Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Gibraltar uzyskał oficjalny status. Po prawie dwustu latach

1
Podziel się:

180 lat - tyle musiał czekać Gibraltar na to, aby oficjalnie uzyskać status miasta. Brytyjskie terytorium zamorskie starało się o ten tytuł z okazji Platynowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II. W tym roku ten fakt został wreszcie odnotowany w urzędowych dokumentach. Wraz z Gibraltarem nowy status uzyskało także 39 miejscowości - podaje BBC.

Gibraltar uzyskał oficjalny status. Po prawie dwustu latach
Gibraltar uzyskał oficjalnie status miasta po 180 latach (GETTY, Anadolu Agency)

Gibraltar został włączony do Wielkiej Brytanii już w 1713 roku. Terytorium zamorskie przekazano królewskiej administracji na mocy traktatu pokojowego, który został podpisany po wojnie o sukcesję hiszpańską.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przestronny dom dla rodziny 2+2 - Pomysł na Dom #99

Gibraltar czekał na status 180 lat

W Wielkiej Brytanii miasta kojarzone są z tego, że wybudowane są w nich katedry, uniwersytety albo mają znaczącą liczbę mieszkańców. Nie ma oficjalnych wyznaczników, które wyróżniają miejscowości o takim statusie, ale może być on nadany przez monarchę na wniosek rządu.

Z okazji jubileuszu 70-lecia panowania królowej Elżbiety II o status miasta ubiegał się m.in. Gibraltar. Urzędnicy, którzy rozpatrywali wniosek, w archiwach znaleźli dokumenty, które nadawały mu ten szczególny przywilej w 1842 r. - jeszcze za panowania królowej Wiktorii. Fakt ten jednak nie został odnotowany oficjalnie, co zostało urzędowo zmienione po 180 latach. Co ciekawe, przedstawiciele rządu nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego zapomniano o nadaniu praw miejskich przez tyle lat.

Gibraltar może na tym zyskać

Uzyskanie przez Gibraltar nowego statusu nie wiąże się z otrzymaniem nowych wpływów do budżetu. Umieszczenie w rejestrze miast może stanowić impuls dla lokalnej społeczności oraz być powodem dumy dla mieszkańców.

- Mam nadzieję, że ludzie w nowych miastach mogą czerpać korzyści ze zwiększonej globalnej pozycji i że przyciągnie to więcej inwestycji wewnętrznych dla lokalnych przedsiębiorstw - powiedział Kit Malthouse, minister Cabinet od Office.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Wic
2 lata temu
Po wizycie w Gibraltarze w sierpniu b.r. po 20 latach od ostatniej- rozbudowali się turystycznie i z tego pewnie żyją oraz z taniej pracy Hiszpanów, bo na ulicy głównie hiszpański, ale właściciele i ich pracownicy muszą mówić po angielsku. Taka chłodna angielska ciekawostka turystyczna w gorącej Hiszpanii. Nice to see, ale bardziej to polityczny, historyczny ewenement bi nawet architektura jest bardziej hiszpańska, tyle że napisy po angielsku... Dobrze że nadal przepuszczają turystów prawie jak dawniej bez angielskich ceregieli.