Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Pozwolili jachtowi wpłynąć na brytyjskie wody. Tylko po to, by go zarekwirować

Podziel się:

JPMorgan uzyskał sądowy nakaz zezwalający na zajęcie superjachtu Axioma należącego do rosyjskiego oligarchy Dmitrija Pumpianskiego - podaje agencja Bloomberga. Obecnie znajduje się on w Gibraltarze. Jak się okazuje, do jego zatrzymania władze zastosowały fortel. Otóż pozwoliły mu wpłynąć do swojego portu i tym samym zagwarantowały mu poczucie bezpieczeństwa. Fałszywe, jak się okazało.

Pozwolili jachtowi wpłynąć na brytyjskie wody. Tylko po to, by go zarekwirować
Superjacht Axioma (na zdjęciu) obecnie znajduje się w porcie w Gibraltarze. Władze terytorium zamorskiego Wieilkiej Brytanii zastosowały fortel (Adobe Stock, Valeriy Tretyakov)

Superjacht Axioma według szacunków warty jest nawet 75 mln dolarów. Należy on do rosyjskiego oligarchy Dmitrija Pumpianskiego.

Axioma w rękach JPMorgan

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Bloomberga, JPMorgan Chase uzyskał nakaz sądowy upoważniający do zajęcia Axiomy. Dzięki temu mogły go zająć gibraltarskie służby.

Sam bank inwestycyjny nie komentuje doniesień. Odmówił udzielenia komentarza agencji i amerykańskiemu Business Insiderowi.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Co dalej z uchodźcami z Ukrainy? "Konieczne jest stworzenie systemu"

Informacje o tym, że JPMorgan miał udział w akcji zarekwirowania superjachtu, potwierdził w rozmowie z Insiderem rzecznik rządu Gibraltaru. Jak wyjaśnił, bank "działa zgodnie ze swoim prawami do hipoteki", natomiast rząd gibraltarski korzysta z prawa do "egzekwowania sankcji zamrażających".

Władze Gibraltaru zastosowały fortel

O samym zatrzymaniu jachtu Dmitrija Pumpianskiego pisaliśmy w money.pl 22 marca. Podawaliśmy wtedy, że chociaż Wielka Brytania zamknęła swoje wody dla statków pływających pod rosyjską banderą, to jednak Gibraltar - terytorium zamorskie Zjednoczonego Królestwa - Axiomę do swojego portu wpuścił.

Okazuje się, że to był fortel. Rząd Gibraltaru wyjaśnił, że w normalnych okolicznościach nie pozwoliłby jachtowi wpłynąć na brytyjskie wody terytorialne, ale w tym konkretnym przypadku zrobił to, gdyż działał "w interesie wierzycieli mających odpowiednie roszczenia wobec jednostki" i szukają pomocy w ich wyegzekwowaniu.

Dmitrij Pumpianski jest właścicielem firmy TMK, będącej jednym z największych na świecie producentów rur stalowych. Po napaści Rosji na Ukrainę został on objęty sankcjami zarówno przez Wielką Brytanię, jak i Unię Europejską. Jego majątek "Forbes" szacuje na poziomie 1,1 mld dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl