Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Protest górników. Związkowcy wysypują węgiel w poselskich biurach na Śląsku

723
Podziel się:

Trwają protesty górników na Śląsku. Związkowcy rozpoczęli akcję wysypywania węgla w biurach posłów ze swojego regionu. Porcję "czarnego paliwa" górnicy rozsypali również w biurze premiera Mateusza Morawieckiego.

Protestujący górnicy wysypują węgiel w biurach poselskich.
Protestujący górnicy wysypują węgiel w biurach poselskich. (Twitter, Daria Klimza)

O akcji informuje na Twitterze reporterka radia TOK FM Daria Klimza. Podaje, że związkowcy rozsypali węgiel również w biurze premiera Mateusza Morawieckiego.

Na nagraniu słychać utyskujących górników na pochodzenie węgla, który jest wykorzystywany w Polsce. Związkowcy poinformowali zdezorientowanego pracownika kancelarii, że rozsypany węgiel pochodzi z Polski, a nie ze Szwecji czy też z Niemiec.

Nieoczekiwana dostawa węgla pojawiła się także w biurze poselskim Adama Gawędy, wiceministra Aktywów Państwowych. W przeszłości był także wiceszefem nieistniejącego już resortu energii i odpowiadał za sprawy górnicze.

To kolejna odsłona poniedziałkowego protestu górników. Od godziny 6 do 8 trwały strajki ostrzegawcze we wszystkich kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej. W tym czasie górnicy nie zjechali pod ziemię i nie rozpoczęli wydobycia.

Zobacz także: Zobacz też: Rezygnacja z węgla. "Potrzebujemy polskiej Margaret Thatcher"

Chociaż w piątek górnicy otrzymali obiecane czternaste pensje, to jednak PGG nie spełniło innych postulatów dot. wynagrodzeń. Związkowcy chcą 12-proc. podwyżek. Zarząd natomiast odpowiada, że o podniesieniu wynagrodzeń będzie można rozmawiać, gdy znane będą wyniki finansowe spółki za pierwsze półrocze.

Związkowcy mają obawy co do przyszłości kopalni Pokój. W ich ocenie może ona zakończyć pracę jeszcze w tym roku. Zarząd zapewnia, że nikt nie straci pracy. Dodaje również, że ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Górnicy również są zaniepokojeni importem węgla. Związkowcy wielokrotnie podkreślali, że na zwałach przy kopalniach PGG zalega już ponad 2,5 mln ton zakontraktowanego węgla, którego branża energetyczna nie odbiera.

Centrale związkowe utworzyły pod koniec stycznia sztab protestacyjno-strajkowy. To on ustalił plan poszczególnych akcji górników.

Na 25 lutego zaplanowano strajkowe referendum. Trzy dni później ma mieć miejsce demonstracja w Warszawie. Swoją obecność w stolicy potwierdziły już załogi z Bełchatowa i Turowa.

Pogotowie strajkowe trwa od 31 stycznia. Obejmuje wszystkie kopalnie i zakłady PGG.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(723)
Magda
2 lata temu
Morawiecki - to PIS owski złodziej, kradnie ile wlezie nie pzeczytal nwet Polskiego ładu a tyle sie nagadal na ten temat
hiena
4 lata temu
Sprzedajcie do Krakowa ! Tam ludzie nie mają węgla i są zmuszeni palić gazem z ameryki lub marznąć Macie blisko !
k71
4 lata temu
a gdzie niejaki szef związku duda może szuka miejsca na listach do kolejnych wyborów na listach pisowskich oczywiście buhahhaha ,nie szkoda mi górników zawsze szukali wsparcia tam gdzie kasa a może przesunąc 2 mld z tvpis i dać górnikom ale byłby spokój przez kolejny rok
gorszysort
4 lata temu
A kto im każe wydobywać tak drogo węgiel. Może zrezygnować z części przywilejów, wywalić czapę na którą się pracuje a ona nie wiele wnosi do produkcji (szefów związków zawodowych, przedstawicieli spółek skarbu państwa na ciepłych synekurach). Dla czego ja mam ze swoich dochodów dotować wydobycie węgla (100zł za tonę jak to ktoś wyliczył). Może trzeba zmienić menadżera na takiego co zna się na tej branży a nie tego co ma poparcie jaśnie nam panującego. Pieniądze wypłacać za sprzedany a nie leżący na hałdach węgiel.
eHHH
4 lata temu
Skoro rząd wypłaca rekompensaty za podwyżkę prądu, to może górnicy wypłaciliby rekompensatę za różnicę w cenie węgla. Dopóki jest dostępny tańszy węgiel, to dlaczego kupować droższy? Żeby przyspieszyć inflację? Pokłady taniego węgla w Polsce się skończyły, z ekonomicznego punktu widzenia wydobycie należałoby zamrozić na 50 lat. Ale nie, bo górnicy, wybory, płonące opony, trzynastki, czternastki. Nie zgadzam się.
...
Następna strona