Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGG i związkowcy porozumieli się ws. "czternastek". Podwyżki nadal kością niezgody

Związkowcy i Polska Grupa Górnicza nawiązali nić porozumienia ws. zasad wypłaty nagrody rocznej, czyli "czternastki". W przeciwieństwie do tematu podwyżek, przy którym nadal nie ma wspólnego stanowiska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W negocjacjach związkowców i PGG brał udział Jacek Sasin. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Szczegóły porozumienia ws. "czernastek" zarząd PGG i związkowcy dopracują w piątek, kiedy to wspólnie zasiądą do stołu negocjacyjnego. W piątek także obie strony mają złożyć swój podpis pod stosownym dokumentem – podaje PAP.

Nadal jednak nie ma porozumienia co do postulowanych przez stronę związkową podwyżek dla górników. Kolejne rozmowy, w których udział wezmą przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych, mają się odbyć w przyszłym tygodniu.

Jednak szef górniczej "Solidarności" Bogusław Hutek już zapowiedział, że związkowcy póki co nie odwołają ogłoszonego w minioną środę harmonogramu protestów. Przewiduje on dwugodzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach, referendum strajkowe i manifestację w Warszawie.

Zobacz też: Transformacja energetyczna. "Premier Morawiecki mówi innym językiem"

Szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin, który brał udział w negocjacjach obu stron, ocenił wypracowany kompromis ws. nagród rocznych jako postęp.

- Ustaliliśmy wysokość "czternastki" dla poszczególnych kopalń, uzależnioną też od ilości wydobycia. Natomiast w dalszym ciągu będziemy rozmawiać o oczekiwanej podwyżce wynagrodzeń - powiedział wicepremier Sasin, cytowany przez PAP.

Jesteśmy gotowi zrezygnować z węgla.
Rezygnacja z węgla. Dwie trzecie Polaków chce zapłacić przez to więcej za prąd

Oznacza to, że górnicy z kopalni, które wykonały plan wydobycia, otrzymają "czternastkę" w wysokości 112 proc. W pozostałych przypadkach - od 95 proc. do 97,5 proc.

I chociaż Sasin zapowiada dalszą turę rozmów ws. podwyżek, to jednak nie ma dobrych wiadomości dla górników.

Restrukturyzacja Polskiej Grupy Górniczej nie przyniosła oczekiwanych efektów, uważa NIK
NIK negatywnie o utworzeniu i funkcjonowaniu spółki Polska Grupa Górnicza

- W tej chwili trudno mówić o możliwości podwyższenia wynagrodzeń w sytuacji, w jakiej spółka się znajduje - wytłumaczył minister aktywów państwowych.

Poinformował też, że zarząd PGG oraz rząd proponują górnikom powrót do rozmów po pierwszym półroczu 2020 roku. Ale tylko w przypadku, gdy spółka zanotuje w tym okresie zysk. Państwowa strona zaproponowała również zmianę sposobu rozliczania wynagrodzeń w spółce.

Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.
Węgiel z Rosji. Sasin: Spółki Skarbu Państwa nie będą więcej sprowadzały węgla z zagranicy

Spór zbiorowy w spółce górniczej trwają od kilku miesięcy. Jego zaostrzenie nastąpiło od ubiegłego piątku, poprzez pogotowie strajkowe. Natomiast na 17 lutego zaplanowany jest dwugodzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach i zakładach PGG. 11 dni później górnicy chcą przyjechać na manifestację do Warszawy.

Trwa okupacja PGG, górnicy żądają podwyżek
Trwa okupacja PGG. Związkowcy nie odpuszczają

Związkowcy chcą 12-procentowej podwyżki wynagrodzeń. Sprzeciwiają się też - jak sami to nazywają - planom "cichej likwidacji kopalń" oraz domagają się sprzedania wysokich zwałów węgla, na który PGG nie znalazła nabywców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-02-2020

kilofA moze 15-ke a sztylem od kilofa nie chcecie dostac?

07-02-2020

kręciołekniech idą do Dudy, on bardzo kocha polski patriotyczny węgiel

07-02-2020

asdjak mnie ci górnicy wkurzają. W wieku 45 lat 5000 emerytury i dalej tacy schorowani pracują na kopalni, a z naszych podatków dopłacamy do ich emerytur … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (93)