Notowania

Fundusz ma uchronić przed problemami deweloperów. Ale odbije się na cenach mieszkań

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma zabezpieczać klientów przed problemami firm budujących mieszkania. Nie ma jednak nic za darmo. Branża ostrzega przed mocnymi wzrostami cen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Duży wpływa na ceny mieszkań mają obecnie wysokie koszty materiałów i robocizny. (Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER)

Jak informowaliśmy w money.pl, przygotowywana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nowelizacja ustawy deweloperskiej wprowadzi dodatkowe zabezpieczenia dla klientów w przypadku upadłości dewelopera czy nieukończenia przez niego budowy. Jak jednak ostrzega w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich, stworzenie nowego funduszu może wywindować ceny mieszkań.

Wynajmujesz mieszkanie? Skarbówka rozliczy cię od przyszłego roku

- Nowelizacja ustawy, a właściwie to kompletnie nowa ustawa, bo wprowadza tyle zmian, proponuje, żeby ten nowo powołany fundusz zasilić składkami wartości 5 proc. mieszkania. To musi spowodować wzrost cen. 5 proc. to za dużo, żeby deweloper potrącił taką sumę ze swojej marży - stwierdził.

Rynek mieszkań. Polacy znowu kupują dziury w ziemi

Przedstawiciel deweloperów ocenił również obecną sytuację na rynku mieszkań. - Jest trudna. Podaż jest ograniczona, od kilkunastu miesięcy ceny mieszkań rosną. Spowodowane jest to wzrostem cen materiałów budowlanych, robocizny i gruntów, których jest coraz mniej - mówi Kiełpsz.

Rynek nieruchomości. Polacy szukają coraz mniejszych mieszkań

I dodaje: - Ogromną liczbę działek budowlanych zablokowały dwie ustawy: o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o "Mieszkaniu plus".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-03-2019

deweloperArtykuł sponsorowany, obydwie ustawy nie mają nic do rzeczy, deweloperzy chcą , aby ich zyski się poprawiły, więc chcą obarczyć tym Kowalskiego. Inna … Czytaj całość

27-03-2019

szaleństwoCeny oszalały i końca nie widać. W Trójmieście w ciut lepsiejszych miejscach trzeba dać 10-11 tys. za metr za stan deweloperski. A gdzie wykończenie … Czytaj całość

27-03-2019

benIm drożej tym lepiej-dla rządu oczywiście bo on żyje z % od czyjegoś dochodu

Rozwiń komentarze (92)