Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Francja stawia na energię z wiatru. Farma wiatrowa powstanie u wybrzeży Normandii

5
Podziel się:

Francuski rząd ogłosił w poniedziałek swoje plany dotyczące budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 1 GW u wybrzeży Normandii. Elektrownia ma składać się z 80 turbin o mocy 12 MW każda, które zostaną rozlokowane w miejscu o "bardzo korzystnych" warunkach wietrznych.

Francja zamierza niemal podwoić moc uzyskiwaną ze źródeł odnawialnych do 113 GW jeszcze przed 2028 r.
Francja zamierza niemal podwoić moc uzyskiwaną ze źródeł odnawialnych do 113 GW jeszcze przed 2028 r. (East News, FLPA/Andrew Mason)

Teraz plan wejdzie w fazę konsultacji społecznych, które potrwają od 15 listopada 2019 r. do 15 maja 2020 r. Francja zamierza niemal podwoić moc uzyskiwaną ze źródeł odnawialnych do 113 GW jeszcze przed 2028 rokiem oraz zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym do 40 proc. przed rokiem 2030 – informuje serwis 300gospodarka.pl.

W tym roku Francja zwiększyła swój cel dla budowania nowych morskich instalacji wiatrowych do 1 GW rocznie.

Podobna drogą chce pójść Polska. W kwietniu Grzegorz Tobiszewski, wiceminister energii, zapowiedział, że Polska chce zainwestować 140 mld zł, za które ma powstać 9 do 10 GW w offshore’owych farmach wiatrowych. Pod koniec października polski gigant energetyczny PGE poinformował, że wraz wybuduje dwie farmy wiatrowe offshore o mocy 2,5 GW wraz z duńskim koncernem Orsted, jednym z europejskich liderów transformacji energetycznej – czytamy w 300gospodarka.pl.

Zobacz także: Obejrzyj: Energia z odpadów. PGE rozbuduje ważną inwestycję w Rzeszowie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
adamek
3 lata temu
Farmy wiatrowe są nie rentowne. I nikt już nie chce w to inwestować. W razie awarii turbiny to ogromne koszta. A w szczególności te na morzu.Wydane pieniądze w błoto.
Polacy młodzi...
3 lata temu
W Polsce nie mogą być, ponieważ, zaraz wyjdą na ulicę rolnicy, wyjdą KOD - OWCY. Bo w Polsce nie może być lepiej niż w Niemczech i Francji.
fragles
3 lata temu
Tylko jeszcze szybkie przegłosowanie ustawy, która zmusi układy atmosferyczne nad Polską do generowania wiatrów podobnych jak we Francji i już Polska energetyką wiatrową stoi.
Calder
3 lata temu
Właśnie morskie farmy wiatrowe mają sens. Tam ciągle wieje. I jest z daleka od domów i innych budynków.
Max
3 lata temu
czas na duze firmy aby w Polsce produkować , a co z przydomowymi