Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Giełda kryptowalut z zarzutami prezesa UOKiK

35
Podziel się:

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Good Solution Investments Limited, operatorowi giełdy kryptowalut Kanga Exchange. Zarzuty dotyczą rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o posiadaniu aprobaty Komisji Nadzoru Finansowego i polskim pochodzeniu serwisu. Spółce grozi kara do 10 proc. obrotu.

Giełda kryptowalut z zarzutami prezesa UOKiK
Giełda kryptowalut pod lupą prezesa UOKiK (Pixabay)

Kanga Exchange jest giełdą kryptowalut, która na swojej stronie internetowej zapewniała, że jej "model biznesowy" posiada aprobatę Komisji Nadzoru Finansowego. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, po zawiadomieniu przez KNF o rozpowszechnianiu nieprawdziwej informacji, wszczął postępowanie w sprawie naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Operatorowi serwisu, spółce Good Solution Investments Limited zostały postawione zarzuty.

Giełda kryptowalut pod lupą

Giełda kryptowalut Kanga Exchange nigdy nie dostała aprobaty, na którą się powołuje. Co więcej, jej działalność nie podlega nadzorowi ani ocenie Komisji Nadzoru Finansowego. Podawanie takiej informacji mogło wprowadzać konsumentów w błąd co do legalności i bezpieczeństwa dokonywanych operacji oraz w sposób nieuprawniony uwiarygadniać przedsiębiorcę na tle innych podmiotów – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Głośny upadek giełdy kryptowalut FTX. "Pieniądze drukowane z powietrza"

Na stronie KNF znajduje się ostrzeżenie o ryzykach związanych z nabywaniem oraz obrotem kryptoaktywami. Z ustaleń prezesa UOKiK wynika, że informacja o rzekomej aprobacie regulatora miała być rozpowszechniana na stronach kanga.exchange i kangakantor.pl.

Kolejny zarzut dotyczy promowania serwisu poprzez użycie sformułowania, że jest ona "polską giełdą kryptowalut". Operatorem serwisu Kanga Exchange jest Good Solution Investments Limited z siedzibą w Belize.

Jeśli zarzuty w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów się potwierdzą, Good Solution Investmenst Limited grozi kara do 10 proc. obrotu. Spółka widnieje też na liście ostrzeżeń KNF w związku z funkcjonowaniem strony kanga.exchange z uwagi na możliwość popełnienia przestępstwa. Sprawę bada Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
takaprawda
2 miesiące temu
Po takim straszeniu ludzie panikują i wycofują środki z giełdy, wartości tokenów spadają - tracą użytkownicy czyli konsumenci, a Polscy tylko się utwierdzają, że tu biznesów lepiej nie robić. Uokik działa na szkodę konsumenta i skarbu Państwa
RAF
2 miesiące temu
Zwykły straszak. Polska to kraj nie nadający się do swobodnego biznesu a co dopiero krypto. Muszą być zarejestrowani za granicą gdyż w Polsce by ich zamknęli. Krypto to nasza najbliższa przyszłość. Jeśli czytają to jacyś urzędnicy przeciwni to wiecie co? Walcie Się! Blockchaina nie da się wyłączyć:):)
Wielkie LOL
2 miesiące temu
Bitcoin i ethernium już się cykają, bo Uomik to wielkie coś , jakiś denny urząd w kraju o którym nawet nie wiedzą
sklepikarz
2 miesiące temu
Żadna spekulacyjna krypto waluta nie przedstawia dla mnie wartości i nie mam zamiaru się nią interesować, nikt nic za nią u mnie nie kupi.
taka prawda
2 miesiące temu
Ja mam w domu swoja krypto walutę, PRZEPOCONE ONUCE. Wartość jednej to trylion złotych. Jestem więc trylionerem:)
...
Następna strona