Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Gazprom przykręca kurek. Mniej gazu przez Ukrainę na Słowację

43
Podziel się:

Gazprom znów zwiększa presję na Europę przy pomocy kurka z gazem. Tym razem został znacznie zmniejszony przesył błękitnego paliwa przez Ukrainę na Słowację. Dostawy spadły o prawie 30 proc. Rosja wyjaśnia, że nie musi wysyłać całego zakontraktowanego paliwa poprzez Ukrainę. Jednocześnie od tygodni Gazprom nie rezerwuje przepustowości gazociągu Jamał-Europa.

Gazprom przykręca kurek. Mniej gazu przez Ukrainę na Słowację
Gazprom znów ogranicza przesył gazu do Europy przez Ukrainę (GETTY, Bloomberg)

Według słowackiego operatora systemu przesyłowego - Eustream, przepływ rosyjskiego gazu przez Ukrainę na Słowację został znacznie zmniejszony - pisze "Rzeczpospolita".

Od nowego roku tranzyt z tego kierunku jest ograniczany. Jak wskazuje dziennik, 2 stycznia dostawy spadły o prawie 30 proc.

Zobacz także: Prąd i gaz coraz droższe w całej UE. Poranna kawa to dla niektórych luksus

Jednocześnie, jak pisaliśmy w money.pl, rosyjski gigant Gazprom od kilkunastu dni nie rezerwuje przepustowości na eksport gazu dostarczanego na zachód przez Polskę poprzez gazociąg Jamał-Europa.

Rosja stanowczo zaprzecza, jakoby miała wykorzystywać manipulacje gazowe w celach politycznych.

- Rosja nie jest zobowiązana do dostarczania całego gazu do Europy przez Ukrainę - wyjaśniał w poniedziałek rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Pankin dla agencji RIA Nowosti.

Jak podkreślił, wszystkie kontrakty długoterminowe na dostawy rosyjskiego gazu do Unii są realizowane. Mało tego, według Rosji, niektóre nawet mają być wypełniane z nadwyżką o 8-10 proc.

Jak pisaliśmy w money.pl, gra Putina jest bardziej wyrafinowana, bowiem ten robi wszystko, aby nie naruszyć zobowiązań tranzytowych czy kontraktowych wobec partnerów z Unii, jednocześnie zwiększając presję na certyfikację Nord Stream 2.

Poprzez Jamał może być przesyłanych 33 mld m sześc. gazu rocznie. Francja i Niemcy, wyczerpały już swoje roczne wolumeny kontraktowe, a Gazprom rezerwuje zdolności przesyłowe w oparciu o składane oferty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
Qul
2 lata temu
Jaka presja?skoro gaz jest kontraktowany jak zbore ma byc dostarczony i jest dostarczony karzdy kraj ma swoje okienko do pobierania w innym czasie musi dostac pozwolenie gdyz inny kraj musi pobierac mniej tego w medjach nie piszom!
analityk
2 lata temu
Który rząd przekreślił Jamał 2 pamiętacie? Wyrzucono prezes PGNiG za wstępna akceptację Jamału 2. J2 nie ma jest NS.2. Gazprom ma wszystkich w garści lecz układa się z nielicznymi..
emis
2 lata temu
Kiedy Niemcy i Europa Zachodnia zrozumieją, że Rosja putinowska to śmiertelny wróg.
my wy oni
2 lata temu
Mi sie wydaje ze w Polsce trzeba wymienic wszystkich w sadach i zmienic ustruj na neutralny to znaczy wspolpracowac z kazdym na jak najlepszych warunkach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Realista
2 lata temu
Ostatnie miesiące pokazały, że Polacy mają w stosunku do Niemców podobny kompleks, jak Ukraińcy w stosunku do Polaków. Tzn. zamiast konstruktywnie działać na rzecz swojego rozwoju i dobrobytu koncentrują się na tym, żeby torpedować wszystkie inicjatywy zachodniego sąsiada. Dokąd nas to zaprowadzi? Tam gdzie zaprowadziło Ukrainę.
...
Następna strona