Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Rząd ogłasza, giełda na deskach. "Zarżnięcie polskiej energetyki"

327
Podziel się:

Wojciech Dąbrowski, były prezes Polskiej Grupy Energetycznej, w rozmowie z money.pl ocenił plany rządu dotyczące reformy sektora energetycznego. Jego zdaniem powiązanie kopalń ze spółkami energetycznymi doprowadzi do zastopowania zielonej transformacji i utrudni pozyskiwanie finansowania.

Rząd ogłasza, giełda na deskach. "Zarżnięcie polskiej energetyki"
Były prezes PGE Wojciech Dąbrowski (GETTY, NurPhoto)

Minister przemysłu Marzena Czarnecka w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" przedstawiła plany rewolucyjnych zmian w górnictwie i energetyce węglowej. Zapowiedziała, że rząd planuje "przypisać" kopalnie węgla do poszczególnych elektrowni należących do państwowych grup energetycznych.

- Rozważamy różne warianty 'głębokiego wydzielenia' w ramach tej samej grupy. Rozmawiamy z prawnikami, jak ten proces przeprowadzić. Następnie będziemy rozmawiać z bankami, aby wypracować optymalny model, także dla nich do zaakceptowania, żeby finansowały zieloną transformację tychże grup energetycznych - powiedziała przedstawicielka rządu.

W reakcji na te zapowiedzi notowania polskich spółek energetycznych znacząco spadły. Enea straciła na wartości aż 10,86 proc., Tauron Polska Energia 6,8 proc., a Polska Grupa Energetyczna 9 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Rząd ma plan na energetykę i górnictwo. Były prezes PGE komentuje

Wojciech Dąbrowski, były prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), w rozmowie z money.pl podkreślił, że z pełną oceną pomysłu rządu trzeba się wstrzymać do czasu prezentacji konkretnych projektów ustaw. Wyraził jednak swoje obawy dotyczące przyszłości polskiej energetyki.

- Plan rządu może okazać się planem – trudno znaleźć łagodniejsze słowo - na zarżnięcie polskiej energetyki. Polska energetyka nie będzie się mogła rozwijać, nie pozyska środków na finansowanie nowych inwestycji w odnawialne źródła energii - stwierdził.

- To co się dzieje na giełdzie dzisiaj, tąpnięcie akcji spółek energetycznych, jest odzwierciedleniem tego, w jaki sposób te plany ocenia rynek – dodał.

"To doprowadzi do zatrzymania transformacji"

Dąbrowski zaznaczył, że posiadanie aktywów węglowych uniemożliwia grupom energetycznym pozyskanie finansowania na transformację.

- Już dwa lata temu większość światowych banków zapowiedziała, że nie będzie pożyczała środków finansowych na inwestycje firmom, które będą posiadały w swoich portfolio aktywa węglowe. Ja sam jako szef PGE dostawałem wiele listów, pism zapowiadających brak finansowania inwestycji w OZE do momentu utrzymywania elektrowni weglowych w PGE. A realizacja planu rządu sprawi, że PGE, Enea czy Tauron takie aktywa będą miały, co odetnie je od środków na inwestycje - powiedział.

Były szef PGE nie ukrywa też, że plany rządu go zaskakują z innego powodu. Reforma, zapowiadana jeszcze przez poprzedni rząd, miała wychodzić na przeciw oczekiwaniom i potrzebom polskiego sektora energetycznego, ułatwiać jego zieloną transformację.

- Dzisiaj idziemy jeszcze krok dalej, bo mało tego, że rząd nie mówi nic o wydzieleniu aktywów, to chce przypisać aktywa węglowe do spółek energetycznych. To zupełne odwrócenie wcześniejszych planów. To doprowadzi do całkowitego zatrzymania transformacji sektora energetycznego - podsumował Wojciech Dąbrowski.

Robert Kędzierski, dziennikarz money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(327)
Dane Donald
2 tyg. temu
POdziękujmy wyborcom PO-ZSLevi-Tscharciej drogi. Posprzątajcie domy na przyjęcie relokowanych lekarzy i inżynierów. Będzie w domach ciepłej. POdobno są bardzo napaleni.
Tree
2 tyg. temu
Jak niestabilna i mało bezpieczna jest zielona energia jeszcze się przekonacie i żeby przeżyć w razie anomalii meble będziecie palić
ała
2 tyg. temu
ocieplenie klimatu = ogień vs woda 😆 atom to uzależnienie od importu, niezła niezależność... fotowoltaika uzależniona od słońca, niezła stabilność 😆 do tego ryzyko w promieniu km od elektrowni więc ludzie zaczną żyć z tą myślą... do tego odpady trzeba gdzieś składować... do tego skąd wezmą ludzi? politechniki otwierają kierunki, potem ci ludzie będą zmuszeni się przeprowadzić 😆do tego musi być chłodzenie czyli woda niezbędna 😆 już mówią że Bałtyk się podgrzeje 😆 tylko elektrownie wodne , tylko to rozwiązanie ma sens , po zimie wody multum , z nieba też trochę spadnie 😆 czystsze rzeki i wyższy poziom wód gruntowych 😆 lepiej nawodnione uprawy , tylko woda której pod dostatkiem 😂 i będzie czym gasić pożary 😆
Taki sobie
2 tyg. temu
Niech się cały ten rząd z Tuskiem na czele wynosi do Brukseli i rządzi Niemcami Belgami Francuzami i całą tą hołotą unijną a od nas Polaków wara, niemiecka kopalnia węgla brunatnego w 2022 roku podała raport o emisji metanu który wniósł 1560 ton które było kłamstwem bo tak naprawdę wyszło inaczej bo 260 000 ton oni mogą w ramach Zielonego Ładu
POLACY 🇵🇱
3 tyg. temu
To że niektóre ma$ie węglowe i Kreml torpedują rozwój tech jądrowej i rakietowej w Polsce od 50 lat to WSZYSCY WIEMY.
...
Następna strona