Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gazprom ogranicza przesył gazu przez Polskę. Przez pikujące ceny surowca w Europie

Przesył gazu przez polski odcinek gazociągu Jamał-Europa został znacznie zmniejszony. Rosyjskie media tłumaczą to faktem, że ceny surowca w Europie spadają i dla Gazpromu dostawy przestają być opłacalne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images, NurPhoto)
Gazprom ograniczył tłoczenie gazu przez Polskę (zdj. ilustracyjne).

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", która powołuje się na rosyjskie media. Te z kolei podają dane niemieckiego operatora Gascade, z których wynika, że wstrzymane zostało tłoczenie gazu polskim odcinkiem gazociągu Jamał-Europa.

Całkowity przestój miał nastąpić ok. godz. 8.00 we wtorek. Wcześniej tłoczenie gazu sukcesywnie spadało. Jak podają rosyjskie media, gazociąg o mocy 33 mld m sześc. gazu rocznie, obecnie przesyła do Niemiec jedną setną tego, co jest w stanie. O ile jeszcze 19 maja Gazprom zarezerwował 93 proc. mocy gazociągu, o tyle 24 i 25 maja - już tylko 10 proc.

Czym jest to spowodowane? Według ekspertów rosyjskich to efekt spadku popytu na surowiec, którego w Europie jest nadmiar. We wtorek cena gazu wahała się od 43 dolarów/1000 m sześc. w holenderskim TFI do 63 dolarów w Baumgarten w Austrii. Tymczasem Gazprom zarabia dopiero przy sprzedaży gazu na poziomie 100 dolarów.

Zobacz też: Covidowe oszustwa. Szef UOKiK: nawet spółdzielnia mleczarska naciągała klientów

- W tym roku z powodu nadpodaży gazu w Europie cena na ten surowiec może się zmniejszyć o 15-20 proc. Nic więc dziwnego, że spada tłoczenie poszczególnymi gazociągami i ocenił Dmitrij Marczenko z agencji Fitch. Jego wypowiedź cytuje "Rz".

Marczenko ocenił, że przestój przesyłu gazu przez Polskę nie powinien być długi. Gazprom bowiem potrzebuje wszystkich szlaków przesyłowych. Poniekąd potwierdził tę opinię przedstawiciel Gazpromu Siergiej Kuprianow, który poinformował RIA Nowosti, że dostawy przez nasz kraj będą kontynuowane, pomimo zakończenia umowy tranzytowej 16 maja.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gaz, gazociąg, gazprom, europa, jamał-europa, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2020

JanTo nie tak, jak piszą, Gazprom zostawił sobie nasz rurociąg jako rezerwowy, teraz jest lato, do tego mamy recesje, i gazu tyle nie potrzeba w Europie, … Czytaj całość

27-05-2020

koloPis walczy z zachodem i wschodem i to się żle skończy

27-05-2020

ZagłobaPawlak juz chyba zbiedniał to wyslijcie go on znowu wynegocjuje ceany gazy że nas z butów wyrwie=wazne że jemu bedzie sie opłacać ??

Rozwiń komentarze (56)