Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Gigantyczne kolejki w urzędach wojewódzkich. Najgorzej na Dolnym Śląsku

4
Podziel się:

Aż trzy lata na załatwienie sprawy musiał czekać jeden z cudzoziemców w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. Najwyższa Izba Kontroli alarmuje jednak, że w całej Polsce obsługa obcokrajowców trwa zbyt długo.

Średnio 328 dni musi czekać na załatwienie sprawy cudzoziemiec na Dolnym Śląsku
Średnio 328 dni musi czekać na załatwienie sprawy cudzoziemiec na Dolnym Śląsku (WP.PL, Jakub Ceglarz)

Jak czytamy w "Gazecie Wrocławskiej", ustawowy termin załatwienia sprawy w urzędzie wynosi maksymalnie 90 dni.

Tymczasem petenci muszą średnio czekać 328 dni, podczas gdy jeszcze 5 lat temu było to nieco ponad 2 miesiące. Prawda jest jednak taka, że kilkukrotnie zwiększyła się liczba wniosków o legalizację pobytu.

- Liczba wniosków o pobyt czasowy w 2014 roku wyniosła 4819, w roku 2018 było to ponad 18 tys., a w pierwszej połowie 2019 roku wpłynęło już ponad 15 tys. wniosków - mówi "Gazecie Wrocławskiej" Sylwia Jurgiel, rzeczniczka Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Zresztą kolejki to nie tylko kwestia cudzoziemców. Na długie oczekiwanie muszą się przygotować także Polacy, którzy chcieliby na przykład wyrobić nowy paszport.

Ale to nie tylko problem Wrocławia. Kłopoty dotyczą całego kraju.

- Administracja publiczna nie radzi sobie z lawinowo rosnącą liczbą cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Brakuje przede wszystkim sprawnej, rzetelnej i terminowej obsługi, co jest spowodowane między innymi problemami kadrowymi w urzędach i niewystarczającym finansowaniem ich działalności – mówi Ksenia Maćczak, rzecznik prasowy NIK.

We Wrocławiu czas obsługi cudzoziemca to średnio 328 dni, w województwie pomorskim - również ponad 300. W Wielkopolsce, Łódzkiem i na Śląsku czas przekracza 200 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Yengliing
3 lata temu
To pikus. W Hameryce to kilkanasie lat czasami, nawet dluzej.
Remik57
3 lata temu
Nie bedzie egzekwowane wybiórczo
Tylk
3 lata temu
Nikt nie chce takiej pracy wykonywać narażajac się na zarażenie chirobą np. odrą. Jeszcze do tego niegodziwe zarobki dla bezposrednio obsługujacych. Zlikwidowac chmsrę kierowników i dyrektorów w urzedach co nic nie robią.
Remik57
3 lata temu
Jawne łamanie prawa i dlaczego to akceptujemy. kiedy to Państwo bedzie prawidłowo zorganizowane a prawo będzie egzekwowane wybiorczo?