Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Niemcy są w tarapatach, ale nie popuszczą Rosji. "Bylibyśmy podwójnie narażeni na szantaż"

Podziel się:

Choć sankcje na Rosję są dla Niemiec więcej niż niewygodne, powodując krajowy kryzys energetyczny, wydaje się, że Władimir Putin inwazją na Ukrainę przekroczył Rubikon. Niemiecka minister spraw zagranicznych twardo wyklucza jakiekolwiek poluzowanie.

Niemcy są w tarapatach, ale nie popuszczą Rosji. "Bylibyśmy podwójnie narażeni na szantaż"
Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock zapowiedziała, że Niemcy nie cofną się nawet o krok i nie złagodzą sankcji (Getty Images, SeanGallup)

Złagodzenie sankcji nie zapewni dostaw gazu z Rosji, za to "bylibyśmy podwójnie narażeni na szantaż" - powiedziała szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock w czwartek podczas debaty z obywatelami w Bremie.

Niemcy - nie będzie złagodzenia sankcji

Dlatego Niemcy będą wspierać Ukrainę "tak długo, jak będzie ona nas potrzebować - podkreśliła Baerbock. - I dlatego będziemy również utrzymywać sankcje, a jednocześnie dbać o to, żeby społeczeństwo w naszym kraju nie było podzielone".

Państwa zachodnie od początku wojny krok po kroku zaostrzają sankcje wobec Rosji. Politycy postkomunistycznej partii Lewica i skrajnie prawicowej AfD apelowali o złagodzenie przepisów, ponieważ obciążają one także niemiecką gospodarkę - przypomina portal dziennika "Berliner Zeitung".

Zniesienia sankcji europejskich nałożonych na Rosję domaga się z kolei Viktor Orban, któremu krajowy kryzys wymknął się spod kontroli. Orban próbował pozostać w obozie UE, zapewniając, że sankcje na Rosję są potrzebne, ale nie kosztem gospodarek europejskich.

Tymczasem w Niemczech kryzys zaczyna się rozpędzać. Mimo wakacji i świetnej pogody już przygotowują się do nadchodzącej jesieni i ewentualnej reglamentacji energii. Niemcy są uzależnione od rosyjskiej energetyki, a sankcje podbijają im krajową inflację. Jak pisaliśmy w money.pl, udało im się ją wyhamować, jednak wciąż jest najwyższa od lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP