Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyty frankowe
03.03.2020 09:01

Frankowicze wytoczyli 192 sprawy BNP Paribas Polska

Według danych na koniec ubiegłego roku frankowicze złożyli 192 pozwy przeciwko bankowi BNP Paribas – podaje „Puls Biznesu”, powołując się na raport roczny banku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Po wyroku TSUE ws. klauzul abuzywnych w umowach kredytowych frankowicze pozywają banki. (Fot: Piotr Blawicki/Eastnews)

Gazeta informuje, że 82 to sprawy nowe z tego roku, w tym 26 wszczęto pod koniec ubiegłego roku, czyli po wyroku TSUE w sprawie klauzul abuzywnych.

"Klienci banku żądają bądź stwierdzenia nieważności umowy kredytu hipotecznego walutowego lub denominowanego dla waluty CHF poprzez ustalenie, że bank udzielił kredytu w PLN bez denominacji do waluty obcej lub odszkodowania z tytułu nadużycia przez bank prawa podmiotowego, w tym zasad współżycia społecznego i wprowadzenia klienta w błąd lub pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności jak również zwrotu spreadu" – czytamy w raporcie BNP Paribas Polska, który cytuje "PB".

Bank zaznacza, że nie jest stroną żadnego pozwu zbiorowego. Łączna wartość roszczeń w aktualnie toczących się sprawach wynosi ponad 49 mln zł, a w sprawach już prawomocnie zakończonych – 30 mln zł.

W 15 prawomocnie zakończonych postępowaniach w 9 roszczenia wobec banku zostały oddalone, w 3 postępowania umorzono, w jednym sąd pozew odrzucił, w jednym pomimo oddalenia roszczenia sąd w uzasadnieniu stwierdził nieważność umowy, w jednym zostało zasądzone wyłącznie roszczenie z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, w pozostałym zakresie sąd oddalił powództwo.

Bank poinformował także, że tworzy rezerwę na toczące się postępowania sądowe, których przedmiotem są kredyty frankowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kredyty frankowe, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-03-2020

StanA co zrobił miłościwie nam panujący Adrian w sprawie frankowiczow? Pięć lat temu był bardzo aktywny w tej sprawie!

03-03-2020

asdadasdfasfdA nie pochwalili się, że za kredyty "frankowe" we Francji sąd francuski dowalił BNP Paribas karę 150 mln euro?

03-03-2020

hhhaaaRozumiem, że teraz te kredyty zostaną przeliczone na złotówki i frankowicze dopłacą różnicę za te wcześniejsze lata, w których frank miał słaby kurs i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)