Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Górnicy dostaną podwyżki. Kolejne spółki walczą o pieniądze

Po tym, jak podwyżki wywalczyli sobie związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej, górnicy z pozostałych spółek nabrali śmiałości. Wzrost płac zapowiedział już KGHM, następna w kolejce jest Bogdanka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Górnicy wywalczyli sobie podwyżki. Po PGG przyszła pora na KGHM (Fot: PIOTR DZIURMAN/REPORTER)

O podwyżkach w górnictwie pisze "Rzeczpospolita". Związki ośmieliły się, gdy do porozumienia doszli pracownicy Polskiej Grupy Górniczej.

Zakłada ono podniesienie wynagrodzeń o 6 proc. od 1 stycznia 2020 roku oraz powrót do negocjacji płacowych między zarządem PGG a związkami we wrześniu.

Dodatkowo strony ustaliły podjęcie działań w zakresie ograniczenia importu węgla kamiennego do Polski oraz przyśpieszenie wywozu zapasów węgla kamiennego zgromadzonych na składach przy kopalniach.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Podwyżki w PGG pochłoną ponad 260 mln zł. Biorąc pod uwagę, że spółka w ubiegłym roku wypracowała 86 mln zł zysku, będzie to spory wydatek.

Inne spółki też idą tym śladem. W środę podwyżki zapowiedział KGHM. Miedziowy gigant zgodził się na podniesienie płac o 6 proc. Początkowo związkowcy chcieli wzrostu o 11 proc.

W kolejce ustawiają się już kolejne państwowe spółki - negocjacje trwają m.in. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Lubelskim Węglu Bogdanka.

Ze źródeł "Rz" wynika, że "w JSW związkowcy mają nieformalne porozumienie z zarządem - jeśli zachowają spokój do wyborów prezydenckich, załoga dostanie podwyżki".

Od kilku miesięcy z pracownikami rozmawia również Bogdanka. Tu oczekiwania są wysokie, bo sięgają aż 15 proc.

- Rozmawiamy, przekazujemy stronie społecznej informacje na temat aktualnej sytuacji spółki. Jesteśmy na dobrej drodze do wypracowania kompromisu – mówił w „Rzeczpospolitej” Artur Wasil, prezes LW Bogdanka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-02-2020

FztJak to? PGG wykazuje takie straty a daje podwyżki pracownikom?? Niby z jakiego powodu i z czego???

27-02-2020

lbnrząd boi się grup które mogą narobić bałaganu w stolicy , górnicy - tak, nauczyciele nie, niepełnosprawni -nie, my również nie

27-02-2020

CZARNOWIDZKaczyński jedynie boi się Górników - Tak długo jak Kaczyński będzie przy władzy - Nic się nie zmieni bez jego wiedzy - Nikt nie podejmie żadnej … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (160)