Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Gazprom podsumował wyniki od stycznia do połowy lipca. Widać ogromną zmianę

Podziel się:

Gaz ziemny to dla reżimu Władimira Putina narzędzie nacisku, a może nawet walki z Zachodem. Zwłaszcza po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Europejskie kraje teraz żałują, że przez lata uzależniły się od taniego surowca z Rosji. Zwłaszcza w momencie, gdy Rosjanie przykręcają, a nawet zakręcają kurki. A że to robią - i w jakim stopniu - pokazują dane przedstawione właśnie przez Gazprom.

Gazprom podsumował wyniki od stycznia do połowy lipca. Widać ogromną zmianę
Prezydent Rosji Władimir Putin wykorzystuje - zdaniem wielu ekspertów - gaz ziemny jako broń przeciwko Zachodowi (Bloomberg via Getty Images, Bloomberg)

Europa, zwłaszcza kraje członkowskie UE, zmierzają w kierunku uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych. Mówią o tym otwarcie. Tak samo, jak o tym, że jak najszybciej muszą przed zimą zapełnić swoje magazyny gazowe.

Rosja nie czeka bezczynnie na to, aż Zachód zaopatrzy się w surowiec przed następnym sezonem grzewczym. Części krajów zakręcił kurek, bo nie sprostały jego żądaniom, by wbrew umowom płaciły za gaz w rublach. Innym - jak np. Niemcom - wstrzymali dostawy z powodów technicznych. Chociaż zachodni sąsiedzi widzą w tym premedytację.

Gazprom ograniczył produkcję i eksport gazu

Skutki "wojny gazowej" z Zachodem widać również w wynikach pracy Gazpromu. Gigant opublikował właśnie dane za okres od 1 stycznia do 15 lipca. Jak podaje rosyjski serwis "Kommiersant", kluczowa dla gospodarki Rosji spółka ograniczyła produkcję gazu o 10 proc. Eksport spoza Wspólnoty Niepodległych Państw - czyli m.in. Europy - w pół roku spadł o 33 proc.

Według Gazpromu, w omawianym okresie firma wyprodukowała 249,7 mld m sześc. gazu. To 29,1 mld m sześc. mniej niż przed rokiem. Eksport do krajów spoza WNP zmniejszył się natomiast rok do roku z ponad 95 mld do 71,9 mld m sześc.

Ponadto popyt na rynku krajowym w tym okresie zmniejszył się o 1,9 proc., co daje 2,7 mld m sześc. Gazprom jednocześnie zaznaczył, że wzrósł eksport do Chin gazociągiem Siła Syberii. Nie podał jednak danych, które tego dowodzą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl