Notowania

Polska Grupa Górnicza. 427 mln zł straty, mimo zysku z działalności

Polska Grupa Górnicza wypracowała w 2019 r. 86 mln zł zysku z działalności. Jednak dokonano "odpisu nadzwyczajnego", który spowodował księgową stratę w kwocie 427 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Polska Grupa Górnicza z ogromną stratą mimo zysku z działalności

- Z moich informacji wynika, że po stronie przepływów spółka w ubiegłym roku wygenerowała zysk, chociaż bardzo niewielki - 86 mln zł. Natomiast dokonano odpisu nadzwyczajnego, który spowodował księgową stratę - powiedział wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Jak dowiedziała się PAP w PGG, wysokość straty to 427 mln zł.

Rok wcześniej Polska Grupa Górnicza wypracowała ok. 493 mln zł zysku netto. O tym, że PGG utworzyła odpis aktualizujący wartość posiadanych aktywów trwałych, poinformowały w piątkowych komunikatach spółki energetyczne, będące akcjonariuszami PGG: Polska Grupa Energetyczna, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Energa i Enea.

"Jeżeli cena opłat za emisję CO2 w krótkim czasie wzrosła w UE aż pięciokrotnie, z 5 do 25 euro za tonę, to znaczy, że nagle pojawiła się ogromna presja cenowa na energię wytwarzaną z węgla, co natychmiast odbija się na popycie. W gospodarczym systemie naczyń połączonych, gdy zakontraktowany wcześniej węgiel nie zostaje odebrany przez energetykę, kopalnie wpadają w poważne kłopoty" - tłumaczą przedstawiciele PGG.

Przedstawiciele spółki powołują się przy tym na politykę klimatyczną UE, związaną m.in. z odejściem od węgla, co zostało odzwierciedlone w dokumencie o Europejskim Zielonym Ładzie. "W zderzeniu z polityką klimatyczną Komisji Europejskiej spółka taka jak PGG musi na bieżąco zarządzać ryzykiem, kiedy wdrażane są regulacje podrażające drastycznie funkcjonowanie przemysłu" - zaznaczono w komunikacie.

Obejrzyj: Rezygnacja z węgla. "Potrzebujemy polskiej Margaret Thatcher"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-02-2020

zibżal mi bardzo górników ale nie godzę się na dopłacanie (jeżeli tak jest) do nierentownych kopalni, trzynastek i czternastek. Dwie z firm, w których … Czytaj całość

17-02-2020

zaqazGdyby wywalili 3/4 zarządu i administracji - to jak nic te 427 baniek znajdzie się od ręki...

17-02-2020

LECH.W czasie, gdy w pro-ekologicznej polityce UE upatrujemy źródła gorszych wyników finansowych naszego górnictwa za zgodą rządu importujemy do Polski … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (43)