Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|

PGG wypłaci "czternastki". Walentynkowy prezent dla górników

48
Podziel się:

311 mln zł - tyle na "walentynkowe prezenty" dla górników przeznaczy Polska Grupa Górnicza. Rozmowy na temat "czternastek" - momentami burzliwe - trwały od tygodni. Wciąż nie ma jednak porozumienia w kwestii podwyżek.

PGG wypłaci "czternastki". Walentynkowy prezent dla górników
(PGG, mat. prasowe)

"Doszło do zawarcia kompromisu i podpisania porozumienia w sprawie wypłaty dodatkowej części nagrody rocznej tzw. czternastej pensji za 2019 r." - podała w komunikacie Polska Grupa Górnicza. PGG informuje o kompromisie, ale to górnicy mogą czuć się zwycięzcami tej części batalii z zarządem - w walentynkowy piątek na ich konta ma wpłynąć w sumie 311 mln zł.

Jeśli ktoś z górników ma się czuć poszkodowany, to ew. pracownicy dwóch kopalni. Ich "czternastki" nie wyniosą 100 proc. pensji, a 95 proc.

"W stosunku do podjętych w czwartek na spotkaniu z udziałem strony rządowej uzgodnień w sprawie 'czternastek' nastąpiła jedna zmiana - załogi kopalń 'Staszic' i 'Sośnica' otrzymają nagrody w wysokości 100 proc., a nie 97,5 proc. W pozostałych kopalniach wysokość nagrody jest na takim samym poziomie, jak uzgodniliśmy wcześniej, czyli pracownicy kopalń 'ROW', 'Piast-Ziemowit', 'Mysłowice-Wesoła' i 'Bolesław Śmiały' otrzymają 'czternastki' w wysokości 112 proc. zaplanowanej sumy, a pracownicy kopalni 'Ruda' i kopalni 'Wujek' po 95 proc." - informuje szef górniczej "Solidarności" i przewodniczący Związku w PGG Bogusław Hutek.

Zobacz także: Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

100 proc. "czternastki" otrzymają też pracownicy pozostałych zakładów wchodzących w skład PGG oraz centrali Spółki.

Porozumienie udało się osiągnąć w sprawie "czternastek", ale nie w sprawie podwyżek. Mediacje w sporze zbiorowym dotyczącym wysokości tegorocznych płac zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności.

- Tego się spodziewaliśmy. Zarząd nie miał dla nas żadnych nowych propozycji poza wnioskiem o przesunięcie dyskusji w sprawie płac na początek lipca, kiedy będą znane wyniki firmy za pierwsze półrocze. Na to nie mogliśmy się zgodzić - dodaje przewodniczący.

Według Bogusława Hutka podpisanie protokołu rozbieżności w mediacjach otwiera związkom zawodowym drogę do skorzystania z kolejnych instrumentów w sporze zbiorowym, czyli przeprowadzenia strajku. Już wcześniej sztab protestacyjno-strajkowy trzynastu central związkowych przyjął harmonogram działań, który przewiduje strajk ostrzegawczy (17 lutego), referendum strajkowe (25 lutego) i manifestację w Warszawie (28 lutego).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(48)
pytanko
4 lata temu
WYBORY BLISKO......kto nastepny po walentynkową podwyżkę ?
a123
4 lata temu
pokazówka. Duduś na białym koniu zażegna konflikt i w chwale pójdą dalej sławić naród i wodza Kim Dzong Jara.
Głowa
4 lata temu
Tak podcina się gałąź,na której się siedzi! Za chwilę nie będą mieli na wynagrodzenia za pracę i wyjdą na ulicę. Będą strajkować,bo rząd nie chce dać kopalni pieniędzy na pensje dla nich! Taki drenaż firm powinien być karalny.
Juzek
4 lata temu
Za to nauczycielom obcięli
Dede
4 lata temu
14 -tkę dostanie 5 tyś górników i 25 tyś pracowników około wydobywczych ,pracujących na powierzchni .
...
Następna strona