Elektrownie – Wszystkie wiadomości
ELEKTROWNIE / Powstanie nowa elektrownia w Polsce. Umowa podpisana
CCGT Grudziądz, spółka zależna Energi, podpisała z konsorcjum firm Siemensa i firmą Mytilineos umowę na zaprojektowanie i budowę w Grudziądzu elektrowni gazowo-parowej o mocy 563 MWe. Inwestycja opiewa na ok. 2 mld zł — podała Energa w środowym komunikacie.
PRĄD / Kryzys w energetyce. "Zmarnowaliśmy czas"
– Konsekwentnie do 2005 roku likwidowaliśmy nadwyżkę mocy wydobywczych w górnictwie, nieuzasadnione ekonomicznie działania były eliminowane. W późniejszych latach, pod dyktando lobby górniczego i związków zawodowych, z tej polityki konsekwentnie rezygnowaliśmy. Zmarnowaliśmy ten czas od wejścia do Unii Europejskiej w naszej energetyce. Jako minister gospodarki odpowiadałem za tworzenie warunków do konkurencji w energetyce po to, by wymusić walkę o efektywność. Niestety dziś mamy znów do czynienia z tworzeniem monopoli – powiedział w programie „Money. To się Liczy” Jacek Piechota, były minister gospodarki w rządzie Leszka Millera. – To, że trzeba będzie walczyć o klimat i przyszłość nowych pokoleń, wiedzieliśmy. Ja nie dzielę naszych polityków na dobrych i złych, po stronie rządzącej również można znaleźć dobre pomysły, oby one decydowały o ostatecznych decyzjach – dodał.
ENERGETYKA / "Wspólnota zakłada sobie pętlę na szyję". Minister: Chiny w rok zbudowały tyle elektrowni węglowych, ile ma cała Unia
Kraje jak nasz, z energetyką opartą na węglu, powinny dostać więcej środków na transformację – mówi Piotr Nowak, minister rozwoju i technologii, w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej". - Kraje wyżej rozwinięte weszły na technologiczny szczyt, wciągnęły drabinę i mówią nam: wspinajcie się. To nie fair – uważa.
ENERGETYKA / Polska musiała znacząco zwiększyć import prądu. Problem może powtórzyć się również dziś
Polska zgłosiła swoim sąsiadom, w tym Szwecji i Niemcom, potrzebę skorzystania z pomocy w związku z brakami w systemie elektroenergetycznym rezerwy na wypadek problemów lub awarii jednej z elektrowni - pisze "Rzeczpospolita". Według PSE problem ze zbilansowaniem systemu energetycznego może wystąpić także we wtorek
ELEKTROWNIE / Rząd idzie na spięcie. Będzie kosztowna reforma. "Inaczej będziemy musieli korzystać ze świeczek"
Rząd nie zatrzyma się w reformie polskich elektrowni - ustalił money.pl. Decyzja o powstaniu specjalnej spółki, która przejmie węglowe siłownie i pozwoli spółkom energetycznym budować elektrownie na gaz, już zapadła. - Jeśli tego nie zrobimy, to czeka nas bunt związany z rosnącymi cenami energii - słyszymy w kręgach rządowych.
OCHRONA ŚRODOWISKA / Zielona energia to ratunek w razie ataku. Zbigniew Jakubas: powiaty powinny mieć swoje farmy fotowoltaiczne
- Ekologia już zmienia Polskę, widać jak dotacje z budżetu państwa zmieniają nastawienie - powiedział w programie "Newsroom WP” Zbigniew Jakubas, przedsiębiorca i inwestor – Przydomowe instalacje fotowoltaiczne działają z powodzeniem i widać, że ludzie wzięli sprawy w swoje ręce. Taka inwestycja na własny użytek zwraca się w ciągu 4-6 lat. Zielona energia daje także zabezpieczenie w razie jakiegokolwiek ataku. W tej chwili mamy duże miasta spięte w jedną sieć, zasilaną dzięki kilku elektrowniom. Wystarczy atak terrorystyczny, zniszczenie jakiejś podstacji i nie ma prądu w całej Warszawie. Farmy fotowoltaiczne w powiatach czy gminach to świetny pomysł na zabezpieczenie przed utratą dostaw energii w razie zagrożenia. Brak dostaw energii paraliżuje miasto w ciągu kilku godzin, w zimie jest jeszcze gorzej, bo dochodzi kwestia ogrzewania. Także w tym kontekście należy myśleć o inwestycja w zieloną energię.
PRĄD / Polskie elektrownie. Ich średni wiek to 47 lat, wiek europejskich jest znacznie mniejszy
Przeciętna elektrownia w Polsce ma 47 lat, a ponad połowa ma przeszło pół wieku - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. A jak to wygląda w Europie? Większość elektrowni węglowych w krajach Starego Kontynentu uruchomiona została przeszło 30 lat temu.
ENERGETYKA / Rezygnacja z węgla. Dwie trzecie Polaków chce zapłacić przez to więcej za prąd
Klimat się zmienia, co dostrzega ponad 90 proc. Polaków. Dwie trzecie z nas ocenia tę zmianę na gorsze i dlatego jesteśmy gotowi opłacać wyższe rachunki za prąd, byleby nie pochodził on ze spalania węgla.
GOSPODARKA / Państwo wesprze przydomowe elektrownie? Prezes PFR zabrał głos
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys odpowiadał w programie "Money. To Się Liczy" na pytania o zaangażowanie w projekt przydomowych elektrowni. Niedawno budowę swojego "atomu" zapowiedział jeden z najbogatszych Polaków Michał Sołowow. - Ja wielokrotnie podkreślałem, że PFR angażuje się w projekty, które są istotne dla całej polskiej gospodarki - mówi Paweł Borys. I dodaje, że więcej mógłby powiedzieć, jeśli w sprawę zaangażowałaby się taka spółka jak na przykład PGE.
UPAŁY W POLSCE / Kolejny rekord zapotrzebowania na moc. Praca naszych elektrowni nie wystarczyła
W szczycie porannym zapotrzebowanie na moc przekroczyło 24 GW. Polskie Sieci Elektroenergetyczne nowy rekord odnotowały w środę 12 czerwca.
PRYWATYZACJA / Ukraina prywatyzuje majątek. Szansa dla polskich firm
Pod młotek idą elektrownie, kopalnie i zakłady azotowe. Ukraina wprowadza nowe porządki w prywatyzacji.
ENERGETYKA / Tauron szuka partnerów do dokończenia wielkich inwestycji
Tauron Polska Energia na początku przyszłego roku zdecyduje, czy będzie kontynuować projekt Jaworzno w dotychczasowej formie, czy we współpracy z partnerem, poinformował prezes Remigiusz Nowakowski. Preferowany jest krajowy partner finansowy.
ELEKTROWNIE / Wyrok na stare elektrownie wydany
Do Komisji Europejskiej trafiła lista elektrowni i elektrociepłowni, które zostaną definitywnie zamknięte do 2023 r. Przynajmniej część z nich zostanie wyłączona dużo wcześniej – informuje portal WysokieNapiecie.pl.
ELEKTROWNIE / Elektrownie w Turcji. Rozpoczyna się wielka prywatyzacja
Przez najbliższe pięć lat Turcja zamierza sprywatyzować aż 29 swoich elektrowni. Do sprzedaży przeznaczone będą siłownie wodne i te z turbinami gazowymi - podaje polska ambasada w Ankarze.
IRAN / Program atomowy Iranu: Negocjacje bez przełomu
Według doniesień nastroje w szwajcarskiej Lozannie, gdzie odbywają się rozmowy, są pozytywne. Optymizm wyrazili dyplomaci z Rosji i Chin.
EMISJA CO2 / Elektrownie w Europie. Ranking nawiększych emitentów CO2
Wśród 30 największych emitentów CO2 w Unii Europejskiej znalazły się aż cztery elektrownie z Polski.
ELEKTROWNIE ATOMOWE W EUROPIE / Szwajcaria policzyła ile zapłaci za odejście od atomu
Koszty decyzji o niebudowaniu nowych siłowni jądrowych to 30 mld
franków szwajcarskich.
LIMITY CO2 / Mija termin składania wniosków o emisję CO2
Polskie elektrownie mają czas do końca września na przesłanie wniosków o pozwolenia na bezpłatną emisje dwutlenku węgla.