Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Rezygnacja z węgla. Dwie trzecie Polaków chce zapłacić przez to więcej za prąd

87
Podziel się:

Klimat się zmienia, co dostrzega ponad 90 proc. Polaków. Dwie trzecie z nas ocenia tę zmianę na gorsze i dlatego jesteśmy gotowi opłacać wyższe rachunki za prąd, byleby nie pochodził on ze spalania węgla.

Jesteśmy gotowi zrezygnować z węgla.
Jesteśmy gotowi zrezygnować z węgla. (iStock.com)

Jesteśmy gotowi na zmianę polityki energetycznej - tak wskazuje sondaż United Surveys przeprowadzony dla "Dziennika Gazety Prawnej" i radia RMF FM. 92 proc. respondentów dostrzega zmiany klimatu - 64 proc. z nich uważa, że zmienia się on na gorsze.

Taki sam odsetek opowiada się za rezygnacją z energii opartej na węglu. Niewiele mniej (59 proc.) deklaruje gotowość do opłacania większych rachunków za prąd, jeżeli nie pochodziłby on z węgla.

Zdaniem dra Krzysztofa Niedziałkowskiego z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk Polacy zaczęli dostrzegać wpływ zmian klimatycznych na nasz świt.

Zobacz także: Zobacz też: Protest górników przeciwko sprowadzaniu rosyjskiego węgla. Emilewicz: To nie jest towar zakazany

- Widać, że większa część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, jest gotowa ponosić koszty ich łagodzenia i przechodzenia na odnawialne źródła energii – mówi Niedziałkowski, cytowany przez "DGP".

Z tą oceną zgadza się Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych. W rozmowie z dziennikiem wskazuje on, że społeczeństwo dostrzega zmiany klimatyczne.

W Polsce widać to przede wszystkim przez brak śniegu, a także potencjalną suszę. Przedstawiciele rządu przyznają, że w nadchodzącym roku możemy doświadczyć najgorszej suszy od pięćdziesięciu lat.

- To także kwestia smogu i braku czystego powietrza. Te czynniki uczuliły ludzi na zmiany klimatu - wskazuje też Lewandowski w rozmowie z dziennikiem.

"DGP" ocenia, że ten wynik sondażu daje duże możliwości gabinetowi Mateusza Morawieckiego, jeżeli chodzi o decyzje niepopularne. Choć, jak wskazuje Niedziałkowski, politycy w Polsce preferują krótkoterminowe cele polityczne. Ponadto główne spółki energetyczne są kontrolowane przez Skarb Państwa, a ten czerpie z tego profity.

Zdaniem Niedziałkowskiego obawy rządzących może wzbudzać też potencjalny kurs kolizyjny z górnikami, którzy wciąż są wpływową grupą społeczną. Ich interesu bały się naruszać kolejne rządy.

Dziennik podkreśla, że jednak rząd będzie musiał podjąć "kluczowe decyzje". Szczególnie, że nad całą Europą wisi program neutralności klimatycznej, którą kraje Unii mają osiągnąć do 2050 roku.

Kto zatem najchętniej zrezygnowałby z węgla? Jak wskazuje sondaż, najwięcej zwolenników odejścia od tego paliwa kopalnego jest wśród wyborców Koalicji ObywatelskiejLewicy. Na drugim biegunie znajdują się wyborcy rządzącego Prawa i Sprawiedliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(87)
Viva Polski w...
2 lata temu
Te dane to wasz wymysł. NIEMCY BUDUJA ELEKTROWNIE na węgiel a wy siejecie propagande.Ja chce energii z Polskiego węgla
as132
2 lata temu
Najpierw Polacy powinni być gotowi do zaprzestania uzywania węgla do ogrzewania domów na wsi i w malych miastach. Proszę tylko o pomysly jak to zrealizować. Gazociag do kazdej chalupki? Najpierw trzebaby przesiedlić kilka milionow ludzi ze wsi do miast. Nadal wszyscy gotowi? Prad z węgla to super ekologia w porownaniu z paleniem go w domowych piecach CO czy starych kuchniach.
Eryk
2 lata temu
W Niemczech prąd jest tańszy i nie z węgla. Czemu my mamy znów płacić więcej i komu?
emerytka
2 lata temu
Aby płacić więcej za prąd to trzeba najpierw te pieniądze mieć. Wszystko drożeje a emerytura wzrasta o kila złotych. Wiec jeśli kogoś stać na ogrzewanie domu czy mieszkania prądem to niech to robi już teraz. A ci którzy nie maja tyle pieniędzy skazani są na węgiel.
fiki
2 lata temu
Tak będzie jak chce większość i można zrobić referendum,bardzo mądre.
...
Następna strona