Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Protest ostrzegawczy górników. Strajki objęły wszystkie kopalnie PGG

81
Podziel się:

Po godzinie 6 rozpoczęły się strajki górników we wszystkich kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej. Manifestujący ostrzegają, że to nie koniec protestów w tym miesiącu.

Górnicy mają protestować przez dwie godziny.
Górnicy mają protestować przez dwie godziny. (Twitter, Patryk Kosela)

- To z założenia jedynie ostrzeżenie. Chcemy uświadomić zarządowi spółki, że nie można przeciągać rozmów i negocjacji w nieskończoność. Górnicy z PGG oczekują konkretnych decyzji i działań - zapowiada Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej "Solidarności", a zarazem szef związku w PGG, cytowany przez RMF FM.

Według informacji RMF FM protest ma trwać przez dwie godziny.

Przed kopalnią "Wujek" wiszą dwa duże banery z hasłem "akcja protestacyjna". Górnicy nie zjadą pod ziemię przez najbliższe dwie godziny. Zamiast tego zbiorą się w cechowni.

Zobacz także: Zobacz też: Transformacja energetyczna. "Premier Morawiecki mówi innym językiem"

Chociaż w piątek górnicy otrzymali obiecane czternaste pensje, to jednak PGG nie spełniło innych postulatów dot. wynagrodzeń. Związkowcy chcą 12-proc. podwyżek. Zarząd natomiast odpowiada, że o podniesieniu wynagrodzeń będzie można rozmawiać, gdy znane będą wyniki finansowe spółki za pierwsze półrocze.

Związkowcy mają obawy co do przyszłości kopalni Pokój. W ich ocenie może ona zakończyć pracę jeszcze w tym roku. Zarząd zapewnia, że nikt nie straci pracy. Dodaje również, że ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Górnicy również są zaniepokojeni importem węgla. Związkowcy wielokrotnie podkreślali, że na zwałach przy kopalniach PGG zalega już ponad 2,5 mln ton zakontraktowanego węgla, którego branża energetyczna nie odbiera.

Centrale związkowe utworzyły pod koniec stycznia sztab protestacyjno-strajkowy. To on ustalił plan poszczególnych akcji górników.

Na 25 lutego zaplanowano strajkowe referendum. Trzy dni później ma mieć miejsce demonstracja w Warszawie. Swoją obecność w stolicy potwierdziły już załogi z Bełchatowa i Turowa.

Pogotowie strajkowe trwa od 31 stycznia. Obejmuje wszystkie kopalnie i zakłady PGG.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(81)
Nela
4 lata temu
Mam 2 sąsiadów pracujących na kopalniach ich żony nie pracują. Mój maż pracuje w firmie spedycyjnej na wózku widłowym średnio 200godzin miesięcznie ja w sklepie znanej sieci w kropki. Obaj górnicy twierdzą, że mało zarabiają a mimo to na rozliczeniu rocznym mają dochód wyższy niż ja razem z mężem. Skąd wiem? Rozliczała nas inna sąsiadka przez parę lat, więc widziała, jakie mają dochody zresztą wystarczy, że trochę wypija i prawda wychodzi na jaw. Wmawianie ciemnoty nic więcej ile jest osób pracujących na kopalniach, które naprawde zarabiaja mało? na której kopalni pracują? Nieh pokażą dochód roczny a nie pasek, na którym brakuje nadgodzin, dodatków, premii. Nie ma 13 14 itd hmmm ok nie nazywa się to teraz 13 tylko premia 4-6tys tzw premii to mało? Tyle było rok temu tyle dostali moi kochani sąsiedzi i to tylko dodatkowa premia nie liczę już normalnej wypłaty normalnej premii w całości wyszło ponad 9tys no, ale oni mało zarabiają. Cały kraj ma kupować ich drogi często gorszej jakości węgiel byle by oni zarabiali więcej.
obywatel7878
4 lata temu
Kopalnia na start ok 4000 zł. Praca to od 2-3 godzin pracy dziennie reszta dojazd(dojście na miejsce).Wydobycie spada , pensje górników rosną. Węgiel zalega bo jest bardzo drogi , jest taki drogi dlatego że płaci się tyle górnikom. Drogi węgiel to wysokie ceny energii w Polsce a to przekłada się na wysokie ceny żywności, odzieży , wysokie ceny życia codziennego.Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie jest w Polsce a za niedługo zapłacimy kary za nad emisje dwutlenku węgla. Kopalnie które są nierentowne włącza się do holdingów węglowych . Zamiast przechodzić na alternatywne żródła energii które mają przyszłość , obciąża się wszystkich polaków kosztami budowy tytanika. Nie można hamować rozwoju tych ludzi którzy mogli by zasilić polską gospodarkę pracując tam gdzie brakuje kadr , w przemyśle, transporcie czy budownictwie.
marekzu
4 lata temu
Niech strajkują , mają do tego prawo , im dłużej tym lepiej, byle za własne pieniądze. W tym czasie polikwidować wszystkie ich przywileje płacone przez resztę społeczeństwa typu dodatkowa emerytura , wyprowadzić związki zawodowe na zewnątrz, sprywatyzować kopalnie tak jak zostały sprywatyzowane inne zakłady
Leo
4 lata temu
niech wszyscy Polacy wyjdą i żądają 12% podwyżek i 14_stki
asdfgh
4 lata temu
To ile wy zarabiacie że mało bo mnie stażyście w szkole podnieśli od stycznia do minimalnej krajowej.
...
Następna strona