Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gdańsk. Miasto wprowadzi własne "500 plus" dla dzieci uczęszczających do niepublicznych żłobków

W Gdańsku wprowadzone zostaną bony żłobkowe do kwoty 500 złotych. Uchwałę w tej sprawie przyjęła w czwartek Rada Miasta. Nowe świadczenie dla rodziców już od września.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Gdańsk wprowadzi swoje "500 plus". Na zdj. żłobek "Kraina Marzeń" w Opolu

Nowe świadczenie będzie dopłatą do pobytu dziecka w niepublicznym żłobku. Skierowane jest ono do rodziców, którzy nie znaleźli miejsca dla potomstwa w miejskich placówkach. Uchwałę w tej sprawie Rada Miasta Gdańsk przyjęła w czwartek po ponadgodzinnej dyskusji niemal jednogłośnie – 32 radnych było za a tylko jeden przeciw - podaje PAP.

Bon żłobkowy będzie przysługiwał osobom zamieszkałym w gminie miasta Gdańska, które pracują, płacą podatki oraz nie korzystają z urlopu wychowawczego.

Podstawowym warunkiem do spełnienia przez rodziców jest rezygnacja z ubiegania się o przyjęcie dziecka do miejskiego żłobka i zapisanie go do żłobka prywatnego na pięć dni w tygodniu przez minimum pięć godzin dziennie.

Zobacz: 500 plus na pierwsze dziecko od lipca. "Termin nie jest zagrożony"

Dochody rodzin ubiegających się o nowe świadczenie nie mogą przekraczać 2,5 tys. zł na osobę. Bon będzie przyznawany na dany rok szkolny do końca jego trwania, czyli do 31 sierpnia do roku, w którym dziecko kończy 3 lata.

- Co ważne, bon żłobkowy obejmie nie tylko tradycyjnie funkcjonujące żłobki, ale także opiekę realizowaną przez tzw. opiekunów domowych czy kluby malucha – wyjaśniła na konferencji prasowej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, cytowana przez PAP.

W pierwszym roku działalności bonu żłobkowego w budżecie miasta przeznaczono na ten cel 9,5 mln zł.

Obecnie za pobyt w placówce Gdańskiego Zespołu Żłobków opłata (bez wyżywienia) do 10 godzin dziennie wynosi 459 zł. Liczba miejsc w miejskich żłobkach wynosi 1088, a liczba czekających na miejsce (na 1 kwietnia 2019 r.) to 4238 dzieci.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-04-2019

zorrojednym słowem mama która ma dziecko np chorowite i decyduje się zostać z nim w domu przez jakiś czas nic nie dostanie , to jest wykluczenie , do TK , … Czytaj całość

28-04-2019

To nie moje miasto.Absurd gdański !

27-04-2019

MmmmZajmij się dzieckiem czytaniem i pisaniem jakim to pokrzywdzonym rodzicem...

Rozwiń komentarze (3)