie na rękę bo im gorzej to dla nich mialo byc lepiej a tu wszystko sprzysiega się przeciwko.... jeszcze tylko laPOwkarz grodzki macha szabelka, ale i in dostanie kopniaka w wiadome miejsce
dgen
miesiąc temu
to teraz widzicie dlaczego opozycja blokuje fundusz odbudowy . Jak ta kasa ruszy na rynek to PIS ma trzecią kadencję w kieszeni.