Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AZI
|

Gaz drożeje jak szalony. Wysokie ceny utrzymają się do końca roku

141
Podziel się:

Ceny gazu w Europie rosną w niespotykanym tempie. To rezultat niechęci Gazpromu do zwiększenia dostaw przez Ukrainę. Efektem jest podbicie cen.

Gaz drożeje jak szalony. Wysokie ceny utrzymają się do końca roku
Polska część gazociągu jamalskiego PHOTO: EUROPOL/EAST NEWS (EAST NEWS)
bEDFFPFh

Za gaz trzeba dziś płacić nawet 500 dolarów za 1 tys. metrów sześciennych. Do tak dużego wzrostu cen przyczyniła się również niedawna decyzja Gazpromu, który w lipcu odmówił zwiększenia tranzytu przez Ukrainę podczas remontu europejskich gazociągów eksportowych Nord Stream i Jamał-Europa.

Tymczasem według rosyjskiej gazety "Kommiersant", problemem jest nie tylko ograniczony eksport gazu, ale także jego dostępność w magazynach. Dochodzi do tego duży popyt na LNG w Azji, co powoduje zmniejszenie dostaw gazu do Europy. Większy popyt na gaz w Azji winduje tam dodatkowo ceny LNG. Są one wyższe niż w Europie o około 70 dol. za 1 tys. metrów sześciennych.

Od początku lipca do Europy dostarczono o 12 proc. mniej LNG niż w czerwcu. W skali roku spadek jest jeszcze większy i wynosi 22 proc. Tymczasem obecnie europejskie magazyny gazu są zapełnione tylko w 55 proc. Dla porównania rok temu było to 80 proc.

bEDFFPFj
Zobacz także: Gigantyczna kara dla Gazpromu. Prezes UOKiK tłumaczy

Według "Kommiersanta" ceny gazu spadną dopiero po uruchomieniu Nord Stream 2, którego komercyjne dostawy na pierwszej nitce mają rozpocząć się w październiku.

bEDFFPFp

W najbliższym czasie nie należy się więc spodziewać się zmiany obecnego trendu związanego ze wzrostem cen, zwłaszcza w okresie poprzedzającym sezon grzewczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDFFPFK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(141)
yxyxy
2 miesiące temu
Gaz będzie płynął Nord Sream 2 do Niemiec, a my będziemy od Niemców kupować. Tanio nie będzie. Niech nasz rząd przestanie namawiać do rezygnacji z ogrzewania węglem, bo gaz i prąd nas zrujnują !!! Węgiel w Polsce był i będzie jeszcze wiele lat.
cxv
2 miesiące temu
haha głupcy....I ruskie Was ponowne rozegrali....A jak bedzie otwarty Nord stream 2 to taniej nie będzie dla Polski .....jak zwykle glupota
B.B
2 miesiące temu
Nie używać gazu, nie świecić światła, nie jeść bo jedzenie zatrute no i broń Boże się myć bo woda droga! To ma byc ta nasza świetlana przyszłość?
bEDFFPFL
Hehe
2 miesiące temu
Znajomy z gazowni mnie kiedyś namawiał na założenia kotła gazowego bo jak sugerował gaz będzie tylko taniał z powodu wydobycia z łupków. Na szczęście zainstalowałem kocioł na węgiel.
Roman
2 miesiące temu
A gdzie tani gaz od naszych przyjaciół Amerykanów? Czyżby to też była propagandowa ściema?
...
Następna strona