Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Francja ma plan wychodzenia z kwarantanny. "Nie można zamknąć kraju na długo"

0
Podziel się

Francuski premier Edouard Philippe przedstawił plan wychodzenia ze społecznej kwarantanny. Po 11 maja ma "wrócić życie społeczne".

Francuski premier przedstawia plan wyjścia z kwarantanny.
Francuski premier przedstawia plan wyjścia z kwarantanny. (PAP)
bErQMeMR

Francja ma wychodzić z kwarantanny pomiędzy 11 maja a 2 czerwca, choć jak zaznaczył premier Philippe, kwarantanna może zostać przedłużona, jeśli sytuacja epidemiologiczna będzie zła.

Po 11 maja Francuzi będą mogli swobodnie wychodzić z domu, bez pisemnych zaświadczeń, które obowiązują teraz. Otwarte zostaną sklepy i targowiska, a firmy mogą wznowić swoją działalność, odchodząc stopniowo od pracy zdalnej.

Nadal zamknięte będą centra handlowe, bary i restauracje. Decyzję o ich ewentualnym otwarciu po 2 czerwca rząd ma podjąć pod koniec maja.

bErQMeMT
Zobacz także: Oglądaj też: Odmrażanie gospodarki. Belka: jestem zaniepokojony tym, co mówi rząd

Do odwołania utrzymany zostanie zakaz organizowania uroczystości religijnych, a podróżowanie między regionami ograniczone będzie do 100 km od miejsca zamieszkania i tylko w razie ważnego powodu.

Od 11 maja osoby podróżujące komunikacją zbiorową będą miały obowiązek noszenia masek.

bErQMeMZ

Francja powoli przywraca też działanie szkół. Od 18 maja będą otwarte podstawówki i gimnazja. Działanie wznowią też żłobki i przedszkola, ale w zajęciach będą mogły uczestniczyć maksymalnie 15-osobowe grupy. Na razie nie ma decyzji o otwarciu liceów.

Premier zapowiedział też, że przedstawi parlamentowi ustawę, która "oprócz przedłużenia stanu wyjątkowego zagrożenia zdrowia do 23 lipca, pozwoli na wdrożenie środków niezbędnych podczas wychodzenia z kwarantanny".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErQMeNa
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bErQMeNu
KOMENTARZE
(0)