Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Frankowicze wściekli na Związek Banków Polskich. Donoszą do UOKiK

142
Podziel się:

Frankowicze zrzeszeni w stowarzyszeniu Stop Bankowemu Bezprawiu twierdzą, że szefowie Związku Banków Polskich wprowadzają w błąd kredytobiorców. I składają w tej sprawie doniesienie do UOKiK. Chodzi o niedawne orzeczenie TSUE ws. frankowiczów.

Frankowicze donoszą na Związek Banków Polskich do UOKiK
Frankowicze donoszą na Związek Banków Polskich do UOKiK (East News, Jan Bielecki/East News)

Jak informuje portal rmf24.pl, stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu ma za złe władzom ZBP, że te niepotrzebnie straszą klientów. A to może być zbiorowe naruszenie ich interesów.

Zdaniem frankowiczów takie stawianie sprawy może wprowadzać w błąd. Dlatego składają doniesienie do UOKiK. Gdyby UOKiK przychylił się do wniosku, banki mogłyby zostać ukarane nawet kwotą 10 procent rocznych obrotów.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Przypomnijmy, że na początku października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że w razie stwierdzenia klauzul niedozwolonych w umowie kredytowej, sąd ma prawo unieważnić umowę lub przewalutować ją na kredyt złotowy.

Zdaniem banków taka interpretacja nie jest oczywista i podkreślają, że każda sprawa musi być traktowana indywidualnie.

W tym tygodniu w tej sprawie do banków zwrócił się nawet Rzecznik Prawo Obywatelskich.

RPO pisze do Związku Banków Polskich o tym, jak czytać wyroki TSUE. "Banki mogą stosować wobec swoich klientów nieuczciwe praktyki i mogą wprowadzać ich w błąd, co do przysługującej ochrony prawnej. Trzeba się temu przyjrzeć! Chodzi o franki szwajcarskie" - tak w piśmie przesłanym do Związku Banków Polskich zwraca się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Maciej Taborowski.

4 listopada polski sąd wyda wyrok w sprawie państwa Dziubaków. To właśnie ich przypadek posłużył jako przykład Trybunałowi Sprawiedliwości UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(142)
Mxi
5 lata temu
Tu jest wiec3k komentujących z farmy troli niż tych których to dotyczy
Kynu
5 lata temu
Nie wierzę że frankowicze są tak naiwni że uwierzyli ze wyrok TSUE jakoś im pomoże. Naiwni wtedy gdy brali kredyt i naiwni teraz.
milo
5 lata temu
Do wszystkich, którzy piszą, że zgoda na warunki umowy oznacza, iż taka umowa jest święta. Otóż nie jest. Z przepisu Kodeksu cywilnego ' ' Art. 3851 . § 1. Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne).' ' wyraźnie wynika, że: 1) konsument zna zapis umowy, skoro ją podpisał 2) nawet jeżeli umowę podpisał, to są zapisy, które mogą być uznane za niewiążące. To przedsiębiorca ma zadbać oto, aby w proponowanej umowie nie było zapisów, które mogłyby zostać podważone.
Sprawiedliwy
5 lata temu
Oszusta do więzienia, a nie tylko zby oddał skradzione. BANKSTERKA DO WIĘZIENKA ! A "donosić" to może atrapa a'la prezesuff związku banków w polsce ze swojej celi do celi prezesuff banków , członków zarządu - grochówkę.Zbwp do rozwiązania - co to ma być, to jakiś żart i to jeszcze kto bierze na poważnie, banksterka - hahahha.
walek
5 lata temu
Do wszystkich troli. Wy se gadajta a my se zrobim swoje.
...
Następna strona