Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gdzie mieszkają najwięksi komunalni dłużnicy? W Zabrzu z długiem niemal 91 proc.mieszkań

36
Podziel się

Zadłużenie lokatorów gminnych mieszkań to poważny problem. Nie wszędzie jest on tak samo istotny. Sprawdzamy, w których miastach mieszkają najwięksi komunalni dłużnicy.

Przeciętny dłużnik komunalny z Krakowa pod koniec 2018 r. miał do zwrócenia miastu aż 63 366 zł czynszowego długu.
Przeciętny dłużnik komunalny z Krakowa pod koniec 2018 r. miał do zwrócenia miastu aż 63 366 zł czynszowego długu. (PAP, Jakub Kaczmarczyk)
bDZNsxQR

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl już wielokrotnie zwracali uwagę na problem związany z wysokim poziomem zadłużenia czynszowego lokatorów gminnych mieszkań. Sytuacja polegająca na tym, że prawie co drugi lokal należący do polskiej gminy jest obciążony czynszowo, skutecznie utrudnia modernizację komunalnych bloków i kamienic. Tymczasem 85 proc. takich budynków wymaga remontu.

Oczywiście nie w każdej gminie sytuacja jest tak samo zła. Właśnie dlatego analitycy portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, które samorządy mają największy problem z mieszkaniowymi długami.

Wieloletni dłużnicy mieszkają np. w Krakowie i Wrocławiu

Regionalna analiza zadłużenia mieszkań gminnych jest możliwa, ponieważ Główny Urząd Statystyczny podaje informacje na temat poszczególnych powiatów i miast na prawach powiatu. Najnowsze takie dane pochodzą z końca 2018 r. Na razie nie dysponujemy natomiast statystykami z grudnia 2019 r. Można jednak sądzić, że niewiele różnią się one od danych zebranych pod koniec 2018 r. Wiele większa różnica może dotyczyć informacji o zadłużeniu lokatorów gminnych mieszkań w grudniu 2019 r. oraz grudniu 2020 r.

bDZNsxQT

Na podstawie dostępnych informacji, eksperci RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, w którym z 314 powiatów i 66 większych miast, na jedno zadłużone mieszkanie gminy przypada największe zobowiązanie. Chodzi o łączną wartość czynszowego długu, który narastał przez miesiące, a nawet całe lata. Poniższa tabela przedstawia powiaty i miasta pełniące rolę powiatu, w których na jedno zadłużone mieszkanie gminne przypada największa kwota zaległości.

Gdzie mieszkają najbardziej problematyczni dłużnicy komunalni? Po wykonaniu odpowiednich obliczeń okazało się, że zajmują mieszkania na terenie Krakowa i Wrocławia.

Przeciętny dłużnik komunalny z Krakowa pod koniec 2018 r. miał do zwrócenia miastu aż 63 366 zł czynszowego długu. Bardzo wysoki był też wynik dotyczący m.in. Wrocławia (43 902 zł) oraz Lublina (33 332 zł).

bDZNsxQZ

Na drugim końcu zadłużeniowego rankingu znalazły się miasta i powiaty widoczne po prawej stronie tabeli. Pod koniec 2018 roku, bardzo niskim zadłużeniem lokatorów gminnych mieszkań mogły się pochwalić następujące miasta: Gdańsk, Jelenia Góra, Szczecin oraz Legnica.

Rekord to aż 91 proc. gminnych lokali z długiem czynszowym

Powyższe wyniki dotyczące np. Krakowa i Wrocławia na pewno są niepokojące. Sytuację wspomnianych miast poprawia natomiast fakt, że cechują się one przeciętnym udziałem mieszkań gminnych z zadłużeniem czynszowym (43 proc. pod koniec 2018 r.). W Polsce można znaleźć miasta i powiaty, gdzie udział zadłużonych mieszkań gminnych jest około dwa razy wyższy.

bDZNsxRa

Dowód stanowią informacje zaprezentowane na poniższej mapie. Sugerują one, że odsetek gminnych mieszkań z czynszowym długiem nie zależy bardzo mocno od zamożności danego regionu oraz sytuacji na lokalnym rynku pracy. Tym niemniej, powiaty i miasta z najwyższymi wynikami nie prosperują szczególnie dobrze pod względem gospodarczym. Mowa o Zabrzu (91 proc. gminnych lokali z długiem), powiecie kołobrzeskim (88 proc.), Sosnowcu (86 proc.), powiecie sochaczewskim (84 proc.) oraz powiecie głogowskim (83 proc.).

bDZNsxRb

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

bDZNsxRu
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(36)
Potolkochajar...
2 miesiące temu
Trzeba zwiększyć podatki vat na 60% i tak uratuje się tych biednych zadłużonych ludzi to oni są przyszłością polski Jarosława w nich jest nadzieja .
Mikus
3 miesiące temu
Też miałem spore zadłużenie komunalne, ale z krukiem spłaciłem wszystko bez nacisku w swoim tempie. Można? Można
Rob
5 miesięcy temu
Trzeba jakoś się zebrać i spłacić długi. Sam też nie mam łatwej sytuacji, sporo jednak mi ułatwia spoko windykator, czyli kruk
bDZNsxRv
sara
10 miesięcy temu
dlatego warto zawsze sprawdzić w erifie czy ktoś nie ma długów
damian
rok temu
wolę omijać dłużników, dlatego korzystam z erifu
...
Następna strona