Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

GIF wstrzymuje reklamę Neosine Forte. Mogła wprowadzać w błąd w sprawie koronawirusa

219
Podziel się

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję wstrzymującą emisję telewizyjną reklamy leku Neosine Forte firmy Aflofarm. Spot sugerował, że lek może uchronić przed chorobą COVID-19, co jest wprowadzeniem odbiorców w błąd.

Reklama tego leku sugerowała, że jego stosowanie daje przewagę w walce z koronawirusem
Reklama tego leku sugerowała, że jego stosowanie daje przewagę w walce z koronawirusem (Aflofarm, -)
bDSoqgqd

Wstrzymana reklama jeszcze kilka dni temu pokazywana była w telewizji. Jej akcja rozgrywała się w studiu telewizyjnym, w którym kobieta i mężczyzna rozmawiają o działaniu leku Neosine Forte. Mężczyzna zachwalał przeciwwirusowe działanie leku ("To jedyne tabletki o podwójnej dawce. Działa na wirusy"), a w tym czasie w tle pojawiała się wizualizacja wirusów łudząco podobnych do koronawirusa.

– Wirusy te zmniejszają się i znikają stopniowo w taki sposób, że w czasie 00:25 w miejscu gdzie były czarne wirusy o charakterystycznym kształcie COVID-19, na pomarańczowo-czerwonej płaszczyźnie wykazano dwie niewielkie żółte plamki. Tym samym odbiorca reklamy otrzymuje przekaz, zgodnie z którym produkt leczniczych Neosine Forte tabletki wykazuje skuteczność wobec zakażeń koronawirusem lub może chronić przed takim zakażeniem – napisał w decyzji GIF.

bDSoqgqf

Ta reklama wprowadza w błąd – uznał GIF. Widz może na jej podstawie wyrobić sobie przekonanie, że Neosine Forte jest skuteczny w walce z kowonawirusem COVID-19, co z kolei nie znajduje potwierdzenia w wiedzy medycznej. W czasie pandemii takie niedomówienia nie są akceptowalne, w związku z czym organ zakazał emisji w trybie natychmiastowym, bez możliwości przedstawienia przez Aflofarm swojego stanowiska.

– W analizowanym stanie faktycznym załatwienie sprawy nie cierpi zwłoki ze względu na bezpieczeństwo zdrowia i życia ludzkiego – uznał GIF.

Producent może zwrócić się do Głównego Inspektora Farmaceutycznego z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, na co ma 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

bDSoqgql

Poprosiliśmy Aflofarm o skomentowanie decyzji. Producent nie zgadza się ani z rozstrzygnięciem, ani przyjętą procedurą, która umożliwiła mu zajęcia stanowiska.

- Treści wykorzystane w reklamie telewizyjnej, która stała się przedmiotem decyzji GIF, oparte są w całości na wskazaniach do stosowania leku, które zostały zatwierdzone przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych oraz które są zgodne z Charakterystyką Produktu Leczniczego (…). W żadnym miejscu (zarówno w warstwie wizualnej, jak i narracyjnej) przekaz reklamowy nie nawiązuje do koronawirusa COVID-19 – czytamy w skierowanym do nas piśmie.

Aflofarm będzie kwestionować w trybie postępowania sądowo-administracyjnego.

bDSoqgqm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDSoqgqG
KOMENTARZE
(219)
ted
rok temu
Neosine Forte to lek, który sobie można wsadzić tam gdzie słońce nie dochodzi, ponieważ ile byś go nie zjadł to i tak nie działa.
Jack
rok temu
Ten preparat działał tylko na kieszeń.
Trup
rok temu
Dowalić karę, żeby poszli z torbami, a drugi się nie odważył na takie kłamstwa.
bDSoqgqH
Kwiat78
rok temu
Neosine to pikuś. Ja kupiłem Berlinki bo myślałem, że będą do mnie rozmawiać, opalać się w kuchni i skakać z okapu do garnka. A tu nic... To jest dopiero oszustwo!!!
Masakra 😤😤
rok temu
A reklamy cudownych leków na grypę ??!! Pokazują kolesia , który po połknięciu tabletki idzie do roboty 🤦🏻 Masakra !!! Grypę TRZEBA wyleżeć , bo umiera się nie na samą chorobę a powikłania , które są bardzo poważne ( łącznie z zapaleniem mięśnia sercowego !!). Ktoś na poważnie powinien się zająć tym co trafia do emisji , bo wiele osób jest bardzo podatnych na przekaz umieszczony w reklamie . Szczególnie , że teraz można kupić masę leków , które kiedyś były na receptę ..
...
Następna strona