Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Kopalnie przypisane do elektrowni. Rząd chce rewolucyjnych zmian w energetyce

34
Podziel się:

Rząd pracuje nad nowym modelem zarządzania energetyką węglową - wynika ze środowych zapowiedzi resortu aktywów państwowych oraz minister przemysłu Marzeny Czarneckiej. - Planujemy przypisać kopalnie do poszczególnych elektrowni węglowych spółek energetycznych - powiedziała "Rzeczpospolitej" prof. Czarnecka.

Kopalnie przypisane do elektrowni. Rząd chce rewolucyjnych zmian w energetyce
- Nie ma obecnie mowy o połączeniu kapitałowym kopalń z grupami energetycznymi - powiedziała minister Marzena Czarnecka (PAP, Leszek Szymański)

Artykuł został zaktualizowany.

W Ministerstwie Aktywów Państwowych trwają analizy dotyczące jednoznacznego wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych - poinformował resort w środę po południu.

Plan rządu na energetykę węglową ujawniła minister przemysłu prof. Marzena Czarnecka w środowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Planujemy 'przypisać' kopalnie do poszczególnych elektrowni węglowych spółek energetycznych. Nie podjęliśmy decyzji co do konkretnego wydzielenia elektrowni ze spółek - przekazała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Czarnecka pytana o to, kiedy będzie można poznać szczegóły nowego modelu zarządzania energetyką węglową, wskazała, że plan "przypisania' konkretnych kopalń do danych elektrowni ma być przedstawiony w lipcu.

"We wrześniu będziemy przedstawiać zaś rozwiązania prawne, jak ten pomysł przeprowadzić. Chcielibyśmy zamknąć ten proces ustaleń w tym roku" - zapowiedziała minister przemysłu w rozmowie z "Rz".

Rozważamy różne warianty 'głębokiego wydzielenia' w ramach tej samej grupy. Rozmawiamy z prawnikami, jak ten proces przeprowadzić. Następnie będziemy rozmawiać z bankami, aby wypracować optymalny model, także dla nich do zaakceptowania, żeby finansowały zieloną transformację tychże grup energetycznych - powiedziała przedstawicielka rządu.

Minister zaznaczyła, że nie ma obecnie mowy o połączeniu kapitałowym kopalń z grupami energetycznymi. Chodzi raczej o formę "przypisania" poprzez stałe kontrakty na dostawy węgla na linii jeden dostawca - jeden odbiorca.

Przykładowo Polska Grupa Górnicza miałaby pozostać spółką w pełni należącą do Skarbu Państwa.

Umowa społeczna bez zmian

Po południu na konferencji prasowej głos w sprawie przyszłości na stanowisku minister Marzeny Czarneckiej zabrał premier. - Mam zaufanie do pani minister, jest bardzo kompetentna.(...) Jestem spokojny co do trafności oceny pani minister przemysłu - stwierdził Donald Tusk i dodał, że szefowa resortu regularnie spotyka się na konsultacjach z przedstawicielami sektora i związkami zawodowymi.

Rząd nie chce zmieniać umowy społecznej dotyczącej górnictwa i przyspieszać odejścia od węgla. Pomysłem na uzdrowienie branży jest połączenie jej z segmentem wytwarzania w energetyce.

Na pytanie gazety, na jakim etapie jest Ministerstwo Przemysłu w kwestii notyfikacji pomocy publicznej dla polskiego górnictwa w Komisji Europejskiej, minister odpowiedziała, że jesteśmy po pierwszych rozmowach.

- Rozmowy dotyczyły korekt, które musimy przedłożyć we wniosku. Było ich bardzo dużo. Formalnie jednak nie będzie to nowy wniosek. Ma on ten sam numer sprawy, więc nie wypada z kolejki oczekujących - wskazała prof. Marzena Czarnecka.

Dodała, że podpisana jest też umowa między spółkami górniczymi a doświadczoną, specjalizującą się w pomocy publicznej kancelarią prawną działającą w Brukseli - Cleary Gottlieb, która zajmuje się tym wnioskiem notyfikacyjnym.

- Ta kancelaria gruntownie poprawiła wniosek złożony przez naszych poprzedników - powiedziała.

Jak wskazała, "po rozmowach z komisarz Margrethe Vestager procedujemy wniosek notyfikacyjny. Sekunduje nam także UOKiK".

Minister zaznaczyła, że nie umie odpowiedzieć ze 100-procentową pewnością na pytanie, czy uda się zdążyć jeszcze w tej kadencji Parlamentu Europejskiego.

Na pytanie, czy dane ujęte we wniosku na bazie umowy społecznej z górnikami uległy korektom, szefowa resortu przemysłu podkreśliła, że żadne ustalenia umowy społecznej z górnikami z 2021 r. nie zostały zmienione.

Korekty do wniosku nie wprowadzają żadnych zmian względem umowy społecznej. Notyfikacja to nic innego jak potwierdzenie przez Brukselę prawidłowości zawarcia umowy społecznej - powiedziała.

Wygaszanie kopalń. "Gdy wyczerpią się złoża"

Minister odniosła się również do pytania, czy harmonogram wygaszania kopalń i ruchów zakładów się zmieni, np. zostanie przyspieszony.

- Jeśli tak się stanie, to ze względu na wyczerpywanie się złoża i kończących się pokładów węgla. Przed rokiem polskie kopalnie alarmowały, że unijne rozporządzenie metanowe spowoduje zamknięcie większości kopalń na Śląsku już w 2027 r. - powiedziała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Sdf
miesiąc temu
Czyli koszty wzrosną bo będzie monopol
Darek
2 miesiące temu
Dopiero jedni wypychali kopalnie ci będą konsolidowac
Alfred
2 miesiące temu
Polski ład przewiduje elektrownie na baterie, które będą ładowane w Niemcach
Oszuści
2 miesiące temu
Kiedy paliwo po 5 19? No kiedy??
Kasia z PO
2 miesiące temu
Elektrownie są Angeli
...
Następna strona