Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Gazprom ogranicza przesył gazu przez Polskę. Przez pikujące ceny surowca w Europie

56
Podziel się:

Przesył gazu przez polski odcinek gazociągu Jamał-Europa został znacznie zmniejszony. Rosyjskie media tłumaczą to faktem, że ceny surowca w Europie spadają i dla Gazpromu dostawy przestają być opłacalne.

Gazprom ograniczył tłoczenie gazu przez Polskę (zdj. ilustracyjne).
Gazprom ograniczył tłoczenie gazu przez Polskę (zdj. ilustracyjne). (Getty Images, NurPhoto)
bEstVZQl

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", która powołuje się na rosyjskie media. Te z kolei podają dane niemieckiego operatora Gascade, z których wynika, że wstrzymane zostało tłoczenie gazu polskim odcinkiem gazociągu Jamał-Europa.

Całkowity przestój miał nastąpić ok. godz. 8.00 we wtorek. Wcześniej tłoczenie gazu sukcesywnie spadało. Jak podają rosyjskie media, gazociąg o mocy 33 mld m sześc. gazu rocznie, obecnie przesyła do Niemiec jedną setną tego, co jest w stanie. O ile jeszcze 19 maja Gazprom zarezerwował 93 proc. mocy gazociągu, o tyle 24 i 25 maja - już tylko 10 proc.

Czym jest to spowodowane? Według ekspertów rosyjskich to efekt spadku popytu na surowiec, którego w Europie jest nadmiar. We wtorek cena gazu wahała się od 43 dolarów/1000 m sześc. w holenderskim TFI do 63 dolarów w Baumgarten w Austrii. Tymczasem Gazprom zarabia dopiero przy sprzedaży gazu na poziomie 100 dolarów.

bEstVZQn
Zobacz także: Zobacz też: Covidowe oszustwa. Szef UOKiK: nawet spółdzielnia mleczarska naciągała klientów

- W tym roku z powodu nadpodaży gazu w Europie cena na ten surowiec może się zmniejszyć o 15-20 proc. Nic więc dziwnego, że spada tłoczenie poszczególnymi gazociągami i ocenił Dmitrij Marczenko z agencji Fitch. Jego wypowiedź cytuje "Rz".

Marczenko ocenił, że przestój przesyłu gazu przez Polskę nie powinien być długi. Gazprom bowiem potrzebuje wszystkich szlaków przesyłowych. Poniekąd potwierdził tę opinię przedstawiciel Gazpromu Siergiej Kuprianow, który poinformował RIA Nowosti, że dostawy przez nasz kraj będą kontynuowane, pomimo zakończenia umowy tranzytowej 16 maja.

bEstVZQt

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEstVZQO
KOMENTARZE
(56)
misio56
rok temu
Budując dwa nowe źródła gazu dla Polski, musieliśmy sie liczyć, że Rosja z tego nie będzie zadowolona. Ograniczenie przesyłu przez polską rurę to jedna z możliwych retorsji.
Pit
rok temu
Jedan setna , czy jedna dziesiata przesyla teraz , bo to duza roznica ?
Andy
rok temu
Rosjanie przygotowuja sie do wojny.Ropa,gaz,brak eksportu,a ludziom trzeba do garka kartoszku i sloninu wlozyc,jak nie bedzie zarcia to bedzie w kraju Rad rewolucja.
bEstVZQP
Janek
rok temu
W Polsce obojętnie kto i co zrobi to jest żle. a sami nic nie potrafią tylko innych krytykować i popisywać się pseudo mądrymi wywodami
trent
rok temu
Skoro niby tak spadają ceny gazu, to dlaczego na stacjach paliw LPG drożeje w oczach???? Znowu ktoś tu kłamie!!
...
Następna strona