Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Inflacja w Niemczech hamuje, ale nadal jest najwyższa od lat

Podziel się:

Inflacja w Niemczech wyniosła w czerwcu 7,6 proc. w ujęciu rok do roku, co jest wynikiem nieco lepszym od majowego. Dynamika wzrostu cen tym samym nieco wyhamowała, ale nadal niemiecka inflacja jest na poziomie rekordowo wysokim.

Inflacja w Niemczech hamuje, ale nadal jest najwyższa od lat
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Inflacja w tym kraju wyhamowała, ale utrzymuje się na wysokim poziomie (GETTY, Omer Messinger)

Inflacja w Niemczech zgodna z oczekiwaniami, ale wciąż wysoka

Inflacja CPI w Niemczech wyniosła 7,6 proc. w czerwcu rok do roku, w porównaniu do 7,9 proc. w maju. Z kolei miesiąc do miesiąca wzrost cen wyniósł 0,1 proc., co jest znaczącym spadkiem dynamiki - w maju bowiem było to 0,9 mdm. Były to wyniki zgodne z konsensusem analityków. Dodajmy, że inflacja w kwietniu również wynosiła ponad 7 proc. w ujęciu rocznym. Jest to więc kolejny miesiąc z tak wysokim dla Niemiec wskaźnikiem wzrostu cen.

Z kolei inflacja HICP w ujęciu rocznym wyniosła 8,2 proc. rok do roku, w porównaniu do majowego 8,7 proc., zaś miesiąc do miesiąca spadła o 0,1 proc., w porównaniu do wzrostu o 1,1 proc. w maju.

Chociaż czerwcowy wynik jest nieco lepszy od majowego, to nadal poziom inflacji w Niemczech jest najwyższy od niemal 50 lat. W dawnej RFN, aby znaleźć podobnie wysokie wartości, trzeba cofnąć się do kryzysu naftowego z lat 70., do zimy z 1973 na 1974.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl