Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Gazprom atakuje Niemcy. "To nie jest najbardziej racjonalna decyzja"

211
Podziel się:

Gazprom odrzuca oskarżenia dotyczące manipulacji przepływem gazu. Rzecznik rosyjskiego giganta skrytykował także Niemcy za sprzedaż Polsce gazu. Siergiej Kuprianow z Gazpromu określił działania strony niemieckiej jako nieracjonalne. Polacy i Ukraińcy chcą interwencji Komisji Europejskiej w sprawie Gazpromu.

Gazprom atakuje Niemcy. "To nie jest najbardziej racjonalna decyzja"
Unia Europejska wszczyna śledztwo sprawie cen gazu i Gazpromu (Adobe Stock, ©esal_1978 - stock.adobe.com)

Gazprom skrytykował sprzedaż gazu przez Niemców Polsce. Rosyjski koncern uznał takie działania za nierozsądne w sytuacji gwałtownie rosnących cen. Gazprom odrzucił też oskarżenia o jednostronne ograniczanie dostaw gazu do Europy.

"Następuje odwrócenie przepływu gazu z Niemiec do Polski i podobno także na Ukrainę, rzędu 3 mln do 5 mln metrów sześc. Dziennie. Ten gaz pochodzi z podziemnych zbiorników w Niemczech, które zostały już wykorzystane w 47 proc. A zima dopiero się zaczyna… To nie jest najbardziej racjonalna decyzja" – powiedział w nagrania wideo rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprianow.

Kuprianow podkreślił, że według niego ceny tych dostaw są "znacznie wyższe niż wolumenów dostarczanych przez Gazprom".

Zobacz także: MTSL_rozmowa z Bartoszem Ciołkowskim, Mastercard Europe

Polska i Ukraina skarżą Gazprom

Stałe przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej oskarżyło Moskwę o wstrzymanie dostaw gazociągiem Jamał-Europa między Rosją, Polską i Niemcami. Polska zaapelowała do KE o podjęcie natychmiastowych działań z wykorzystaniem wszelkich dostępnych narzędzi, aby powstrzymać manipulacje Gazpromu. Skargę do KE złożył także ukraiński koncern paliwowy Naftohaz, według którego Gazprom nadużywa swojej dominującej pozycji na europejskim rynku gazu.

Putin odrzuca oskarżenia wobec Gazpromu

Zdaniem niemieckiego operatora sieci Gascade dostawy rosyjskiego gazu do Niemiec gazociągiem jamalskim zostały wstrzymane we wtorek, po czym gaz zaczął być kierowany na wschód.

Władimir Putin odpowiedział, że Gazprom nie realizuje eksportu gazu tym gazociągiem ze względu na brak nowych zamówień europejskich.

"Oskarżenia wobec Rosji i Gazpromu, że dostarczamy mało gazu na rynek europejski, są absolutnie bezpodstawne" – w tym samym tonie wypowiedział się Kuprianow

Rzecznik Gazpromu przekonywał, że rosyjski gigant dostarczył także już więcej gazu niż rok temu do takich krajów jak Włochy, Turcja, Bułgaria, Serbia, Dania, Finlandia i Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(211)
trzeżwy
6 miesięcy temu
Ten gaz który Niemcy sprzedają Polsce i Ukrainie to jest rosyjski gaz, tylko po wyższej cenie niż zakupiony w Gazpromie!Tak się robi interesy!
Misiek
6 miesięcy temu
Tak to jest robić z ruskimi interesy. Dotrzymują umowy, jak im się zechce. Ryzyko niestety trzeba wycenić.
po
6 miesięcy temu
intensywności obszczekiwania towarzyszy z rosyjskich grup wsparcia kremlowskiej propagandy na polskich forach wnoszę, ze o ile ta sprawa jest praktycznie niezauważana w Polsce, to w Rosji budzi wielkie emocje. Szantaż Kremla miał podzielić i skonfliktować UE oraz Ukrainę. Efekt Kremla wyszedł odwrotny do zamierzonego. Kraje UE dostrzegają siłę obrony wobec Rosji a Ukraina otrzymuje pomocną dłoń. Swoją droga szantaż Rosji jest nie przypadkowy w tym zimowym okresie, a metody by ugrać odcięcie Polski i Ukrainy poprzez otwarcie NS2 i zamknięcie Jamału są skazane na przegraną. Dlaczego ? Bo albo Rosja nie otworzy NS2 i utrzyma Jamał albo popchnie kraje EU do większej integracji. Coś mi się wydaje, że nie tego oczekiwał mr. Putin ??
olo
6 miesięcy temu
Przestańcie "kłamać jak bure suki" Niemcy kilka dni temu sami zwrócili się do Rosji o wstrzymanie dostaw gazu Jamałem bo chca przesłać na wschód czytaj Ukrainę ponad 1,2 mld m3 gazu ,dlaczego a no dlatego,że Ukraina od 2015r nie kupuje bezpośrednio gazu od Rosji. Poza tym Niemcy na tym rewersie zarobią ok 1 mld$ .Tak się robi interesy i dba o kasę swojego kraju a nie macha szabelką .Z tego machania Polacy mają tylko coraz to droższy gaz.
czyli nasz
6 miesięcy temu
rząd nie jest gospodarny jak musi kupić gaz --lepiej od Niemców niż od mośka z usa -- co to za u nas ekonomia rzad marnotrawny jak gospodarzyć nie potrafi tylko okrada podatnika podnosi podatki na co ani pracy ani mieszkań ani8 państwowych szpitali jak są to ograbiani ich i sycą prywatki ,firm państwowych itp a naprodukowali kalek na socjalu uf a dla średniaków nie ma 3 tys na rękę- nie ma dotacji -więc na co idą podatki ---na nie uczciwy sejm ,pracowników z administracji państwowej itp
...
Następna strona