Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska Grupa Górnicza. 427 mln zł straty, mimo zysku z działalności

44
Podziel się

Polska Grupa Górnicza wypracowała w 2019 r. 86 mln zł zysku z działalności. Jednak dokonano "odpisu nadzwyczajnego", który spowodował księgową stratę w kwocie 427 mln zł.

Polska Grupa Górnicza z ogromną stratą mimo zysku z działalności
Polska Grupa Górnicza z ogromną stratą mimo zysku z działalności (East News)
bEpGpBit

- Z moich informacji wynika, że po stronie przepływów spółka w ubiegłym roku wygenerowała zysk, chociaż bardzo niewielki - 86 mln zł. Natomiast dokonano odpisu nadzwyczajnego, który spowodował księgową stratę - powiedział wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Jak dowiedziała się PAP w PGG, wysokość straty to 427 mln zł.

Rok wcześniej Polska Grupa Górnicza wypracowała ok. 493 mln zł zysku netto. O tym, że PGG utworzyła odpis aktualizujący wartość posiadanych aktywów trwałych, poinformowały w piątkowych komunikatach spółki energetyczne, będące akcjonariuszami PGG: Polska Grupa Energetyczna, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Energa i Enea.

bEpGpBiv

"Jeżeli cena opłat za emisję CO2 w krótkim czasie wzrosła w UE aż pięciokrotnie, z 5 do 25 euro za tonę, to znaczy, że nagle pojawiła się ogromna presja cenowa na energię wytwarzaną z węgla, co natychmiast odbija się na popycie. W gospodarczym systemie naczyń połączonych, gdy zakontraktowany wcześniej węgiel nie zostaje odebrany przez energetykę, kopalnie wpadają w poważne kłopoty" - tłumaczą przedstawiciele PGG.

Przedstawiciele spółki powołują się przy tym na politykę klimatyczną UE, związaną m.in. z odejściem od węgla, co zostało odzwierciedlone w dokumencie o Europejskim Zielonym Ładzie. "W zderzeniu z polityką klimatyczną Komisji Europejskiej spółka taka jak PGG musi na bieżąco zarządzać ryzykiem, kiedy wdrażane są regulacje podrażające drastycznie funkcjonowanie przemysłu" - zaznaczono w komunikacie.

Zobacz także: Obejrzyj: Rezygnacja z węgla. "Potrzebujemy polskiej Margaret Thatcher"
bEpGpBiB

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpGpBiW
KOMENTARZE
(44)
arfl
rok temu
węgiel truje. można już inaczej ale pisowcy z duda na czele klamali ze jeszcze 200 lat prosperity. Minely dwa i klamstwa wychodza na jaw.
odp
rok temu
Tragedia.
CC
rok temu
86 mln zysku i 186 mln wypłat na 13,14 i inne durnoty!!!
bEpGpBiX
Dom
rok temu
Piss zniszczy każdą gałąź polskiej gospodarki ha ha teraz macie to na co głosowaliście brawo Śląsk ps węgla wam nie zabraknie ha ha
Jaro
rok temu
Dajcie jeszcze im piętnastki i szesnastki...... I jeszcze premie roczna to wtedy będzie git...... Nie używam węgla i nie godzę sie doplacac do gurnictwa.
...
Następna strona